Neil deGrasse Tyson životopis

americká, 1958

Životopis

Neil deGrasse Tyson (* 5. října 1958, New York, New York, USA) je americký astrofyzik, popularizátor vědy, ředitel Haydenova planetária a výzkumník při Americkém přírodovědném muzeu. Je častým hostem v pořadech The Daily Show, The Colbert Report, Real Time with Bill Maher a Jeopardy!. V srpnu 2011 bylo oznámeno, že bude uvádět pokračování série Vesmír Carla Sagana. Byl po něm pojmenován asteroid 13123 Tyson, mimo jiné byl také zařazen na seznam sta nejvlivnějších lidí magazínu Time a magazín Discover ho označil za jednoho z deseti nejvlivnějších vědců.

Tyson se narodil v New Yorku jako druhý ze tří dětí. Jeho otec byl sociolog a matka gerontoložka. Na střední škole byl kapitánem zápasnického týmu a šéfredaktorem školního fyzikálního časopisu. Již od mládí projevoval velký zájem o astronomii.

Astronom Carl Sagan, který v té době pracoval na Cornellově univerzitě, se na svou školu snažil Tysona dostat, ten se ale rozhodl pro studium fyziky na Harvardově univerzitě. Tam byl prvním rokem členem veslařského týmu, ale později se navrátil k zápasu. V roce 1980 na Harvardu získal titul B.A. (Bachelor of Arts) z fyziky a ve studiu pokračoval na Texaské univerzitě v Austinu, kde v roce 1983 získal titul M.A. (Master of Arts) v astronomii. Na Texaské univerzitě si začal dělat doktorát, ale v roce 1988 se přesunul na Kolumbijskou univerzitu. Na té v roce 1989 získal titul M.S. (Master of Philosophy) z astrofyziky a v roce 1991 Ph.D. (Doctor of Philosophy) z téhož.

Ve svém výzkumu se zaměřuje na vznik a vývoj hvězd, fyzickou kosmologii a galaktickou astronomii. Napsal také několik populárně-vědeckých knih a vystupoval v několika dokumentárních filmech a pořadech. Byl jedním z vědců, kteří prosazovali reklasifikaci planety Pluto; v roce 2006 Mezinárodní astronomická unie Pluta zařadila mezi trpasličí planety.

V současnosti žije se svou ženou a dvěma dětmi v Lower Manhattanu.

Tyson tvrdí, že zastánci teorie inteligentního plánu maří vědecký pokrok. Sám sebe považuje za agnostika. Napsal několik prací o náboženství, spiritualitě a spiritualitě vědy. Spolu s evolučním biologem Richardem Dawkinsem přednesl několik přednášek o vědě a náboženství. Na otázku, jestli je sám věřící, odpověděl: „Součástí popisu všech vyšších bytostí u všech náboženství, která znám, je několikrát zmíněna jejich laskavost. Když se podívám na vesmír a na všechny způsoby, kterými se nás snaží zabít, nedaří se mi v tom onu laskavost zahlédnout.“

Ocenění

Autor (zde) zatím nemá žádné hodnocení.