Životopis
Antonín Štuka (*29. února 1908, Černá Hora – 7. října 1943), Brno) byl český úředník vlakové pošty zapojený v protifašistickém odboji. Zachycoval a ničil udavačské dopisy adresované gestapu. Po prozrazení odbojové skupiny byl zatčen a roku 1943 popraven.
Štuka pocházel z devítičlenné rodiny. Jeho otec, Rudolf Štuka, byl krejčí a radní v Černé Hoře u Brna. Antonín byl vynikajícím studentem na gymnáziu i na lékařské fakultě v Brně. Kvůli svatbě s Marií Novotnou v létě 1929 přerušil studium medicíny a přijal místo poštovního adjunkta, aby zajistil rodinu. Spolu se svými přáteli a spolupracovníky založil odbojovou skupinu „První kurýrní sbor Pravda vítězí“. Jejich činnost zahrnovala pálení balíků polní pošty, ničení svolávacích lístků, otevírání vojensky důležitých zásilek a vybírání jejich obsahu. Antonín Štuka zachycoval a ničil udavačské dopisy adresované gestapu.
V listopadu 1942 byl Štuka zatčen, uvězněn a mučen v Kounicových kolejích v Brně. V červenci 1943 byl ve Vratislavi odsouzen a 7. října téhož roku popraven. Ve vězení napsal na útržky papíru svou nejvýznamnější báseň „Nezapomeň“, kterou Jaroslav Seifert přirovnal k dílům Vladimíra Holana. Rukopis byl schován pod uvolněnými parketami a spoluvězeň V. Zeman jej vynesl na svobodu. Báseň byla nakonec vydána v prosinci 1946. Antonín Štuka byl in memoriam vyznamenán Československým válečným křížem. Jeho jméno je uvedeno na pamětní desce obětí druhé světové války v Prostějově a ve vestibulu budovy bývalé reálky.