František Frýda životopis

česká, 1946

Životopis

PhDr. František Frýda (*1.9.1946 Království, okr. Děčín) archeolog a muzejník, odborník na středověké sklo a jeho typologii, nadaný manažer a dlouholetý ředitel Západočeského muzea v Plzni.

Narodil se 1. září 1946 v Království, dnes část obce Šluknov, okr. Děčín, od roku 1948 žil s rodinou ve Zbirohu v Plzeňském kraji, je občanem Města Rokycany.

Je synem úředníka, spisovatele a divadelníka Františka Frýdy (1914 – 1999), dlouholetého režiséra zbirožského ochotnického divadelního spolku J. V. Sládka, a v osmdesátých letech 20. stol. též vedoucího (ředitele) Muzea J. V. Sládka ve Zbirohu.

Vystudoval historii a archeologii na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy. Nabyté odborné vzdělání zhodnotil mimořádným způsobem zejména v sedmdesátých a osmdesátých letech 20. stol., kdy vedl systematický archeologický průzkum plzeňského podzemí a středověkých studní, při němž se vyprofilovala jedna z jeho vědeckých specializací, typologie českého středověkého skla. V této oblasti se PhDr. František Frýda řadí mezi uznávané odborníky s mezinárodním ohlasem, což stvrzuje jako autor řady unikátních odborných studií, redaktor a výkonný redaktor odborných sborníků, ale i jako předseda odborné pracovní skupiny pro dějiny skla České archeologické společnosti (ČAS).

Externě pedagogicky působí na katedře archeologie Filozofické fakulty Západočeské univerzity v Plzni a jako lektor základního i nástavbového kurzu Školy muzejní propedeutiky pořádaného Asociací muzeí a galerií České republiky, z. s., s podporou Ministerstva kultury ČR.

Nicméně, hlavním působištěm, s nímž je osobnost PhDr. Františka Frýdy niterně spjata, je Západočeské muzeum v Plzni, kam nastoupil po studiích již v roce 1964. Zde se postupně vypracoval nejprve na vedoucího oddělení středověkých dějin a po dlouholeté úspěšné odborné i řídící činnosti v této funkci byl zaslouženě jmenován ředitelem celé instituce, kterým je od roku 1992 dodnes.

V této pozici se posléze projevil nejen jako vynikající odborník, ale také jako mimořádně schopný manažer, jehož neutuchající snaha a energie umožnila vznik a realizaci expozice plzeňské městské zbrojnice v hlavní budově muzea, rozšíření organizace o nové provozy Muzea loutek i Muzea církevního umění plzeňské diecéze, v roce 2013 také otevření dlouho očekávaných historických expozic v hlavní budově muzea, realizovaných pod společným názvem Pohledy do minulosti Plzeňského kraje, ale také znovuzrození Muzea Dr. Bohuslava Horáka v Rokycanech pod hlavičkou Západočeského muzea v Plzni včetně revitalizace národní kulturní památky vodního hamru v Dobřívě. Výše uvedený výčet je však jen špičkou ledovce skutečně vynaloženého úsilí, plného prospěšné a užitečné práce ve prospěch společnosti a poznání.

Pod vedením PhDr. Františka Frýdy obdrželo Západočeské muzeum v Plzni také několik prestižních ocenění Gloria Musaealis, naposledy v roce 2014 Zvláštní ocenění v kategorii Muzejní výstava roku za výstavu "Džungle za plotem" autorů Sylvie Pecháčkové a Ondřeje Peksy.

V roce 2012 obdržel PhDr. František Frýda od primátora statutárního města Plzně jako uznání jeho dlouholeté přínosné práce na území města Plzně Plaketu s vyobrazením historické městské pečeti. (zdroj životopisu: https://cs.wikipedia.org)

Ocenění

Autor (zde) zatím nemá žádné hodnocení.