Vojtěch Preissig zajímavosti
Lucie Vlčková
Vojtěch Preissig (1873 Světec u Bíliny - 1944 Dachau) patří do okruhu nejvýraznějších českých umělců první poloviny 20. století, mezi něž se zapsal jak svou uměleckou invencí a výjimečnými řemeslnými schopnostmi, tak i osobnostními kvalitami, projevujícími se nevšední občanskou odpovědností. Třebaže byl Preissigův význam doceněn také v zahraničí, patří k těm, jejichž dílo, i přes nesporný umělecký přínos a oblibu širokého publika, je známé pouze zlomkovitě a zatím čeká na komplexní zhodnocení. Kniha se soustřeďuje na dominantní oblast Preissigovy tvorby, kterou je celé spektrum aktivit na poli grafického designu - od akcidenční grafiky přes knižní a časopiseckou tvorbu, ornamentální předlohy a vzory až po typografii. Vývoj v jednotlivých oblastech autorovy designérské tvorby je sledován v kontextu nevšední životní dráhy, vytyčené přelomovými historickými událostmi, uměleckými a osobními peripetiemi. Osud Preissigova díla, který byl neméně dramatický než osud autora a osciloval mezi nadšením, nepochopením či nezájmem, přibližují kapitoly zaměřené na ucelené etapy tvorby: pařížskou, charakterizovanou vlivem Alfonse Muchy a objevováním grafického řemesla, pražskou, provázenou smělými ambicemi a završenou deziluzí a krachem vlastního ateliéru, "americký sen", proložený válečným intermezzem, dilema návratu do vlasti a finální orientaci na nové vize, již však v nadějném vzepětí definitivně utla nastupující válka. Monografie shrnuje dosavadní dílčí poznatky a poprvé souhrnně přináší faktografii Preissigovy bohaté užité tvorby, kterou představuje reprezentativním výběrem klíčových děl, a poskytuje dosud nepublikovaná fakta.... celý text
Literatura naučná Umění
Vydáno: 2013 , Arbor vitae , Uměleckoprůmyslové muzeum (UPM, Praha)více info...
Zajímavosti (1)
Vojtěch Preissig, světově proslulý průkopník české grafiky, se narodil v malé vesnici Světec nedaleko Teplic 31. července 1873. Malíř a ilustrátor, jehož rukopis utvářel osobitý styl užité grafiky a umělecké plakátové tvorby první republiky, nebyl jen mimořádným výtvarníkem. Během první světové války se aktivně zapojil do protirakouského odboje a se stejnou odvahou, bez ohledu na svůj pokročilý věk, bojoval o dvacet let později proti německým okupantům.
Mladý Vojtěch Preissig po ukončení studia na umělecko-průmyslové škole odjel do Paříže, kde získal místo v ateliéru Alfonse Muchy. Zároveň se v soukromém tiskařském ateliéru vyučil tiskařskému řemeslu. Výuční list tiskaře mu během jeho životních peripetií mnokrát přišel vhod.
Preissig, který přistupoval k tvorbě velmi poctivě a nekompromisně, se po celý život potkával s velkými profesními úspěchy, ale často i tvrdě narazil a prožíval existenční krachy. Jeho enormní životní vůle budí obdiv. Když zkrachoval jeho pražský tiskařský ateliér kvůli komerčnímu neúspěchu umělecky dokonalého, ale těžko prodejného díla – Bezručových Slezských písní, odjel s rodinou do Spojených států, kde začal znovu od píky.
Sotva se mu podařilo získat v Americe renomé a znovu si vybudovat dobré existenční podmínky, vypukla světová válka. Preissig spolupracoval s českými politiky kolem Tomáše Garrigue Masaryka a po vzniku Českoskovenské republiky se s nadšením vrátil zpátky do vlasti, kterou upřímně miloval.
Preissigův profesní život se s jeho odvážnými a zásadovými politickými postoji provázal tak těsně, že po vpádu německých vojsk v březnu 1939 ihned navázal spolupráci s odbojem a začal ilustrovat ilegální časopis V boj. Když byl v roce 1942 zatčen, unikl zázrakem trestu smrti, ale byl převezen do koncentračního tábore v Dachau, kde musel pracovat v dílně špičkových padělatelů, vyrábějících pro Němce falešné dolary a libry.
Vojtěch Preissig zde po necelých dvou letech pobytu zemřel a po válce téměř upadl v zapomnění. Je smutnou vizitkou komunistické éry, že památku skvělého výtvarníka a statečného bojovníka s nacismem vymazala z našeho povědomí. (Snoopi)
Autorovy další knížky
2007 | Družstevní práce: Sutnar-Sudek |
2015 | Český kubismus |
2013 | Vojtěch Preissig |
2016 | Antonín Kybal |
2008 | Vojtěch Preissig. Pro republiku! |