Životopis
Byl sovětský ekonom maďarsko-židovského původu, činitel mezinárodního komunistického hnutí.
V únoru 1919 vstoupil Varga do nově vytvořené Maďarské komunistické strany. Během krátkodobé Maďarské republiky rad v roce 1919, vedené Bélou Kunem, byl lidovým komisařem pro finance a poté předsedou Nejvyšší rady národního hospodářství. Po svržení Sovětské republiky uprchl do Vídně.
V roce 1920 odešel s Arthurem Holitscherem do Sovětského svazu. Zde začal pracovat pro Kominternu se specializací na mezinárodní ekonomické problémy a agrární otázky. V letech 1922-1927 pracoval na oddělení obchodu na sovětském velvyslanectví v Berlíně. V letech 1927-47 byl ředitelem Institutu světové ekonomiky a světové politiky. Ve 30. letech se stal ekonomickým poradcem Josifa Stalina. Přežil čistky ve 30. letech, během nichž byli popraveni Béla Kun a další Maďaři.
Během druhé světové války radil sovětské vládě ve věcech poválečných reparací. Zúčastnil se Postupimské konference v roce 1945 jako odborník. Jako většina jeho krajanů žijících a pracujících v Moskvě vstoupil do Komunistické strany Sovětského svazu, ale zůstal aktivní i v Maďarské komunistické straně.
Byl autorem ekonomických zpráv, o nichž se v letech 1921 až 1935 diskutovalo na kongresech Kominterny. Velké množství jeho spisů byly studie mezinárodní ekonomické konjunktury, ve kterých vynaložil velké úsilí na posouzení kvantitativních trendů ve výstupu, investicích a zaměstnanosti pomocí oficiálních ekonomických údajů z mnoha zemí. Také se intenzivně zabýval německým imperialismem.
(zdroj životopisu: https://en.wikipedia.org/wiki/Eugen_Varga)
Jevgenij Samojlovič Varga knihy
1954 | Základní otázky ekonomiky a politiky imperialismu: (Po druhé světové válce) |
1962 | Kapitalismus dvacátého století |
Štítky z knih
20. století kapitalismus poválečná doba imperialismus srovnávací studie komunistický pohled světová ekonomika hospodářské systémy hospodářské poměry hospodářské cykly
Varga je 0x v oblíbených.