Životopis
Jana Mattuschová, rozená Klárová, je autorkou řady příspěvků v meziválečných časopisech Hlas a Nový hlas věnovaných problematice sexuálních menšin.
Narodila se 7. září 1906 v Kolíně, s rodinou se často stěhovala a od roku 1913 žila v Praze. V letech 1917-1925 studovala dívčí reálné gymnázium Krásnohorská, poté čtyři semestry na Právnické fakultě Univerzity Karlovy a v letech 1928-1930 pak na svobodné škole politických nauk v Praze (toto dvouleté studium ukončila úspěšně jako první žena). Roku 1928 nastoupila úřednické místo v Ústřední sociální pojišťovně, předchůdkyni správy sociálního zabezpečení. V roce 1927 se provdala za rekvizitáře Národního divadla Václava Mattusche, staršího o šestnáct let, přičemž je zřejmé, že do manželství vstupovala již s lesbickou sebeidentifikací a že se jednalo o tzv. "kamarádské manželství" mezi homosexuální ženou a mužem. V roce 1933 bylo manželství rozloučeno.
V roce 1937 se znovu provdala a přijala jméno Tuhá.
V březnu 1944 byla zatčena a internována v Terezíně, Lipsku a Drážďanech, kde byla držena až do likvidace věznice dne 7. května 1945. Není známo zda byla důvodem jejího zatčení sexuální orientace nebo odbojová činnost. Po válce se vrátila do zaměstnání v Ústřední sociální pojišťovně. Další zprávy o jejím životě nejsou známy kromě data úmrtí - 28. května 2000.
Pravděpodobně aby chránila svou identitu kvůli práci ve státní sféře, používala řadu pseudonymů a akronymů (např. Eduard Weingárt - nejspíše inspirace dánským malířem Einerem Wegenerem, který jako první člověk na světě podstoupil operativní změnu pohlaví; další známé pseudonymy: H. Máchová, L. Řehořová). Často používala značku "sigma".
Ve svých článcích apelovala na soudržnost homosexuální společnosti, psala o významných homosexuálních osobnostech (Oskar Wilde, Jiří Karásek ze Lvovic), přispívala i beletristickými texty. Nabádala k větší agitaci lesbických žen, které se celkově angažovaly méně než muži.
Pod pseudonymem Eduard Weingárt vydala knihu Město mužů, která vycházela z jejích osobních zkušeností a objevovali se v ní i skutečné osoby.
(zdroj životopisu: Od žaláře k oltáři - Jan Seidl)