Aleš Dvořák životopis

česká, 1986

Životopis

Aleš Dvořák pochází z Mělníka, jehož okolí je spjato s absolutní rovinou, typickou pro Polabskou nížinu. Jako běžec a amatérský sportovec má tak v různých zábavných přespolních bězích oproti horalům jistou nevýhodu.

Vystudoval Klinickou a toxikologickou analýzu na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Na postgraduální studium nastoupil v roce 2010 na Fyziologický ústav Akademie věd. Ve své dizertační práci zpracoval téma „Mitochondrie jako cíl protinádorové terapie“ a práci obhájil na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy.
Od roku 2018 pracuje na Ústavu lékařské biochemie a laboratorní diagnostiky 1. LF UK a Všeobecné fakultní nemocnice, kde se věnuje základnímu i aplikovanému výzkumu v oblasti jaterní patobiochemie a zánětu.

Od roku 2019 učí Lékařskou chemii a Biochemii na tomtéž ústavu. Od roku 2020 je odborným asistentem a vede svůj předmět Biochemie sportu a výživy v praxi.
V rámci své práce se podílel na vzniku knihy Mitochondria: The Anti-cancer Target for the Third Millenium a ve volném čase napsal populárně naučné knihy Z hospody na maraton, Měl bys běžet, jestli to chceš stihnout a Do formy - společně i každý zvlášť (jedná se o antologii pěti autorů). Knihu Měl bys běžet, jestli to chceš stihnout spojil s dobročinnou kampaní a získané peníze věnoval na podporu jedné konkrétní rodiny v nouzi.

Doběhl několik maratonů, spoustu půlmaratonů a bezpočet desítek a výsledné časy ze všech disciplín ho utvrdily v tom, že udělal dobře, když se rozhodl stát se vědcem, a ne běžcem. Zájmy o vědu i o sport však nepropojuje jen ve svých knihách, ale pravidelně píše některá běžecko-vědecká moudra na Instagramu pod přezdívkou \"run_and_lab\".
Sem tam napíše i povídku – v rámci naprostého odreagování se. Tři z nich se dostaly do knižních sbírek. Ta poslední vyšla na konci roku 2022 v antologii Nevzdáme se, kterou uspořádal Dalibor Vácha. Výtěžek z prodejů sbírky putuje na bojující Ukrajinu.

Ocenění

Autor (zde) zatím nemá žádné hodnocení.