Arundhati Roy životopis

indická, 1961

Životopis

Arundhati Roy (* 24.11.1961, Šillong, Indie) se narodila ve smíšené hinduisticko-křesťanské rodině. Po rozvodu rodičů zůstala u matky a musela snášet velmi negativní reakce konzervativního prostředí, které mělo problémy s akceptací svatby dvou lidí s různým náboženským i kastovním původem a rozvod už nedokázalo přijmout vůbec. V šestnácti letech se odstěhovala na druhou stranu indického subkontinentu a začala studovat architekturu. Její románové prvotině předcházely dva filmové scénáře. Úspěšná spisovatelka je podobně jako její matka významnou aktivistkou bojující za práva indických žen.

Dětství strávila v Aymanamu v Kérale a do školy chodila nejprve v Kottayamu a poté do Lawrence School Lovedale, v Tamilnádu. Poté studovala architekturu na School of Planning and Architecture v Novém Dillí, kde potkala svého prvního manžela, architekta Gerarda da Cunha.
Svého druhého manžela, filmaře Pradipa Krishena Roy potkala v roce 1984 a zahrála si i venkovskou dívku v jeho ceněném filmu Massey Sahib. Dokud nezačala být finančně nezávislá díky úspěchu jejího románu The God of Small Things, vyzkoušela mnoho nejrůznějších zaměstnání, včetne vedení hodin aerobiku v pětihvězdičkovém hotelu v Novém Dillí. Roy je sestřenicí známé indické celebrity Prannoye Roye, které vede významnou mediální skupinu NDTV a žije v Novém Dillí.
Na počátku své kariéry Roy pracovala pro televizi a točila filmy. Napsala scénáře k In Which Annie Gives It Those Ones (1989), filmu založenému na jejích zážitcích coby studentky architektury, režírovaném jejím současným manželem a k Electric Moon (1992); v obou též hrála. Roy přitáhla pozornost v roce 1994, kdy kritizovala film Bandit Queen Shekhara Kapura, popisující život banditky Phoolan Devi. (zdroj životopisu: wikipedia, Omega)

Ocenění (1)

1997 - Booker Prize - kniha Bůh maličkostí