Životopis
Narodil se v židovské rodině v Košicích v roce 1921. Jeho matka Anna záhy zemřela (1922).
V roce 1941 měl být odveden na nucené práce do pracovních táborů, ale s pomocí doktora, který mu vpíchnul injekci s bakteriemi tyfu způsobujícími čtyřicetistupňové horečky, nakonec Ludevít Végh odvodu unikl. Z obavy před dalšími deportacemi utekl do Budapešti, která po určitou dobu skýtala Židům relativně bezpečné útočiště. Dalšímu odvodu na otrocké práce však neunikl a v letech 1942 - 1944 byl internován v pracovních táborech v Galantě, Vácu a u Užhorodu. Rok před koncem války mu tak jako ostatním Židům v Maďarsku hrozil transport do vyhlazovacího koncentračního tábora, avšak z transportu stačil uniknout a znovu se dostal do Budapešti, kde byl opět nucen žít v ilegalitě. Po osvobození města Rudou armádou se stal vojenským překladatelem a tlumočníkem, prošel s ní od Budapešti přes Vídeň, Baden-Baden a Enzersfeld až do Prahy.
Jeho otec Salamon a nevlastní matka Olga zemřeli v Osvětimi (1945), jeho starší bratr Mikuláš zemřel v gulagu (neznámo kdy).
Prošel v životě řadou profesí: dělníka, hodináře, vězně, generálního tajemníka Československého státního cirkusu, univerzitního profesora, vlastnil i modrý pas ve službách UNESCO. Byl komunistou i antikomunistou.
(zdroj životopisu: http://www.pribehynasichsousedu.cz/)
Ludevít Végh knihy
2007 | Židé v boji a odboji: Rezistence československých Židů v letech druhé světové války |
2007 | Slunce a mraky 20. století |
Végh je 0x v oblíbených.