Životopis
Narodil se v Hraběšíně okres Čáslav, jako jedno z deseti dětí. Hned po té, co vychodil gymnázium v Hradci Králové, byl v roce1912, stejně jako všichni jeho vrstevníci, povolán do Rakousko-Uherské armády a v r.1914 odvelen do války na Ruskou frontu.
V Rusku pak v r.1916 spolu s tisíci jiných vojáků padl do zajetí a byl odeslán na Sibiř na stavbu železnice. Zde za Uralem se v roce 1917 seznámil se svou budoucí ženou Antonií Nikolajevovou a hned na jaře roku 1918 byla svatba. Už v listopadu téhož roku byl ale povolán do své nově vzniklé vlasti a v česko-slovenské armádě pak sloužil do roku 1920, než se vrátil do SSSR a v Irkutsku byl na vlastní žádost z armády propuštěn.
Snažil se usadit v Západní Sibiři, ale pod hrozbou Stalinových represí (rozkulačování), byl nucen své dobře zavedené hospodářství opustit a s rodinou pak procestoval křížem krážem celý Sovětský svaz. Pracoval jako úředník v dolech ve Vladivostoku i na Středním východě, hledal místo na Kavkaze i v Moskvě, ale železné Stalinově ruce přeci neunikl.
V roce 1937 byl sovětskými úřady zatčen a odsouzen na 20 let za údajnou hospodářskou špionáž. Jeho žena pak byla i se čtyřmi dětmi vypovězena do Československa.
V roce 1941se jí podařilo za podpory Červeného kříže dosáhnout, že byl předán německým úřadům a následně propuštěn do vlasti.
V roce 1942-1944 napsal Josef Klička o svém celkem 25 let trvajícím pobytu v Sovětském svazu a o neutěšených poměrech jaké tam vládly, dvě knihy. Za toto protibolševické psaní byl pak v roce 1945 zatčen a odsouzen na 15 let.
Propuštěn byl na základě amnestie v roce 1953.
S podlomeným zdravím o čtyři roky později zemřel.
(zdroj životopisu: Rodina)
Josef Klička knihy
1944 | Neznámé Sověty |
1942 | Žil jsem v SSSR |
Štítky z knih
Klička je 0x v oblíbených.