Životopis
František Loucký (2. října 1912 - 16. června 1988) je poměrně významnou postavou mezi československými zahraničními letci. Nejde snad ani o jeho operační létání, o počet akcí, sestřelených nepřátel nebo počet nalétaných hodin. Jde o dvě knihy, které napsal po válce.
Ta první vyšla poprvé již roku 1946 v nakladatelství Orbis a nesla název "Zůstal jsem sám". František Loucký v knize především upozornil na osud sedmi mladých mužů z fotografie pořízené roku 1941 v letecké škole RAF. Z oněch sedmi československých pilotů se on jediný dožil konce války a návratu domů do Československa. Kniha se pochopitelně dočkala i dalších vydání.
Druhá kniha se jmenuje "Mnozí nedoletěli" a vyšla až roku 1989, tedy po smrti Františka Louckého. Vydalo ji ještě za minulého režimu nakladatelství Naše Vojsko a obsahuje dlouhý abecední seznam příslušníků československého letectva, kteří v období druhé světové války položili svoje životy za naši svobodu. Každý z těchto mužů má v knize krátký medailonek s fotografií (pokud byla známa) a několika základními životopisnými údaji. Připomenuti jsou také padlí příslušníci československých jednotek jiných národností nebo letci, kteří zahynuli ve službách domácího protinacistického odboje. Je těžko uvěřitelné, jak rozsáhlý a různorodý materiál dokázal autor v knize ve své době a v tehdejších podmínkách zpracovat.
František Loucký je evidován v seznamu tajných spolupracovníků StB. Typ spolupráce: důvěrník, krycí jméno Franta. Registrační číslo: 14606 18616
(zdroj životopisu: fronta.cz)
František Loucký knihy
1946 | Zůstal jsem sám |
1989 | Mnozí nedoletěli |
Štítky z knih
druhá světová válka (1939–1945) letci RAF - britské Královské vojenské letectvo vojenští letci protifašistický odboj dějiny letectví českoslovenští letci v RAF vojenské letectvo
Loucký je 2x v oblíbených.