Josef Drmota životopis

česká, 1969

Životopis

Narozen 5.3. 1969 v Třebíči, Mgr., vystudoval Přírodovědeckou fakultu Masarykovy univerzity v Brně, publikuje odborné články i povídky o myslivosti a přírodě, zejména z Českomoravské vysočiny.
Povoláním se poněkud vymyká z palety ostatních autorů, poněvadž není profesionálním publicistou, ani nemá žádný profesní vztah k lesnickým oborům. V současnosti pracuje jako profesor Gymnázia Otokara Březiny a Střední odborné školy v Telči, kde vyučuje matematiku a geografii.

Právě odlišná profesní orientace poskytuje Josefu Drmotovi, narozdíl od ostatních autorů klasické myslivecké literatury, poněkud odlišný úhel pohledu na celou problematiku myslivosti a dodává tak jeho tvorbě částečně odlišný charakter. Nesnaží se psát žádnou vědu, ale spíše příspěvky pokud možno lehce „stravitelné“ a srozumitelné řadovým čtenářům. Rozhodně se v nich ale v plné míře uplatňují letité zkušenosti pedagoga, schopnost vysvětlovat, barvitě líčit a v rámci možností jednoduše argumentovat.
Z jeho zkušeností však kromě pedagogické kariéry stojí za zmínku také několikaleté působení v oblasti státní správy na pozici správce geografických informačních systémů. A byly to právě zkušenosti z tohoto období, kdy se významným způsobem podílel na zpracování a vyhodnocování výsledků myslivecké statistiky, stanovení chovatelských zásad spárkaté zvěře na okrese Třebíč, studiu migračních tras zvěře či vytváření někdejších oblastí chovu černé zvěře apod., které jej ve skutečnosti přivedly k odborné myslivecké tvorbě a potažmo k dlouhodobé spolupráci s redakcí časopisu Myslivost.

Jak bylo naznačeno, je Josef Drmota aktivním myslivcem. Již téměř dvacet let působí ve funkci mysliveckého hospodáře a myslivecké stráže MS Horky, je členem Myslivecké komise, lektorem a zkušebním komisařem OMS Třebíč, kde rovněž jedno volební období pracoval jako člen Okresní myslivecké rady a předseda uvedené komise.

Již dvě volební období je členem Kulturně propagační komise ČMMJ v Praze a členem Redakční rady časopisu Myslivost. V oblasti organizační jej mohou pozorní čtenáři znát jakožto koordinátora a hlavního garanta pro zpracování problematiky tématických okruhů zkoušek z myslivosti. Danou problematiku přednáší společně s oblastí předmětu Lov zvěře na úrovni celostátních kurzů zkušebních komisařů ČMMJ. Jeho svazová práce byla již v minulosti oceněna propůjčením vyznamenání Za zásluhy o myslivost 3., 2. i 1. stupně.

Zastavíme-li se u tvorby Josefa Drmoty, nalezneme v ní poměrně široký záběr. Josef Drmota je autorem řady publikací s beletristickým, ovšem také odborným, zaměřením a je znám především čtenářům Myslivosti jakožto pravidelný přispěvatel a tvůrce řady rubrik.

Do myslivecké literatury vstoupil v roce 1998 titulem „Lovectví“ (společně s Jiřím Šálkem, pedagogem tehdejšího Středního odborného učiliště lesnického v Lesonicích). Poté následovaly sbírky povídek z rodné honitby „Horeckým revírem“ (1999) a „Zelené perly Vysočiny“ (2005). Mezi nimi byla časově zařazena jedna ze stěžejních prací autora – druhé, sólově přepracované a značně rozšířené, vydání „Lovectví“ (2003) – která byla navržena na udělení Umělecké ceny ČMMJ v oblasti odborné literatury. V následujícím roce vydává také sbírku příhod malého štěněte borderteriéra s názvem „Dáreček a jeho trampoty“.

Mezi nejnovější a nejdůležitější literární počiny Josefa Drmoty pak bezesporu patří populárně-naučná publikace „Srnčí zvěř v našich honitbách“ (2007), na jejíž přípravě spolupracoval jakožto vedoucí autorského kolektivu s naším předním znalcem chovu srnčí zvěře MVDr. Zdeňkem Kolářem a dalším členem Redakční rady Myslivosti, RNDr. Jiřím Zbořilem. Investovaná práce autorů na této knize byla po právu oceněna udělením Umělecké ceny ČMMJ.
Poslední autorovy tituly jsou vázány na rok 2011, kdy vychází obsáhlá a graficky bohatě vybavená publikace "Lov zvěře v našich honitbách" a 2012, kdy autor navazuje na předchozí tvorbu pro děti a společně s ilustrátorem Petrem Slabou vydává půvabnou knížku "Srneček Lojzík a jeho příhody".

O dlouhodobé aktivní spolupráci autora s naším nejznámější mysliveckým periodikem – Myslivostí – již byla několikrát zmínka v předchozím textu. Z četných autorových příspěvků je proto nutné jmenovat především rozsáhlejší práce a seriály. Jedná se zejména o cyklus příspěvků věnovaných chovu srnčí zvěře (2001), veršovaný kalendář v rámci mysliveckého kalendária (2004), cyklus myslivecké zoologie pro děti (2003, 2004, 2005) či seriál věnovaný historickým metodám lovu zvěře (2006).

V současnosti mohou čtenáři příspěvky Josefa Drmoty pravidelně sledovat v rámci seriálu „Pochutnejte si s Myslivostí!“ (od 2008), „O čem se psalo před osmdesáti lety...“ (2008-2010) a "Zastavení s mysliveckým spisovatelem..." (od 2009). Mezi známé počiny patří také samostatné přílohy pro přímé předplatitele časopisu - „Srnčí trofeje“ (12/2005), „Odhad věku srnčí zvěře“ (12/2006), „Rok mladého myslivce“ (1/2008), „Zvěř očima mladého myslivce“ (1/2009) a "Mladý myslivec poznává zvěř" (1/2010). Jakožto aktivní člen Klubu autorů se Josef Drmota podílel svými povídkami na sestavení antologií mysliveckých autorů Myslivecká vyzvání v roce 2001, 2006 i 2007. (zdroj životopisu: www.mlp.cz, http://www.myslivost.cz/OMS/klubautoru/Special-pages/Drmota.aspx)

Ocenění

Autor (zde) zatím nemá žádné hodnocení.