Vojna a mír I zajímavosti
Lev Nikolajevič Tolstoj
Epos Vojna a mír je spolu s románem Anna Karenina nejslavnějším dílem jednoho z největších romanopisců všech dob, a také nejspíš nejoblíbenější romancí na světě vůbec, o čemž svědčí již jen počet filmových adaptací tohoto díla. Jeho dramatickým jádrem jsou změny odehrávající se v pěti rodinách, některých rolnických, jiných aristokratických, během úpadku společnosti v době napoleonských válek. Tolstoj, jeden z největších myslitelů 19. století, zde vytvořil vlastní vesmír obydlený živými hrdiny, jejichž životy odrážejí hlavní Tolstého témata - sebe-obětování a sebe-odpuštění, úzkost a extáze, diplomacie a zrada, víra a zatracení - a opatřil jej dialogy hýřícími humorem a vtipem a fascinujícími živými bitevní scénami. Napoleonovo tažení do Ruska se stává úhelným kamenem, bodem, do nějž se sbíhají osudy všech hlavních postav, a současně mezníkem vývoje ruské společnosti. 28-094-62... celý text
Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: 1962 , Naše vojskoOriginální název:
Война и мир, 1869
více info...
Zajímavosti (4)
V knihe sa spomína zabitie vojvodu d'Enghien. Jedná sa o Louisa-Antoina-Henriho de Bourbon, princa z kráľovskej krvi a posledného princa z Condé (1772-1804).
,,Viac známy svojou smrťou než životom" bol popravený na základe obvinenia z napomáhania Británii a zo sprisahania proti Francúzsku, čo šokovalo kráľovskú rodinu a šľachtu v celej Európe. Zmienky o jeho osude sa dajú nájsť taktiež v Dumasovom Rytíři de Sainte-Hermine alebo Grófovi Monte Cristo či v Čas znovu nalezený od Marcela Prousta. Existuje tiež 15-minútový nemý film La mort du duc d'Enghien en 1804 (1909); voľne dostupný. Na odbornej úrovni je jeho skon zmienený v knihách Sňatky se smrtí (Jiří Kovařík) a Napoleon Bonaparte (Albert Zacharovič Manfred). A vo svojich pamätiach sa mu venujú takisto Philippe, comte de Ségur (Napoleonův pobočník) a François René de Chateaubriand (Paměti ze záhrobí). (NathalieVerdun)
Tolstoj po dopsání knihy "Vojna a mír" údajně napsal v dopise svému příteli: "Jsem tak nesmírně šťastný, že už nebudu muset psát takový těžkopádný odpad." (ddkk)
V románu vystupuje na 250 postav hlavních i epizodních včetně historických osobností cara Alexandra I., císaře Napoleona či generála Kutuzova. Obsáhlé, barvité líčení bitev (u Slavkova, u Borodina) či vylidněné, hořící Moskvy nemá ve světové literatuře obdoby. (Kamčari)
Tolstoj napsal tento obsáhlý román v době, kdy nebyly počítače, tiskárny, či kopírky. Po své ženě chtěl, aby jeho dílo ručně sedmkrát přepsala. (vhojta)
Štítky knihy
Rusko zfilmováno ruská literatura carské Rusko napoleonské války rozhlasové zpracování historické romány zfilmováno – TV seriál
Autorovy další knížky
2012 | Anna Karenina |
1969 | Vojna a mír I. |
2005 | Vojna a mír |
2018 | Kreutzerova sonáta |
1959 | Smrt Ivana Iljiče |