Životopis
Emil Kotrba (22. února 1912 Znojmo – 21. února 1983 Praha) byl český akademický malíř a grafik, v 60.- 70. letech pokládáná za nejlepšího světového malíře koní.[Je pohřben na hřbitově v Praze-Dejvicích U Matěje.
Narodil se v rodině znojemského koželuha. V roce 1927 odešel studovat na Školu uměleckých řemesel grafiku u Petra Dillingra v Brně. Zejména se zajímal o stavbu těla zvířat. Účastnil se jako mimořádný posluchač zootechniky a anatomie přednášek profesora Koldy z anatomie na Vysoké škole zvěrolékařské v Brně kde se seznámil s prof. MVDr. Karlem Pardubským a prof. MVDr. Antonínem Hrůzou. Profesor Pardubský ho později finančně podporoval v dalším studiu v letech 1931 – 1937 na Akademii výtvarných umění v Praze u profesora Tavíka Františka Šimona.
V té době potkal Maxe Švabinského, který se stal Kotrbovým dlouholetým rádcem. Od třicátých letech až do roku 1942 působil jako profesor na Rotterově reklamní škole v Praze kde vyučoval figurální a všeobecné kreslení. V roce 1941 se oženil s Janou, rozenou Drvotovou, později měli syna Jana a dceru Danielu.
Byl aktivním jezdcem, trenérem a rozhodčím jezdeckých soutěží s kontakty na hřebčíny, zemědělská a chovatelská zařízení i závodiště jako např. v Kladrubech nad Labem, Slatiňanech, Pecínově, Písku, Albertovci, Napajedlích na Moravě, Brnířově u Domažlic, Novém Jičíně, Chuchli a Pardubicích, na Slovensku v Topolčiankách a Šamoríně. V sedmdesátých letech udržoval styky s prof. Jaroslavem Dražanem, rektorem Vysoké školy zvěrolékařské v Brně, spolupracoval s Vysokou školou zemědělskou v Brně s prof. Koudelou i s Českou zemědělskou univerzitou v Praze Ing. Janem Navrátilem, CSc. či prof. Lubomírem Kratochvílem.
Inspiroval se motivem koně a tím vytvořil světově ojedinělou kolekci dokumentující padesátileté období českého chovatelství. Jeho dílo obsahuje více než 900 grafických listů, často vícebarevných, množství olejů, kvašů, kreseb, leptů a dřevorytů. Jeho nejznámější grafikou je „Hořící stáj“. Patří k hlavním českým autorům ex libris kterých vytvořil kolem 750.
Třikrát se podílel na vzniku našich poštovních známek. V roce 1956 byla vydána poštovní známka v sérii Sport – Velká pardubická steeple-chase. V roce 1976 navrhl emisi známek k příležitosti celostátní výstavy Země živitelka.
Byl dlouholetým ilustrátorem časopisu Náš chov. Stal se autorem plakátů a pozvánek na akce které se týkaly jezdeckých dnů, výstav zvířat a koňských dostihů. Poprvé vystavoval v roce 1933 ve Znojmě, velmi často vystavoval v Praze. Zahraniční výstavy měl v Belgii, ve Španělsku, Vídni, v Lipsku, Cannes, v Padově, Vilniusu a mnoha dalších městech a zemích.
(zdroj životopisu: http://cs.wikipedia.org/wiki/Emil_Kotrba)
Emil Kotrba knihy
1969 | Ex libris |
1958 | Jak dělat linoryt, dřevořez, dřevoryt |
Žánry autora
Kotrba je 0x v oblíbených.