Luděk Kubička životopis

česká, 1924 - 2014

Životopis

PhDr. Luděk Kubička, CSc., do VÚPs nastoupil v roce 1963 a pracoval zde nepřetržitě až do roku 2009. Zpočátku se zabýval studiem mezilidských vztahů a psychiatrickou symptomatologií u hospitalizovaných pacientů. V roce 1970 začal pracovat na rozsáhlé a pečlivě propracované studii zkoumající výsledky protialkoholní léčby. Na konci osmdesátých let se prohloubily jeho kontakty se zahraničními kolegy a účastnil se mezinárodních longitudinálních projektů. V PCP se svými spolupracovníky uskutečnil zásadní prospektivní studie zaměřené na užívání alkoholu u českých žen a mužů, jež podnítily další výzkum v oblasti pohlaví, společenských změn a konzumace alkoholu. Vytvořil českou verzi Evropského indexu závažnosti návykového chování, podílel se na projetu nechtěných dětí. Za svou práci získal řadu profesních poct a ocenění. Zemřel 14. 12. 2014.

V září tohoto roku se PhDr. Luděk Kubička, CSc., dožil devadesáti let. Přínos tohoto mimořádně talentovaného a produktivního vědce pro český i mezinárodní výzkum je nepřehlédnutelný a je namístě si ho při příležitosti jeho jubilea připomenout.
Kubička vystudoval filozofii a psychologii na pražské Karlově univerzitě a ve studiích pak pokračoval ve Švýcarsku, kde ho ovlivnily zejména práce Jeana Piageta. Profesní dráhu začal jako dětský klinický psycholog, projevující silný zájem o výzkum. Vedl práce na české adaptaci a validizaci Wechslerova testu inteligence pro děti, který se pod názvem Pražský dětský Wechsler stal na desetiletí základním diagnostickým nástrojem dětských psychologů (1).
Do Výzkumného ústavu psychiatrického, předchůdce nynějšího Psychiatrického centra Praha, nastoupil krátce po jeho založení. Zde se v šedesátých letech spolu se Zdeňkem Dytrychem, Stanislavem Grofem a Janem Srncem nejprve věnoval výzkumu neuróz (2, 3). V roce 1970 pak zahájil proslulý výzkum dlouhodobých výsledků ústavní léčby alkoholismu v Apolináři. Výsledky metodologicky pečlivě připravené studie ovlivnily výzkum v oblasti závislostí a psychiatrie. Výzkum prokázal, že v dlouhodobé perspektivě jsou výsledky šestitýdenní a třináctitýdenní léčby rovnocenné (4–7). Kubička na základě sledování výsledků léčby sestavil prognostický index, který nalezl praktické využití mezi kliniky (8). Spolupráce s primářem Jaroslavem Skálou přerostla v celoživotní přátelství (9).
Kubičkův vědecký zájem se v osmdesátých letech zaměřil na epidemiologický výzkum užívání alkoholu v populaci. Založil a ve spolupráci s Ladislavem Csémym a Jiřím Koženým řešil dvě longitudinální studie na rozsáhlém reprezentativním vzorku pražských mužů a žen. Jak u studie mužů, tak u studie žen proběhly tři měření, vždy s odstupem pěti let. Přelomový rok 1989 vstoupil do obou studií, čímž se naskytla ojedinělá možnost analyzovat vliv zásadní socioekonomické změny na konzumní chování dospělých Čechů (10–14). Rok 1989 otevřel také možnost obnovit a kultivovat spolupráci s mezinárodní vědeckou komunitou, která za totalitního režimu byla pro většinu vědců buď zcela nemožná, anebo silně omezená. Kubička se zapojil do aktivit společnosti Kettila Bruuna pro sociální a epidemiologický výzkum alkoholu a v roce 1993 se stal spoluzakladatelem International Research Group on Gender and Alcohol (IRGGA).
Zkušenosti s plánováním longitudinálních studií a analýzou longitudinálních dat Kubička uplatnil i při realizaci následných šetření zcela mimořádné studie dětí narozených z nechtěného těhotenství. Práce mezinárodního vědeckého týmu (Zdeněk Matějček, Zdeněk Dytrych, Henry P. David, Wiliam Miller a Zdeněk Roth) přinesla vysoce ceněné a hojně citované publikace (15–18). V Česku byla v důsledku výsledků studie změněna legislativa týkající se umělého ukončení těhotenství a ve světě, zejména v USA, zasáhla studie do politických diskusí o plánovaném rodičovství.
Za svou odbornou práci se dostalo Kubičkovi řady ocenění. Vedle Národní ceny za výzkum v psychiatrii (Vondráčkova cena) převzal z rukou profesora Höschla Cenu Psychiatrického centra Praha za celoživotní vědeckou práci. Společnost pro návykové nemoci mu propůjčila Cenu adiktologie. Společnost Kettila Bruuna ve spolupráci s IRGGA mu v roce 2003 věnovala vědecké sympozium (19).
Luděk Kubička si v pracovním životě získal obdiv a uznání vysokými nároky na práci, kterou dělal. V osobním životě byl a je člověkem neobyčejně skromným, překvapivě společenským s jemným smyslem pro inteligentní humor. Je milovníkem a znalcem klasické hudby.
S manželkou Zdeňkou vychovali dvě děti. Syn Jiří je renomovaný klinický psycholog, dcera Elena vystudovala práva a věnuje se hudbě.

Ladislav Csémy
Psychiatrické centrum Praha (zdroj životopisu: http://www.nudz.cz/pracovnik/?id=323)

Ocenění

Autor (zde) zatím nemá žádné hodnocení.