Karel Rameš životopis
česká
Životopis
Byl uvězněn od roku 1941-1945 za hospodářský delikt na Pankráci v cele smrti. Jako chodbař a někdy i pomocník fotograf (všichni odsouzenci na smrt, ještě než byli odvedeni do cel smrti na Pankráci, byli fotograovani) dokázal s mnoha vězni navázat kontakty. Byl klíčovým člověkem, který vynášel dokumenty a motáky. Během dvou let to bylo tísíce nejrůznějších motáků - říkalo se jim škrabky. Karel Rameš zachoval i něco jiného: kresby, básně či další literární díla. Mezi odsouzenci se ocitly opravdové veličiny a intelektuálové českého národa, například básník Jindřich Vichra či akademický malíř dr. Jaroslav Lebeda. Díky Karlovi Ramešovi se zachovala básnická sbírka básníka Jindřicha Vichra, kterou napsal doslova v sousedství gilotiny, nebo verše jiného básníka, Karla Vokáče, karikatury grafika Josefa Dryaka nebo také cyklus fresek malíře Jaroslava Lebedy "Otčenáš". Díky Ramešovi mohla po válce vyjít kniha obsahující dva svazky s názvem "Žaluji", s podtitulem Pankrácká kalvárie. Spoluatorem je Vladimír Thiela.
Karel Rameš byl sedm let po skončení války, v roce 1952 (podle údajů jeho dosud žijící příbuzné), uvězněn. Soud nad ním vynesl ortel deset let vězení pro údajnou velezradu. Z vězení se dostal koncem 50.let. Vedl pak rozporuplný osobní život, odmítán některými blízkými příbuznými a známými. Skončil jako zapomenutý muž, který si přivydělával prodejem zmrzliny na Slapech.
(zdroj životopisu: S. Motl- Svědek z cely smrti)
Ocenění
Autor (zde) zatím nemá žádné hodnocení.
Karel Rameš - knihy
1946 | Žaluji 2. svazek - Pankrácká kalvárie |
1946 | Žaluji - 1. svazek: Pankrácká kalvárie |
Žánry autora
Štítky z knih
druhá světová válka (1939–1945) dopisy vězení, věznice popravy protifašistický odboj Protektorát Čechy a Morava podle skutečných událostí
Rameš je 0x v oblíbených.