Životopis
Mijamoto Musaši (japonsky: 宮本 武蔵), známý šermíř se narodil Takezovi Šinmenovi v provincii Harima. Pod vedením Ukitů a Ašikagů bojoval jako voják v bitvě u Sekigahary. V jeho nejvýznamnějším literárním díle, knize Gorin no šo (Kniha pěti kruhů), najdeme jen málo autobiografie, spíše se věnoval rozboru boje muže proti muži.
Prvním protivníkem, kterého Musaši kdy zdolal, byl Kihei Arima. Mijamotovi bylo v té době třináct let. Poté v šestnácti letech porazil skvělého mistra meče Akijamu z provincie Tadžima. Po roce 1600 Musaši navštívil Kjóto, kde byl vyzván proslavenou školou Jošioka a - vyhrál všechny souboje. Napsal, že prošel bez porážky na šedesát soubojů. Jeho stylem byly dva dlouhé meče, které v boji používal zároveň. Po dosažení nejvyššího mistrovství odložil ocelové meče a nahradil je bambusovými, čímž nikterak nesnížil svou devastující schopnost během souboje, o čemž by mohli vyprávět mnozí z jeho soupeřů, kdyby nebyli v souboji zabiti.
Většina z jeho života mezi roky 1600 a 1640 je spíše prezentována jako legenda. Někdo se domnívá, že v letech 1614 až 1615 se usadil a sloužil v Ósackém hradě. Říká se také, že pomáhal roku 1638 potlačit vzpouru v Šimabaře. Tuto teorii, stejně jako jeho službu v Ósackém hradě však nelze nijak prokázat. Na druhou stranu mnoho z důležitých událostí, které zachytili někteří významní spisovatelé, se zakládá na skutečnosti. Například jeho klání proti škole Jošioka, porážka známého mistra kopí Ineie (představeného chrámu Hózóin) a jeho duel s Kódžirem Sasakim v roce 1612. Ještě méně se ví o jeho umění kaligrafie a malby. Dochovalo se několik autoportrétů a krajinomaleb.
Musaši musel být nevalného vzhledu. Na svůj zevnějšek moc nedal a namísto úpravy své vizáže pilně studoval boj mečem. Trávil mnoho času na cestách a v meditacích.
(zdroj životopisu: http://cs.wikipedia.org)
Mijamoto Musaši knihy
2014 | Kniha piatich zvitkov / Kniha rodinných tradícií |
2005 | Kniha pěti kruhů |
Musaši je 15x v oblíbených.