Vojna a mír I. zajímavosti

Vojna a mír I.
https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/285564/mid_vojna-a-mir-i-KBY-285564.jpg 5 503 503

"Vojna a mír je nerozsáhlejší epopej naší doby, moderní Ilias. Zmítá se tu celý vesmír postav a vášní. Nad lidským oceánem, rozčeřeným nesčetnými vlnami, vznáší se vladařský duch, který klidně rozpoutává i zahání bouře. Často jsem si při zamyšlení nad tímto dílem vzpomínal na Homéra a Goetha, přes úžasné rozdíly ducha i doby ..." (Romain Rolland.) "Kdo nezná Tolstého, nemůže se považovat za člověka, který zná svou zem, nemůže se považovat za kulturního člověka." (Maxim Gorkij.)... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Naše vojsko
Originální název:

Война и мир, 1869


více info...

Zajímavosti (4)

V knihe sa spomína zabitie vojvodu d'Enghien. Jedná sa o Louisa-Antoina-Henriho de Bourbon, princa z kráľovskej krvi a posledného princa z Condé (1772-1804).
,,Viac známy svojou smrťou než životom" bol popravený na základe obvinenia z napomáhania Británii a zo sprisahania proti Francúzsku, čo šokovalo kráľovskú rodinu a šľachtu v celej Európe. Zmienky o jeho osude sa dajú nájsť taktiež v Dumasovom Rytíři de Sainte-Hermine alebo Grófovi Monte Cristo či v Čas znovu nalezený od Marcela Prousta. Existuje tiež 15-minútový nemý film La mort du duc d'Enghien en 1804 (1909); voľne dostupný. Na odbornej úrovni je jeho skon zmienený v knihách Sňatky se smrtí (Jiří Kovařík) a Napoleon Bonaparte (Albert Zacharovič Manfred). A vo svojich pamätiach sa mu venujú takisto Philippe, comte de Ségur (Napoleonův pobočník) a François René de Chateaubriand (Paměti ze záhrobí). (NathalieVerdun)


Tolstoj po dopsání knihy "Vojna a mír" údajně napsal v dopise svému příteli: "Jsem tak nesmírně šťastný, že už nebudu muset psát takový těžkopádný odpad." (ddkk)


V románu vystupuje na 250 postav hlavních i epizodních včetně historických osobností cara Alexandra I., císaře Napoleona či generála Kutuzova. Obsáhlé, barvité líčení bitev (u Slavkova, u Borodina) či vylidněné, hořící Moskvy nemá ve světové literatuře obdoby. (Kamčari)


Tolstoj napsal tento obsáhlý román v době, kdy nebyly počítače, tiskárny, či kopírky. Po své ženě chtěl, aby jeho dílo ručně sedmkrát přepsala. (vhojta)