Životopis
Univerzitní profesor RNDr. Miloš Nosek, DrSc., vedoucí katedry geografie na přírodovědecké fakultě UJEP v Brně.
Prof. Nosek se narodil 1. března 1922 v Dačicích v rodině truhláře. Vystudoval reálné gymnázium v Telči a po absolvování byl až do konce války totálně nasazen. V srpnu 1945 se zapsal na studium zeměpisu a dějepisu na přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně, které úspěšně dokončil v r. 1947. Od r. 1948 byl ustanoven řádným asistentem pro obor zeměpis na pedagogické fakultě, kde již od r. 1946 pracoval jako pomocný asistent. V roce 1949 získal titul RNDr. z oboru meteorologie, klimatologie a geografie a v r. 1951 přešel na katedru geografie přírodovědecké fakulty téže univerzity. Na tomto pracovišti se v plné šíři rozvinula jeho odborná, vědecká a pedagogická činnost. Dokladem toho bylo i postupné získávání dalších vědeckých a pedagogických hodností — kandidáta geografických věd (1957), docenta meteorologie a klimatologie (1959), zástupce profesora všeobecné a regionální klimatologie (1965), doktora přírodních věd (DrSc.) (1965), mimořádné profesury (1966) a řádné profesury (1973).
Do r. 1970 vedl na katedře geografie oddělení meteorologie a klimatologie a v témže roce byl jmenován vedoucím této katedry a rozhodující měrou se podílel na její konsolidaci v pokrizovém období.
Dalším oceněním jeho odborné úrovně bylo jmenování předsedou komisí pro obhajoby rigorózních a kandidátských disertačních prací a členem celostátní komise pro udělování vědeckých hodností DrSc. Dále byl členem International Society of Biometeorology, Čs. národního komitétu geografického při ČSAV, členem Čs. meteorologické společnosti (předseda brněnské pobočky v letech 1969 až 1973) a Čs. bioklimatologické společnosti. Jako zkušenému pedagogovi mu bylo svěřeno vedení komise expertů MŠ ČSR v souvislosti se zaváděním nové výchovně vzdělávací soustavy pro obor geografie.
Mimořádně aktivní byl prof. Nosek v čs. geografické společnosti (dříve Československé společnosti zeměpisné). Od ukončení vysokoškolského studia vykonával řadu funkcí v brněnské pobočce, v letech 1972 až 1975 byl předsedou ústředního výboru a po r. 1975 předsedou ústřední revizní komise. Za zásluhy o rozvoj této společnosti byl jmenován jejím čestným členem a byl mu udělen zlatý odznak.
Během svého pedagogického působení vychoval prof. Nosek řadu žáků, především z oboru meteorologie a klimatologie, a to nejen na přírodovědecké fakultě UJEP, ale též na pedagogické fakultě téže univerzity a na Vojenské akademii A. Zápotockého v Brně, kde prováděl externí výuku klimatologických disciplín. Jeho pedagogická činnost byla oceněna jmenováním vzorným pedagogem UJEP a udělením stříbrné medaile UJEP.
Prof. Nosek po dlouhá léta udržoval dobré kontakty s různými meteorologickými pracovišti v ČSSR (zejména s HMÚ v Bratislavě a přírodovědeckou fakultou Univerzity Komenského, HMÚ v Praze a ÚFA ČSAV v Praze) i v zahraničí (Polsko, SSSR, Bulharsko a NDR).
Přes mimořádné zaneprázdnění odbornou, vědeckou a pedagogickou prací vykonával prof. Nosek řadu stranických a veřejných funkcí, členem KSČ byl od r. 1948.
Od začátku své vědecké činnosti věnoval zvláštní pozornost meteorologii a klimatologii. Již ve svých prvních pracích se orientoval na problematiku kolísání podnebí, aplikaci statistických metod v klimatologii a na klimatografii ČSSR, především Moravy a města Brna. Tyto otázky rozvíjel po celý svůj život. Má zásluhu na tom, že se v naší klimatologii začalo ve větší míře používat matematických metod, k čemuž výrazně přispělo vydání jeho knih Praktická klimatologie (1954) a Metody v klimatologii (1972). Velkou pozornost věnoval analýze říjnového zvýšení srážek ve střední Evropě a srážkovým poměrům města Brna. Svými pracemi úspěšně navázal na předválečné tradice brněnské klimatologie rozvíjením problematiky dynamického posuzování klimatu. V několika pracích se pokusil detailně profilovat i dílčí klimatologické disciplíny. Byl přesvědčeným propagátorem meteorologie a klimatologie, o čemž svědčí řada jeho populárně vědeckých publikací. Usiloval též o zvýšení odborné úrovně těchto disciplín na středních školách. Na pomoc učitelům geografie připravil řadu metodických materiálů, zejména Vybrané kapitoly z meteorologie a klimatologie (1972). Jak v meteorologii, tak v geografii byl průkopníkem nových směrů ve vědecké a pedagogické práci. V posledních letech převažovala v publikační činnosti prof. Noska geografická problematika, v níž se zaměřil na otázky teorie a metodologie a světonázorového působení této vědní disciplíny.
(zdroj životopisu: www.cmes.cz/cs/node/335)
Miloš Nosek knihy
1972 | Metody v klimatologii |
1954 | Praktická klimatologie - metody zpracování klimatických pozorování |
Štítky z knih
Nosek je 0x v oblíbených.