Phineas Taylor Barnum životopis

americká, 1810 - 1891

Životopis

Barnum byl spisovatelem, vydavatelem, filantropem a dokonce politikem. Jednoho dne prohlásil: „Jsem showman svým povoláním … a peníze mě nedělají o nic lepším.“

Byl označován jako „Princ humbuků“, neviděl nic špatného na bavičích nebo prodejcích využívajících švindl (neboli humbuk, jak to nazýval) v propagačních materiálech, pokud kupující za své peníze získal odpovídající hodnotu. Nicméně opovrhoval těmi, kteří peníze vydělávali prostřednictvím podvodu a klamali zákazníka, zejména ve své době populární spiritualisté. U soudu svědčil proti známému podvodníkovi a fotografovi duchů Williamu Mumlerovi.
Barnum odsuzoval (stejně jako později iluzionisté Harry Houdini a James Randi) „komerční triky“, které zneužívala média k podvádění pozůstalých.
Ottův slovník naučný o jeho životě uváděl: „Pocházeje z otce krčmáře byl nejprve obchodním sluhou, pak kolportérem, kramářem, loterním agentem, již v 19. roce se oženil a stal se pak žurnalistou vydávaje »The Herald of Freedom«. Měl proto časté potíže s úřady, a jednou pro jakýsi hanopis pykal i 60 dní ve vězení. Nespokojen s dosavadní svou kariérou šel r. 1834 hledat štěstí do New Yorku, ale i zde z počátku živořil při nejnižších zaměstnáních, až r. 1835 získal jakousi starou černošku vydával ji za 160letou bývalou kojnou Washingtona, podnikl s ní i se společností krasojezdců, černých zpěváků a j. cestu po USA dokud nezkrachoval. Vrátil se r. 1841 velmi zbědován do New Yorku. Zde se protloukal životem: prodával bible, psal do novin, najal si černošskou společnost taneční, r. 1842 zakoupil sbírku kuriozit, kterou pak pod jménem »American Museum« hlavně záplavou lákavých inzerátů a křiklavými reklamami tak zvelebil, že se stala nejoblíbenějším zábavním místem Newyorčanů. Během tří let získal 100.000 dolarů. 1844 podnikl se svým cirkusem kuriozit cestu po Evropě, kde vystupoval i na i na panovnických dvorech. V té době napsal svou Autobiography. 1856 překvapil svět bankrotem, ale vyrovnal se brzy se svými věřiteli, zkoušel znova štěstí, přednášel veřejně o "humbuku" i o umění, jak zbohatnout, a vydal o tom i spisy (The Humbugs of the World, 1865; Struggles and Triumphs, 1870; Money-getting, 1883). Pořídil si obrovský cirkus, s velkým zvěřincem v ceně 1 mil. USD. Stal se typickým představitelem odvážné podnikavosti, jež chvástavou reklamou, drzostí, ale i vtipem, chytráctvím a nevyčerpatelnou vynalézavostí dovede téměř geniálně kořistit ze zvědavosti a naivity. (zdroj životopisu: WIKIPEDIA)

Ocenění

Autor (zde) zatím nemá žádné hodnocení.

Štítky z knih

Barnum je 0x v oblíbených.