Životopis
Filip Oberländer pocházel z podnikatelské rodiny, která v půli 19. století založila první mechanickou přádelnu v Úpici a později i v Hronově nad Metují. Po rozchodu společníků druhé generace – dvou bratří Morawetzových, kteří si ponechali dosud společné úpické podniky, a dvou bratří Oberländerových – se v roce 1905 stala hronovská přádelna firmou jednotlivce a jejím jediným majitelem byl až do svého skonu v roce 1911 právě Filip Oberländer. V roce 1910 byl dokonce císařem povýšen do šlechtického stavu.
Podnikání ho příliš nezajímalo, proslavil se nicméně jako uznávaný lovec a cestovatel. Navštívil Spojené státy, Kanadu i mnohé africké země. Vypravil se i do Grónska a na Špicberky a ze všech cest vozil cenné trofeje, které věnoval různým muzeím (exponáty obdaroval například školy v Hronově, gymnázium v Broumově, Národní muzeum a Náprstkovu muzeu dodal sbírku umění Indiánů severozápadní Ameriky). Svoje příběhy převyprávěl v díle Lovecké jízdy v Severní Americe (předmluva této knihy je datována v říjnu 1910 v Hronově).
Filip Oberländer zahynul 3. března 1911 na lovu buvolů v blízkosti řeky Nilu, u osady Lado v Sudánu. "Postřelený buvol obrátil se proti němu a nabral jej na rohy. Nešťastný cestovatel utrpěl taková zranění, že jim ihned podlehl, "citovala Národní politika z telegrafické zprávy, která přišle ze Súdánu. Později byla informace doplněna o drastické podrobnosti. Buvol českého dobrodruha nabral na rohy celkem třikrát a poté ho rozdupal. Pozůstatky jeho byly, dne 4. března ráno dopraveny do nejbližší vojenské stanice v Mongalle, kdež byly za přítomnosti guvernéra, 2 anglických důstojníků, anglického pastora a vojenské posádky pohřbeny. Byl pochován na malém hřbitově a na hrobě se skvěl nápis: "Vzdálen vlasti a svých nejdražších odpočívá zde pan Filip šlechtic Oberländer z Hronova, Čechy."
(zdroj životopisu: https://www.hronovsko.com/hronov/firmy/tkalcovna-oberlander/)