Jaroslav Tejral životopis
česká, 1933 - 2024
Životopis
Jaroslav Tejral byl nesmírně aktivní, výkonnou, inspirativní a erudovanou vědeckou osobností, uznávaným pilířem evropské archeologie doby římské a doby stěhování národů. Vedle svých terénních výzkumných aktivit, mezi nimiž na předním místě stojí obnovení terénních odkryvů římské pevnosti na Hradisku u Mušova, se vyznačoval zejména zcela mimořádným přehledem a vědomostmi o hmotné kultuře zmíněných etap v celé Evropě. Ty uplatnil ve své rozsáhlé publikační činnosti zahrnující množství pronikavých analytických a syntetických studií i monografií, které zůstávají základními stavebními kameny archeologického poznání protohistorických etap vývoje lidské společnosti.
Jaroslav Tejral důkladně a systematicky prosazoval mezinárodní ukotvení vlastní vědecké práce i jím vedeného ústavu. Jeho vědecká činnost a výsledky byly a dodnes jsou uznávány a respektovány doma i v zahraničí. V roce 1991 byl jmenován dopisujícím členem Německého archeologického ústavu, od roku 1992 byl čestným členem Polské archeologické společnosti, od roku 1999 členem korespondentem Rakouské akademie věd, od téhož roku řádným členem Rakouského archeologického ústavu a od roku 2011 dopisujícím členem Archeologického ústavu SAV v Nitře. Českou archeologii zastupoval od roku 1991 na mezinárodním fóru jako člen Conceil permanent při Mezinárodní unii věd prehistorických a protohistorických (UISPP) a byl předsedou Českého národního archeologického komitétu při Akademii věd ČR (1991–2006).
Jeho jméno je nesmazatelně a velkými písmeny zapsáno do archeologie protohistorických kultur a civilizací doby římské a doby stěhování národů.
(zdroj životopisu: https://www.arub.cz/zemrel-jaroslav-tejral/)
Ocenění
Autor (zde) zatím nemá žádné hodnocení.
Jaroslav Tejral - knihy
1982 | Morava na sklonku antiky |
Žánry autora
Štítky z knih
archeologie Morava protohistorie doba stěhování národů dějiny Moravy archeologické nálezy
Tejral je 0x v oblíbených.