Životopis
Igor Korpaczewski (* 1959, Praha), lépe známý pod přezdívkou KW, je český malíř a kreslíř.
V letech 1983–1989 studoval na AVU v Praze, rok 1988 strávil v rámci stipendia na vídeňské Akademie der bildenden Künste.
Zkratku KW si osvojil už během 80. let – tvoří však i pod pseudonymy „Q:“ a „IKW“, podle okolností. „Měl jsem už při Konfrontacích, nebo tak v roce 90, pocit, že bych nejradši měl jenom nějaký číslo nebo prostě nějakou značku.“ Zvolil KW, což používala jeho maminka jako redakční značku pod korektury nebo překlady, a tento pseudonym používal pro figurální reprezentace jednotlivých postav. Nejde však o portréty; jedná se spíše o herce či nositele různých vlastností v příbězích, které chce vyprávět. „Začátkem milenia jsem si říkal, že bych mohl KW hodit už za hlavu, ale chtěl jsem si nechat to kvéčko.“ Od roku 2001 tedy používá Q: pro méně trvanlivé, trojdimenzionální prostorové objekty a instalace, z potřeby oddělit je od děl, především obrazů, podepsaných KW.
Počátky jeho tvorby spadají do téže doby jako vystoupení protagonistů skupiny Tvrdohlavých, této erbovní generace české postmoderny. Strategie Korpaczevského díla se však poněkud odlišují od dominantní společenské reflexe, vykonávané postmodernisty v 80. letech 20. století. Tento autor se věnuje spíše introspekci, a to i na bázi těch zobrazení, které se nezabývají přímo vlastní osobou. Z tvorby KW známe sice i autoportréty, ale její hlavní část představují figurální reprezentace jiných osob. Pozoruhodné je, že model je málokdy konkretizován (nejedná se o adresné portréty); model sice může pocházet z okruhu autorových blízkých osob, nicméně výsledná reprezentace má obecnější rysy alegorie či personifikace. Tento postup se shoduje s některými tendencemi postmoderny (jak je zmiňuje třeba C. Owens). Jedná se o reakci na modernistický dualistický koncept, jeho pohyb mezi póly kosmologického symbolu a individuální exprese. Postmoderní reakci představuje mimo jiné jistý návrat k alegorii jakožto fabulační strategii, kdy znovu nabývá na významu otázka role, příběhu. Korpaczevského figury jsou herci rolí, v nichž se spojují konkrétní a obecné rysy. Příběhy často pocházejí z archivu nadčasových existenciálních zápletek (smrt, láska) či z aktualizované mytologie (Mladý bůh).
V letech 1993–2004 působil Korpaczewski jako asistent v malířském ateliéru Jiřího Sopka na pražské AVU a velmi silně tak ovlivňoval současnou nastupující generaci malířů. V letech 2008 a 2009 byl finalistou českého ocenění Umělec má cenu.
Kromě výtvarné tvorby se věnuje také hudbě. Pod jmény Clean Dirt a Stray Dog občas vystoupuje na některé vernisáži nebo přátelské akci.
(zdroj životopisu: https://vltava.rozhlas.cz/igor-korpaczewski-5151411; Artlist – Václav Hájek; http://umelec.org/berlin/cs/article/q-against-the-current)
Igor Korpaczewski knihy
1998 | Stíny KW / Shadows KW (1990–1997) |
Štítky z knih
Korpaczewski je 0x v oblíbených.