Životopis
Ing. Jan Andreska Ph.D (* 12. července 1963 Písek) je český zoolog, ekolog, ornitolog a pedagog, jenž se ve svých pracích specializuje na interdisciplinární propojení biologie s historií.
Je absolventem Lesnické fakulty VŠZ Brno, kde roku 1985 získal titul Ing. Absolvoval s diplomovou prací „Myslivecké muzejnictví“. Jeho vedoucím pedagogem byl Prof. Ing. Josef Hromas, CSc. V letech 1985 - 1986 své znalosti prohluboval na studijním pobytu v Ústavu experimentální fytotechniky ČSAV Brno, kde krom studií toho času vykonával i své zaměstnáni. Své postgraduální studium vykonal v Ústavu ekologie lesa VŠZ Praha se závěrečnou prací „Škody bleskem na dubu letním a olši lepkavé v parcích v Hluboké nad Vltavou“. Pedagogické vzdělání dokončil při postgraduálním studiu na PedF UK v Praze. (Disertační práce: „Některé aspekty výuky zoologie obratlovců na základních a středních školách“. Jeho školitelem byl Doc. PhDr. Petr Dostál, CSc. Do roku 1997 pracoval v Pražském ústavu státní památkové péče ochrany přírody.
Od roku 1997 dosud je zaměstnán jako vyučující na katedře biologie a environmentálních studií PedF UK v Praze. Krom své pedagogické profese se zabývá též tvorbou článků pro přírodovědná vědecká i populárně-naučná periodika a další spisovatelskou činností zaměřenou na témata biologie propojené s historií (Sanquis, Živa, Vesmír a další).
Za povšimnutí stojí i Andreskova spolupráce s Českým rozhlasem, tj. stanicí Leonardo, kam pravidelně přispívá svými relacemi.
Jan Andreska je též spoluautorem deseti knih, ve kterých zpracoval kapitoly věnované regionální historii myslivosti, lesnictví a rybářství takzvaných problémových druhů. Napsal několik desítek populárně-naučných článků, vypracoval řadu vědeckých studií .
(zdroj životopisu: https://cs.wikipedia.org/wiki/Jan_Andreska)
Jan Andreska knihy
2013 | Ryby evropských vod v ilustracích Květoslava Híska |
1999 | Geologie a biologie pro studenty pedagogiky I. stupně základních škol |
2009 | Vybrané kapitoly z autekologie a demekologie živočichů |
Andreska je 0x v oblíbených.