Tajuplný ostrov zajímavosti
Jules Verne
Za americké občanské války „severu proti jihu“ uprchne balónem z jižanského zajetí skupina pěti seveřanů vedená Cyrusem Smithem. Jejich balón je větrnou smrští zahnán nad moře, kde je zničen, a uprchlíci se zachrání na pustém ostrově v jižním Tichém oceánu, 2000 km od nejbližšího obydleného místa, ostrovů Polynésie. Na počest amerického prezidenta a bojovníka proti otrokářství Abrahama Lincolna jej nazvou Lincolnův ostrov. Po zajištění holého života využijí trosečníci všech svých vědeckých a technických znalostí a přírodních podmínek ostrova k vybudování pohodlného sídla. Ve skupině trosečníků jsou zastoupena různá povolání (inženýr, lodní tesař, novinář, přírodopisec), je tu vedle nedospělého chlapce také černoch a později dokonce i bývalý trestanec Ayrton (postava z Vernova románu Děti kapitána Granta), kterého trosečníci našli na blízkém ostrově Tabor. Ti všichni spojí síly, aby přemohli svízele svého postavení a ovládli přírodu ve svůj prospěch. Verne tím oslavuje lidskou solidaritu, sílu kolektivu a přátelství mezi lidmi. Cena knihy v čase vydání: 49 Kčs.... celý text
Literatura světová Dobrodružné Romány
Vydáno: 1988 , Albatros (ČR)Originální název:
L'ile mystérieuse, 1874
více info...
Zajímavosti (8)
Zajímavý způsob převedení na filmové plátno a televizní obrazovky zvolila režisérská dvojice Juan Antonio Bardem a Henri Colpi - Tajuplný ostrov byl zpracován jako celovečerní film a rovněž šestidílný seriál. Byl promítán i vysílán v Československu. (RoBertino27)
Román byl několikrát zfilmován. (Luccy78)
Je to jeden z nejznámějších románů francouzského spisovatele Julesa Verna z jeho cyklu Podivuhodné cesty (Les Voyages extraordinaires). Tvoří závěrečný díl volné trilogie, do které ještě patří Děti kapitána Granta (1867-1868, Les enfants du capitaine Grant) a Dvacet tisíc mil pod mořem (1869-1870, Vingt mille lieues sous les mers). S předcházejícími díly je spjat některými postavami a částečně i místem děje. Mezi jednotlivými díly však panuje časový nesoulad (viz níže). (Luccy78)
Mezi jednotlivými díly trilogie panuje časový nesoulad. Děti kapitána Granta se odehrávají v letech 1864 až 1865. Na konci příběhu, v březnu roku 1865 je Ayrton vysazen na ostrově Tabor. V Tajuplném ostrově se děj příběhu odehrává v letech 1865 až 1869. Cyrus Smith se svými přáteli nalézá Ayrtona v prosinci roku 1866, přičemž Ayrton prohlašuje, že byl na ostrov vysazen před dvanácti lety, tj. v roce 1854, deset let před datem zmíněným v Dětech kapitána Granta. V Tajuplném ostrově sděluje Cyrus Smith roku 1869 Nemovi, že ho zná z Aronnaxovy knihy, kterou napsal o své podmořské cestě na palubě Nautila, a Nemo tvrdí, že je to již šestnáct let, co Aronnax z ponorky uprchl. Ale Dvacet tisíc mil pod mořem se odehrává v roce 1866 a ne v roce 1853. V Tajuplném ostrově se dále dozvídáme, že kníže Dakkar přijal jméno Nemo po porážce povstání, které se odehrálo v roce 1857, a zemřel údajně po třiceti letech, což by znamenalo rok 1887 a ne 1869.
Už Jules Verne i jeho vydavatel Pierre-Jules Hetzel si těchto časových paradoxů byli vědomi. Verne je nakonec vyřešil poznámkou v Tajuplném ostrově, že s ohledem na nejrůznější okolnosti nemohl uvést skutečná data. (chaera)
Předmluvu napsal František Hrubín (Luccy78)
Knihou bylo inspirováno japonské anime Nadia: The Secret of Blue Water. (Kmotr99)
Kniha byla celkem osmkrát zfilmována. (Kmotr99)
Časový nesoulad mezi díly volné trilogie vyřešil Verne poznámkou v Tajuplném ostrově, že s ohledem na nejrůznější okolnosti nemohl uvést skutečná data. (Kmotr99)
Autorovy další knížky
1937 | Dvacet tisíc mil pod mořem |
1965 | Cesta do středu Země |
1985 | Dva roky prázdnin |
1963 | Pět neděl v balónu |
1963 | Cesta kolem světa za osmdesát dní |