Životopis
Dr. Josef Beneš, 1902 - 1984.
Doc. PhDr. JOSEF BENEŠ, Csc. (11. ledna 1902 Prachatice, Rakousko-Uhersko – 17. prosince 1984 Praha, Československo) byl český antroponomastik a bohemista.
Vystudoval bohemistiku a germanistiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (1930). Vyučoval na středních školách postupně v Prachaticích, Mukačevu, Soběslavi, na Kladně a v Amerlingově učitelském ústavu v Praze. Po 2. světové válce pracoval krátce na ministerstvu školství. Dále vyučoval na různých učilištích a průmyslových školách. Počátkem 60. let vyučoval na Pedagogickém institutu v Liberci, později přednášel na Pedagogické fakultě v Ústí nad Labem.
Od roku 1933 publikoval články o českých příjmeních především v časopise Naše řeč, později též ve Zpravodaji místopisné komise ČSAV (ZMK). Část práce vycházející časopisecky byla zpracována do knihy O českých příjmeních (1962). Bohatý materiál byl v roce 1983 shrnut dcerou Dobravou (provdanou Moldanovou) do knihy Naše příjmení. Z pozůstalosti byla editorkou Marií Novákovou vydána fundamentální práce Německá příjmení u Čechů (1998).
Josef Beneš patří spolu s Vladimírem Šmilauerem, Janem Svobodou a Antonínem Profousem mezi zakladatele a největší představitele české onomastiky a antroponomastiky.
(zdroj životopisu: česká wikipedie)
Josef Beneš knihy
Žánry autora
Literatura faktu Literatura naučná Biografie a memoáry Historie Jazyky, lingvistika O literatuře
Beneš je 0x v oblíbených.