Životopis
Bývalý účastník partyzánského boje a komunistický politik z Bosny a Hercegoviny.
Během druhé světové války vstoupil do komunistické strany Jugoslávie. V 16 letech se zapojil do partyzánského hnutí. Jako blízký spolupracovník Tita se stal člověkem, který neměl daleko k úspěšnému uplatnění v řadě politických funkcí. Po válce pracoval nejprve v bezpečnostních složkách (OZNA), později jako diplomat; byl velvyslancem Jugoslávie nejprve v Bulharsku, poté v Sovětském svazu a nakonec v Československu.
Od roku 1978 do roku 1982 byl aktivní v regionální politice, především parlamentu Bosny a Hercegoviny a republikovém předsednictvu, jehož se stal nakonec předsedou. V letech 1982 až 1983 byl předsedou jugoslávského parlamentu (skupštiny). V letech 1984 až 1988 byl ministrem zahraničních věcí SFRJ. Od 15. května 1988 do 15. května 1989 zastával funkci předsedy Předsednictva SFRJ, byl tedy de facto hlavou státu. Patřil k politikům "staré gardy", která byla stále častěji upozaďována úspěšnými politickými taženími Slobodana Miloševiće. Doba, kdy Dizdarević předsedal nejvyššímu politickému orgánu Jugoslávie, byla poznamenána řadou složitých událostí, mezi které patříla například protibyrokratická revoluce, docházelo k propadům životní úrovně v celé zemi a nárůstu inflace. Stále aktuálnější byl navíc i kosovský problém, který se pokoušelo jugoslávské předsednictvo na nátlak ulice řešit vyhlášením výjimečného stavu.
Po rozpadu Jugoslávie, jejíž byl Dizdarević silným zastáncem, se z politického života stáhl a sepsal o svém působení různé knihy, včetně např. titulu s názvem Od smrti Tita do smrti Jugoslávie, která se věnuje tomuto kritickému období. K současnému společenskému systému v Bosně a Hercegovině je kritický, považuje jej stále za ozvěnu válečných událostí z 90. let.
(zdroj životopisu: http://cs.wikipedia.org)