Životopis
Vzdělání:
Filozofická fakulta Univerzity Karlovy - Kulturologie (2008 Mgr., 2009 PhDr., 2012 Ph.D.)
Moje aktivity:
Na katedře působím jako vědecký pracovník, věnuji se výzkumu, učím a organizuji každoroční mezioborovou konferenci Naše společná přítomnost, diskusní seminář Budějovické ekonomické dny a koordinuji cyklus celofakultních přednášek Pluralismus v ekonomii. Jsem členem Ediční rady a Rady VaV. Fakultu zastupuji v síti Regionálního centra expertízy Česko pod záštitou United Nations University a ve výkonné redakci webu CzechRural při ČZU.
Okruh zájmu:
Dlouhodobě se věnuji vztahu člověka a životního prostředí z pohledu společenských věd, především environmentální a rurální sociologie, kulturní ekologie a ekologické ekonomie. Zabývám se sociálními aspekty klimatických změn, konkrétně spotřebou energie a uhlíkovou stopou domácností, sociální percepcí klimatických změn a jejich možnými dopady, nebo samozásobitelstvím potravinami. Věnuji se také širším filosofickým, ekonomickým, sociálním a environmentálním aspektům udržitelného rozvoje. Dalším okruhem mého zájmu, byť v současnosti stranou hlavního výzkumu, je téma krajiny, jako prostoru, kde se setkávají lidé a příroda, s důrazem na historický vývoj kulturní krajiny, proměny land-use, estetické vnímání krajiny a lidský prvek v krajinné ekologii.
Výzkumné projekty a témata:
V současné době jsem spoluřešitelem projektu GA ČR věnovanému neformální produkci potravin a tiché udržitelnosti, podílím se na projektu H2020 POWER4BIO zaměřeném na bioekonomiku a na projektu TA ČR věnovaném udržitelnému rozvoji na lokální úrovni. Kromě toho připravuji pilotní výzkum představ studentů o udržitelné budoucnosti v rámci akce COST European Network for Environmental Citizenship, již spoluřídím. Aktuálně také edičně připravuji zvláštní číslo časopisu Sustainability o městském zěmědělství.
V nedávné minulosti jsem se podílel např. na projektu 7. RP EU GILDED zaměřeném na sociální, kulturní a ekonomický kontext spotřeby energie v domácnostech; projektu COST věnovaném sociálně-ekonomickým aspektům kulturní udržitelnosti na příkladu Land, People and Art; projektu ALTEKO (GA ČR) zabývajícím se alternativními formami ekonomiky nebo vnitrofakultnímu projektu zaměřenému na socio-ekonomické aspekty degradace půdy.
Výuka a závěrečné práce:
Aktuálně učím bakalářský kurz Sociologie a podílím se na výuce magisterských předmětů Projektování venkovské krajiny a Sociologie a metodologie ve vědecké práci.
(zdroj životopisu: https://www.ef.jcu.cz/o-fakulte/katedry/katedra-regionalniho-managementu/osoba/24446)
Jan Vávra knihy
2021 | Zahrádkářské osady aneb Proč neztrácet půdu pod nohama |
2012 | Měnící se společnost? |
2015 | Ekonomika v souvislostech |
2014 | Current Challenges of Central Europe: Society and Environment |
Žánry autora
Literatura naučná Ekonomie a obchod Politologie, mezinárodní vztahy Sociologie, společnost Ekologie, živ. prostředí Přírodní vědy
Štítky z knih
Vávra je 0x v oblíbených.