Životopis
Richard Nathaniel Wright (4. září 1908 – 28. listopadu 1960) byl americký autor románů, povídek, básní a literatury faktu. Velká část jeho literatury se týká rasových témat, zejména souvisejících s nepříjemnou situací Afroameričanů během konce 19. až poloviny 20. století, kteří trpěli diskriminací a násilím. Literární kritici věří, že jeho práce pomohla změnit rasové vztahy ve Spojených státech v polovině 20. století.
Po uveřejnění jeho Rodného syna (1940, Native Son, č. 1947 jako Syn černého lidu) bylo zřejmé, že se objevila nová osobnost americké prózy a že ve vývoji afroamerické literatury došlo ke kvalitativnímu skoku. Naturalisticky vyprávěný příběh měl být výkřikem do tváře společenskému svědomí a zároveň posledním varováním. Wrightova umělecká senzitivita tu dokázala zúročit hořkost osobní i kolektivní zkušenosti s iracionálními projevy rasismu. Pod vlivem levicového myšlení, jemuž byl vystaven v chicagském Klubu Johna Reeda, začal autor v této psychické nemoci společnosti rozeznávat i její racionální jádro. Dětství a dospívání prožité v chudobě, v rozvrácené rodině a stálé atmosféře možného násilí byly logickou průpravou pro pozdější postoj sociálního a rasového protestu, ale kořenily zde také Wrightovo přirozeně existenciální cítění a nikdy nepřekonaná úzkost. Jako většina protagonistů jeho děl byl autor z pocitu ohrožení či odcizení po celý život "na útěku" - z rodného Mississippi přes Memphis, Chicago a New York až do francouzského exilu, kde žil v duševní nejistotě až do smrti. Z jeho autobiografických próz se Černý chlapec (1945, Black Boy, č. 1947) stal vrcholnou ukázkou žánru. Jeho prvotina Děti stýčka Toma (1938, Uncle Tom's Children) už názvem měla naznačit, že její hrdinové patří k netradiční generaci černochů.
Richard Wright knihy
1947 | Černý chlapec: Zápis dětství a mládí |
1947 | Syn černého lidu |
Štítky z knih
vraždy zfilmováno americká literatura černoši rasismus Mississippi rasová diskriminace sociální problémy krimi autobiografie
Wright je 1x v oblíbených.