Životopis
Jaroslav Brodský (22. března 1920 Soběslav – 3. srpna 1981 Toronto, Kanada) byl politický vězeň komunistického režimu v Československu, v období Pražského jara generální tajemník K 231.
Jaroslav Brodský se narodil v Soběslavi, vystudoval zde učitelskou akademii, od 17 let byl městským knihovníkem a začal zde jako učitel. Po 2. světové válce odešel na sever Čech a působil jako učitel a ředitel školy v Brné u Ústí nad Labem, byl aktivní v odborové organizaci profesorů a učitelů. Po komunistickém převratu v únoru 1948 musel z politických důvodů školu opustit. V návaznosti na proces s Dr. Miladou Horákovou byla StB sestavena a vykonstruována z řad pedagogů špionážní skupina v čele s Brodským. V létě 1950 byli členové skupiny zatčeni; Brodský byl v politickém procesu 2. července 1951 odsouzen na 15 let vězení. Během pobyt ve vězení vystřídal řadu vězení a lágrů, včetně těch, kde vězni těžili uran. Dne 11. května 1960 byl z vězení na základě amnestie prezidenta Novotného propuštěn.
V období Pražského jara (1968) se začal veřejně angažovat, patřil mezi iniciátory vzniku K 231. Po útěku generála Jana Šejny byl v létě 1968 organizací Národní fronta v Litoměřicích navržen na jeho poslanecké místo za Litoměřice v Národním shromáždění. Ale v době okupace Československa v roce 1968 hned koncem srpna emigroval do Rakouska, odkud záhy odešel do Velké Británie. Později se usadil v kanadském Torontu, kde působil jako knihovník na tamní univerzitě a několik let vedl vysílání v českém jazyce Rádio Gama. V roce 1970 vydal autobiografickou knihu Řešení gama. V roce 1971 byl v Československu v nepřítomnosti odsouzen k dlouholetému vězení.
(zdroj životopisu: Wikipedie)