Strážcové Varadínu zajímavosti

Strážcové Varadínu
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/536044/bmid_strazcove-varadinu-6615528650284.jpg 4 505 505

V první knize série Dobrodružství kapitána Báthoryho vás mistr bojových scén a dramatických zápletek Juraj Červenák přenese do období protitureckých válek v Uhersku, Sedmihradsku, Chorvatsku a Středomoří v letech 1660 až 1664. Hrdinou je šermíř, rytíř a básník Kornel Báthory, který pod maskou cynického a inteligentního drsňáka skrývá velké srdce. První díl popisuje jeho dobrodružnou výpravu za záchranou syna Michala z tureckého zajetí. Kornel Báthory sice po manželčině smrti na syna zanevřel a dal raději přednost vojenské kariéře, nyní ale chce všechno napravit. Osud však chce, aby upřímnost svého pokání prokázal velkými oběťmi a podstoupil nevídané útrapy. Podaří se mu to? A za jakou cenu?... celý text

Zajímavosti (4)

Vyšlo v nezkrácené podobě i v audio verzi, načetl
Ernesto Čekan. (lioncel)


Celá série se původně měla vztahovat především k válce s Turkem, která se odehrávala na území Slovenska v letech 1663-1664. Poněvadž se tento úkol nepodařilo autorovi splnit, uvažuje nyní (2012) o možnosti vytvořit další navazující sérii, případně o dalších dílech přímo se vztahujících k ‘Dobrodružství kapitána Báthoryho‘. Z původně zamýšleného prologu, který měl hlavního hrdinu pouze uvést, se tak stala přímo trilogie a něco, co autor zpočátku vůbec nezamýšlel. (pet-kyval)


Určitou zajímavostí také je, že uvedení knihy na trh provázela tehdy naprostá novinka ve slovenských a českých literárních kruzích: knižní trailer. ,,Na webovou stránku MovieZone píšu minirecenze filmových trailerů. Je to vlastně samostatná umělecká forma. A na západě nejsou ničím výjimečným ani propagační videa ke knížkám. Posouvají psané slovo do multimediálního prostoru, takže jsem to chtěl zkusit. Napsal jsem scénář a sehnal obrazový materiál. Štěpán Čermák z MovieZone poté vybral hudbu a sestříhal trailer, ze kterého mě samotnému při prvním zhlédnutí naskočila příjemná husí kůže.“ (pet-kyval)


Pro hlavní postavu byl autorovi inspirací slavný maďarský hrdina, o kterém se jinak za hranicemi příliš nemluví. Jeho jméno bylo Juraj Túry či uherský El Cid a proslavil se hlavně svými vítězstvími v soubojích s tureckými šermíři. Podle všeho prý zvítězil ve více než šesti stech soubojích. Tím ovšem proti sobě rozpoutal obrovskou nenávist a touhu po pomstě ze strany Osmanů. V přesile ho zbaběle přepadli, uvěznili a popravili. Jeho hlavu nechali poslat do Istanbulu, jako důkaz definitivního odstranění. Po jeho smrti byla jeho zbroj vystavována ve Vídni na císařském dvoře. (pet-kyval)