Životopis
JUDr. Karel Strass se narodil 18. dubna 1907 v Chrudimi do židovské obchodnické rodiny. Po gymnasiu vystudoval právo na Karlově universitě v Praze, praxi vykonával v Teplicích-Šanově. Nezajímal se však pouze o právo, měl i umělecké zájmy v oblasti filmu a literatury. Do historie se zapsal jako filmový teoretik a kritik, v letech 1927–1928 byl členem klubu „Za nový film“. Ve středu jeho zájmu byl především francouzský avantgardní film na konci 20. let. Pravidelně přispíval do několika periodik.
Po Mnichovu musel ze zabraných Teplic uprchnout. V obavě z nejisté budoucnosti se rozvedl se svojí ženou, s níž měl malou dceru. Okupace, vznik protektorátu a protižidovské zákony jej zastihly již v rodné Chrudimi, nejvíce jej zasáhl zákaz vykonávání právnické praxe.
V té době se seznámil se spisovatelem Jaromírem Johnem z nedalekých Slatiňan, jemuž se stal dobrým přítelem a spolupracovníkem, pracoval u něho tajně jako sekretář. Dle Johnova diktátu zapsal na stroji jeho román Moudrý Engelbert, excerpoval Cervantesova Dona Quijota.
Únikem z všedních starostí se mu stala práce na knize afrických pohádek. Krátce před dokončením byl internován v pracovním táboře pro židy u Chotěboře, kde své jediné literární dílo dokončil. Díky přičinění Johna byla kniha roku 1941 vydána v nakladatelství Družstevní práce pod názvem „Pohádky z celé Afriky“ a pod pseudonymem Jan Alexandr.
Na konci roku 1942 byl odvlečen do Terezína a později do Osvětimi, kde byl nejpozději 9. března 1944 zavražděn.
Vzpomínka dra. Bohumila Černého:
Pro Karla Strasse jsem prováděl korekturu jeho knihy, když byly hotovy, byl Karel již ve zmíněném táboře. Dovezl jsem je za ním. Do lágru jsem se dostal poměrně snadno, ale v zápalu práce jsme oba zapomněli na čas. Brány tábora se večer uzavřely a já uvízl uvnitř. Ráno jsem se zařadil do zástupu, který šel do práce a s krumpáčem na rameni jsem vypochodoval ven.(...)