Životopis
Daniel Rubeš je absolventem znojemské Střední pedagogické školy, ale učitelské práci se věnoval jen krátce. Na uměleckém poli se Rubeš pohybuje také na postech fotografa, scénáristy, spisovatele či jako nezávislý publicista. Rubeš je však především také hercem, moderátorem, redaktorem či řečníkem. Vyjma své tvůrčí práce je D. Rubeš i vyhledávaným průvodcem pro oblast turistiky a cestovního ruchu nejenom pro celé území České a Slovenské republiky, ale také pro ostatní země Evropy, neboť historie a především pak památky, respektive profánní sídla, patří k jeho největším mimoprofesním zájmům. K dalším aktivitám pak lze zařadit Rubešovu veřejnou činnost ať v neformálním politicko – občanském uskupení Nová generace nebo v Archivu česko – slovenské kultury, jehož je ředitelem. Rubeš je stále na startu své profesní i životní poutě a vzhledem k tomu, že za oněch více než třicet let dává o sobě vědět na rozličných frontách veřejně společenského i politického spektra, je více než pravděpodobné, že o něm budeme slyšet i v budoucnosti; vždyť síly, životní energie i elánu má jistě stále více než dost.
Daniel Rubeš začínal s divadlem jako člen dětského divadelního souboru Ťapka, díky němuž přičichnul k vůni divadelní opony, šmíry i šminek a vrhl se na dráhu profesionálního moderátora a řečníka. Ještě jako student znojemské Střední pedagogické školy na sebe Rubeš výrazně upozornil v Pololáníkově komponovaném pořadu Zpěvy o lásce, kde měl na starost recitaci textů a skvěle se zhostil i náročného recitátorského partu básní M. Bureše napsaných pro světově proslavenou kantátu B. Martinů Otevírání studánek. Dnes máme možnost Rubeše vidět jak na jevištích konferuje rozličné akce různorodé úrovně i společenského zaměření od módních přehlídek, plesů, křtů, vernisáží,velkých městských slavností, benefičních projektů po firemní večírky či dětské akce; a mimo to jako host vystupuje v divadelních představeních Literárně dramatického oboru znojemské Základní umělecké školy nebo Dobšického národního divadla. Na scéně posledně uvedeného zařízení se Rubeš představil jako vypravěč v původní satirické adaptaci známého příběhu o Mrazíkovi; viděli jsme jej v komedii P. Jelínkové Jak se dělá divadlo a doslova pozoruhodně vyrovnaný výkon podal ve dvojroli principála a zvědavého invalidy Jirky Karáska z Cimrmanova Záskoku. S oběma zmiňovanými divadelními uskupeními spolupracuje Rubeš i v současnosti, což dává záruku, že výčet jeho divadelních hereckých rolí zdaleka nekončí a doufejme, že se časem objeví i v tolik pro něj kýžené muzikálové roli.
Daniel Rubeš se objevil v mnoha případech i před kamerou, jak tou filmovou, tak před televizní. Jako herec Rubeš na filmovém plátně debutoval spíše v komparsních než v epizodních rolích, ke kterým lze zařadit jednoho z bohatých dvořanů v Zelenkově Nesmrtelné tetě nebo postavu vojáka z Herzovy adaptace Císařových nových šatů. Další drobnou filmovou hereckou příležitost a opět ve stejnokroji nabídnul Rubešovi V. Nachabcev, když mu nabídnul drobnou roli suspendovaného strážného do hodnosti politického vězně v životopisném evropském koprodukčním velkofilmu Ábel. A do třetice znovu stejnokroj, tentokráte policejní, si Rubeš oblékl coby velitel zásahové jednotky objevší mrtvého zastavárníka ve stejnojmenném dílu oblíbené Kriminálky Anděl pod vedením I. Pokorného a tato úloha se prozatím stala jeho největší hereckou filmovou příležitostí. Oč skromnější je výčet Rubešovy filmové práce, o to je bohatší jeho činnost televizní. Rubeš se stal spoluzakladatelem regionální televizní stanice Local TV Znojmo, zabývající se především zpravodajstvím, v níž pracoval jako moderátor i redaktor a po jejím ukončení rozjížděl provoz nového televizního vysílání pro znojemský okres pojmenovaný FateM.M. TV. Během desítky let si tak v této oblasti mohl Rubeš vyzkoušet všechny možné tvůrčí autorské aktivity a z postu moderátora a redaktora se vypracoval až k pozici režiséra než se sám stal vedoucím vysílání. Pod Rubešovým režijním vedením tak vzniklo nespočet klasických televizních zpravodajských reportáží, magazínů, více než stovka publicistických medailonků o významných osobnostech současného života nebo i několik dokumentárních filmů zaměřených především na kulturně historické památky Znojemska nebo na život obcí a měst daného regionu, realizovaných pod souborným názvem Malé dějiny jedné dědiny, což dokládají například filmy Historie a současnost obce Želetice nebo Vítá Vás město Miroslav. Po ukončení provozu televizního regionálního studia se Rubeš před kameru vrací jako host celoplošných televizních stanic převážně v programech typu talent casting reality show, neboť přijal nabídku být jedním ze soutěžících v pořadu TV Prima Aplaus! A. Rezka hledající nové moderátory, aby se stal finalistou 1o.dílu nebo v obdobném projektu TV Barrandov hledající partnera pro Z. Bubílkovou nazvaný Bubu hledá chlapa V. Nouzáka, v němž se stal jedním z vítězů. Pro posledně uvedenou televizní stanici potom Rubeš natočil pod stejným režijním dohledem jako pravidelný host několik dílů Politické střelnice, kde divákům předvedl i svůj pěvecký talent. Rubeš je před i za kamerou coby tvůrce skutečně jako štika ve vodě a ostatně se ani není čemu divit, protože za těch několik desítek let získal potřebné zkušenosti, vědomosti i nutnou praxi, načež mu přejme, aby si jeho zcela specifické osobnosti včetně profesního zaměření konečně všimli významnější tvůrci, respektive ti správní producenti a přinesli jak jemu, tak divákům plnohodnotné uspokojení jeho neutuchajícího tvůrčího potencionálu.
Daniel Rubeš získával zkušenosti s moderováním v radiu u regionálního radia Karyon a po ukončení provozu přestoupil do radia Vranov, z něhož se transformací stalo Radio Blaník Jižní Morava. Ve všech zmíněných radiích Rubeš fungoval nejenom coby moderátor u mikrofonu a mixážního pultu, ale také jako redaktor; ostatně k této práci měl vždycky nejblíže a o jeho zkušenostech na tiskovém poli vypovídá i samotný výčet regionálních redakcí: deník Rovnost; Znojemský týden; Znojemský deník nebo Znojemské listy, v nichž byl zároveň vedoucím kulturní rubriky. Rubeš je ale se svou publikační činností znám i z celé řady dalších tiskovin, kam přispívá svými články, kritikami, statěmi, recenzemi, úvahami či rozhovory. Prozatím poslední Rubešovou radiovou příležitostí se stal kontaktní posluchačský pořad Srdcovky Českého rozhlasu Brno. Po bezmála dvou desítkách let odkroucených v oblasti tištěných a zvukových médií se Rubeš v současné době zaměřuje převážně na média elektronická či internetová, která obohacuje svými výtvory pod několika rozličnými pseudonymy a těžko rozluštitelnými nicky.
Daniel Rubeš je mimo všech uvedených informací také autorem nástěnného pohlednicového kalendáře pro rok 2oo4, k jehož vydání uspořádal i úspěšné Fototurné se zastávkami v několika vybraných místech České republiky. V posledních létech se Daniel profiluje také čím dál více na spisovatelském, respektive publicistickém poli, neboť je autorem vyhledávaných knižních ročenek Uzavřené osudy česko – slovenského divadla, filmu, hudby, televize a tisku mapujících skony uměleckých osobností konkrétního roku.
Daniel Rubeš se prvního uznání dočkal již v čase středoškolských studií, když se stal v letech 1993 a 1994 laureátem Pedagogické poemy v kategorii přednes prózy. Za seriál bezmála stovky populárně vědecko naučných článků o hradech, tvrzích, zámcích a zříceninách okresu Znojmo, které vycházely na stránkách Rovnosti, byl Rubeš Syndikátem novinářů oceněn prestižní novinářskou cenou: bronzovým titulem Prix Non Pereant 2oo6. Vedle dvou zlat a jednoho bronzu patří k dalším zajímavým kovům, které stihl Rubeš již posbírat, také stříbro zastoupené v této hodnotě u titulu Knedlíkového krále miroslavského Meruňkobraní z roku 2ooo.
(zdroj životopisu: má vlastní práce přepracovaná z www.fdb.cz)
Daniel Rubeš knihy
2009 | Uzavřené osudy 2008 |
2008 | Uzavřené osudy 2007 |
Žánry autora
Štítky z knih
Rubeš je 1x v oblíbených.