Josef Zumr životopis

česká, 1928 - 2024

Životopis

* 19. 3. 1928, Úmyslovice (u Poděbrad)
Narodil se v rodině technického úředníka. Jeho manželka Jiřina Zumrová (* 1928, roz. Růžičková), dlouholetá redaktorka a posléze zástupkyně šéfredaktora nakladatelství Odeon, překládá z ruštiny (zejména díla Viktora Šklovského).
Obecnou školu a reálné gymnázium Zumr vychodil v Táboře a po maturitě (1947) studoval na FF UK filozofii a slovanské literatury; absolvoval a titul PhDr. získal 1952 prací Alexandr Ivanovič Gercen a česká společnost.
Během studií byl redaktorem Slovanského nakladatelství a Státního pedagogického nakladatelství. Od roku 1952 zaměstnán v Čs.-sovětském institutu jako odborný pracovník (oddělení filozofie). 1953–56 absolvoval interní vědeckou aspiranturu v právě založeném Kabinetu pro filozofii, později Filozofickém ústavu ČSAV (CSc. 1964 prací Johann Friedrich Herbart a český herbartismus. 1. Herbart a německá filozofie klasického období). Pak zde dlouhodobě působil, zprvu jako odborný, posléze jako vědecký pracovník. Během 60. let přednášel za krátkodobých pobytů v zahraničí o české filozofii ve vědeckých ústavech v Moskvě, východním Berlíně, Varšavě a na univerzitách v Heidelbergu, Cáchách a Řezně; 1968–69 externě přednášel na FF UP v Olomouci, kde podal i habilitační práci, k její obhajobě však z politických důvodů nedošlo.
Od roku 1970 byl řadovým vědeckým pracovníkem Filozofického ústavu a v roce 1974 byl z politických důvodů propuštěn.
Od roku 1990 je vědeckým pracovníkem Filozofického ústavu ČSAV (1990–92 ve funkci ředitele), od 1990 je současně předsedou Kuratoria obnoveného Ústavu T. G. Masaryka. Je řádným členem Institut International de Philosophie, Paris. Od 1994 externě přednáší dějiny české filozofie a dějiny estetiky na FF UP v Olomouci.

Zumr se zprvu intenzivně zabýval zejména filozoficko-politickými názory českých revolučních demokratů, sledovanými v evropském kontextu, v 60. letech také zcela aktuálními problémy spjatými s dobovou snahou o reformu marxismu. Dlouhodobě je však vnímán především jako historik českého filozofického myšlení, zejména jeho moderní fáze.
Také své druhé specifické téma, názorovou soustavu filozofa J. F. Herbarta, Zumr vztáhl k českému myslitelskému kontextu, když rozpoznal a zdůraznil vliv herbartismu na estetické koncepty Josefa Durdíka a Otakara Hostinského. (zdroj životopisu: http://www.slovnikceskeliteratury.cz/showContent.jsp?docId=6)

Ocenění

Autor (zde) zatím nemá žádné hodnocení.