Michal Tučný životopis
česká, 1947 - 1995
Životopis
Narodil se v Praze v umělecké rodině, jeho matka byla uznávanou historičkou umění, otec grafik. V dětství hrál na klavír a na kytaru, ve čtrnácti letech bubnoval ve školním dixielandu. Vyučil se prodavačem, později odmaturoval na obchodní škole. Za pultem toho ale moc nenastál, postupně vystřídal různá místa, byl například skladníkem nebo pošťákem.
Nejdřív zpíval v několika kapelách různých hudebních žánrů. Hrál například v beatové skupině The Makers, kterou založil jeho bratr Vít. Až pak se našel v country stylu. V roce 1967 vystoupil jako host se skupinou Rangers na prvním ročníku Porty. Společně tam vyhráli soutěž v sekci "country & western". Spolupráce Michala Tučného se skupinou Rangers ale trvala jen několik měsíců. Na druhém ročníku Porty se objevil se svou novou skupinou Rivals. Vztah ke country muzice v něm ještě prohloubila jedna z jeho prvních lásek, o 13 let starší zpěvačka Eva Olmerová, s kterou prožil bouřlivý vztah. Právě ta ho prý naučila nejen zpívat srdcem, ale také hodně pít.
Zlomem pro další kariéru Michala Tučného bylo jeho setkání s Janem Vyčítalem a příchod do skupiny Greenhorns v roce 1969. Zpočátku zpíval jen anglicky, přes velké naléhání odmítal zpívat česky. Vyčítal Tučného nakonec přemluvil ke zpívání v češtině (také kvůli stále tužší "normalizaci"), a napsal pro něj řadu českých textů k převzatým americkým písním. Greenhorns kromě koncertování a nahrávání také začali vystupovat v televizi. Během několika let zpívání Michala Tučného a dalších zpěváků s Greenhorny vznikla řada hitů, které se od té doby hrávají na táborech, u ohňů i jinde. V Greenhorns se Michal Tučný nakrátko sešel v jedné kapele s bratrem Vítem.
Postupem času se ale zvětšovaly tvůrčí neshody, Greenhorni tíhli k bluegrassu a tradiční country, Tučný chtěl dělat moderní country hudbu. V roce 1974 od Greenhornů odešel spolu s konferenciérem Petrem Novotným. S ním a se Zdeňkem Rytířem vytvořili první Tučňáky, ti se ale rozpadli dřív, než stačili odehrát první koncert. Spolu s Petrem Novotným a Tomášem Linkou pak přišli k Fešákům. S Fešáky následovala další úspěšná éra, která trvala do roku 1980 a dala vzniknout několika hitům. Z větší části se jednalo o písně převzaté z americké country, česky otextované nejvíce Petrem Novotným a Michalem Bukovičem, z menší části o původní tvorbu.
Vrcholné období začalo v roce 1980, když Michal Tučný se Zdeňkem Rytířem opět založil Tučňáky, tentokrát už úspěšně. V této době vznikla řada hitů, které sice už tolik nerezonovaly v tábornickém prostředí, zato se tehdy staly celonárodně známé. Na televizní obrazovce se objevil v několika estrádních pořadech, jako například Televarieté. Také měl svůj pořad Country Club Michala Tučného v Českém rozhlase. Michal Tučný se stal opravdovou hvězdou české country music. Od roku 1982 spolupracoval s americkou country zpěvačkou Rattlesnake Annie (v Československu známou jako Anka Chřestýš) a nahrál s ní společné album. V této době se těžiště repertoáru přesunulo více k původním písničkám, stylově vycházejícím z moderní americké country. Hudbu k písním z období s Tučňáky skládal nejvíce Zdeněk Rytíř, k některým sám Michal Tučný, dále Jiří Zmožek a další skladatelé. Texty psal opět nejvíce Zdeněk Rytíř, k řadě písní také Michal Tučný, dále Michal Horáček, Miroslav Černý a další textaři.
V roce 1971 se seznámil s herečkou Černého divadla Laterny magiky Martou Novotnou, se kterou se v roce 1980 oženil. Vyženil dceru Gabrielu. Po svatbě se jim narodila dcera Míša Tučná, která po smrti otce zpívá jeho písničky. Většinu života žil Michal Tučný jako bohém. Navzdory prodělané žloutence hodně jedl a pil. Už v roce 1975 přežil jenom zázrakem, prasklo mu tlusté střevo a způsobilo těžký zánět. Navzdory bolestem léta pravidelně vystupoval, skládal a nahrával. Byl mnohokrát hospitalizovaný v nemocnici, absolvoval mnoho operačních zákroků. Kvůli zdravotním problémům také nosil lacláče. Na přelomu osmdesátých a devadesátých let dosáhly zdravotní potíže takové míry, že stále častěji odvolával koncertní turné a nahrávání ve studiu. Zdravotní problémy byly také jedním z důvodů rozpuštění skupiny Tučňáci. Poslední roky už přestal koncertovat a přestěhoval se s manželkou na chalupu v Hošticích, kde koupili a začali provozovat hospodu. Pak se jeho zdravotní stav dočasně zlepšil a začal znovu příležitostně koncertovat, mimo jiné s jihočeským Weekendem a s Pavlínou Jíšovou. Z této spolupráce se dochovalo několik společných studiových nahrávek. Ještě snil o sestavení nové kapely a o návratu na koncertní prkna, ale nemoc bohužel byla rychlejší.
Michal Tučný zemřel 10. března 1995 na rakovinu jater. Je pochován na hoštickém hřbitově, kde má žulový pomník z dílny sochaře Michala Gabriela, ve tvaru velkého kovbojského klobouku, na kterém hoří svíčky. V Hošticích je na jeho počest pojmenována náves. Každoročně (zatím do roku 2018) se v Hošticích koná country festival Stodola Michala Tučného. V roce 2002 byl posmrtně uveden do Síně slávy české Akademie populární hudby.
(zdroj životopisu: https://en.wikipedia.org/wiki/Michal_Tu%C4%8Dn%C3%BD)
Ocenění
Autor (zde) zatím nemá žádné hodnocení.