Životopis
Petr Jakeš (2. května 1940, Břehy, okr. Pardubice – 29. listopadu 2005, Praha), PhD., CSc., byl český geolog a geochemik, docent Univerzity Karlovy, zabývající se mj. geochemickými a vulkanickými procesy na Zemi i na nebeských tělesech, výzkumem meteoritů a měsíčních hornin. V letech 1957 až 1962 vystudoval geologii na Přírodovědecké fakultě Karlovy university. Poté pracoval v Geologickém ústavu ČSAV v Praze. V období částečného uvolnění na konci šedesátých let pokračoval od r. 1967 na Australian National University (ANU, Australská národní univerzita) v Canbeře v Austrálii a později též v Japonsku v postdoktorandském studiu, kde získal titul PhD. za práci o vulkanické činnosti v jihozápadním Pacifiku. V letech 1970 až 1972 pracoval jako vědecký pracovník v Lunar Science Institute (LSI, Ústav pro vědy o Měsíci, nyní LPI, Lunar and Planetary Institute) v texaském Houstonu v USA. Tato instituce, založená americkou Národní akademií věd (NAS, National Academy of Sciences) jako součást USRA (Universities Space Research Association), provozovala pro organizaci NASA mj. laboratoř LRL (Lunar Receiving Laboratory), v níž procházely vzorky hornin přivezené v rámci programu Apollo karanténou. V LSI se dr. Jakeš účastnil analýzy těchto vzorků, zejména pak těch, které byly získány na Měsíci v rámci expedic Apollo 14 a 15.
Po návratu do Československa v r. 1972 byl z politických důvodů propuštěn z ČSAV. Získal zaměstnání v Ústředním ústavu geologickém v Praze, nejdříve jako geolog mapér, pak jako vědecký pracovník, později jako náměstek ředitele pro geologický výzkum. Počátkem 90. let 20. stol. začal učit na Přírodovědecké fakultě UK (PřF UK) v Praze. Často se vracel také do LPI do Houstonu, kde byl členem jeho vědecké rady. Do r. 2001 byl členem vědecké rady mezinárodního programu IGCP (International Geological Correlation Programme) a předsedou jeho 3. pracovní skupiny pro ložiska minerálů, petrologii, vulkanologii a geochemii. Byl také jedním z šesti světových vědců, kteří navrhli uspořádání Mezinárodního roku planety Země (IYPE -International Year of the Planet Earth), který by se měl uskutečnit v roce 2008.
V poslední době pracoval jako vědecký pracovník Ústavu geochemie, mineralogie a nerostných zdrojů PřF UK.
Kromě mnoha desítek původních vědeckých prací z oboru geologie, vulkanologie, geochemie a planetologie je autorem řady populárněvědeckých a cestopisných knih. Někeré z nich byly přeloženy i do jiných jazyků.
V r. 1999 pojmenovali astronomové M. Tichý a Z. Moravec planetku (10170) 1999 DA1, objevenou na observatoři Kleť, na jeho počest jménem Petrjakeš. V r. 2000 mu byla udělena „Cena Akademie věd ČR za popularizaci vědy“.
(zdroj životopisu: wikipedia)
Petr Jakeš knihy
1979 | Planeta země |
1984 | Planeta Země |
1989 | Cesty za Hefaistem |
1975 | Za sopkami Pacifiku |
1978 | Létavice a lunatici |
2005 | Vlny hrůzy |
Žánry autora
Literatura faktu Literatura česká Literatura naučná Cestopisy a místopisy Příroda, zvířata Věda
Štítky z knih
Měsíc geologie sopky přírodní katastrofy Země (planeta) zemětřesení horniny populárně-naučné publikace Nová Guinea (ostrov) meteority
Jakeš je 0x v oblíbených.