Ross Macdonald životopis

Kenneth Millar · pseudonym

americká, 1915 - 1983

Životopis

Ross Macdonald (13. prosince 1915 – 11. července 1983), americký spisovatel, autor detektivních románů.

Vlastním jménem Kenneth Millar. Patří k velmi známým a populárním autorům další vlny tzv. „drsné školy“. Jeho příběhy se většinou odehrávají v jižní Kalifornii (zejména v okolí Los Angeles) a mají většinou stejného hrdinu, soukromého detektiva Lewa Archera.

Narodil se v Los Gatos ve státě Kalifornie, ale vyrůstal s rodinou ve městě Kitchener, v kanadské provincii Ontario. Zde začal také navštěvovat střední školu, ovšem poté, co jeho otec odešel od rodiny, začal spolu s matkou cestovat po různých městech v Americe. Na Michiganské univerzitě vystudoval postgraduálně literaturu. Ještě v Kanadě poznal svou manželku Margaret, se kterou se oženil v roce 1938. Měli spolu dceru Lindu, která zemřela v roce 1970. Na počátku 50. let se usadil s manželkou v Kalifornii v Santa Barbaře, kterou zčásti použil jako vymyšlené místo (Santa Teresa), kde se odehrávaly některé jeho knihy. Macdonald zde zemřel v roce 1983 na Alzheimerovu chorobu.

Millar začal psát první povídky do pulpových magazínů pod jménem John Macdonald, ještě za studií dokončil svůj první román Temný tunel (The Dark Tunnel), který vyšel v roce 1944. Svůj pseudonym změnil na Ross Macdonald, aby se nepletl s dalším známým autorem detektivních románů, Johnem D. MacDonaldem.

Nejznámější Macdonaldův detektiv, Lew Archer, se poprvé objevil v krátké povídce Find the Woman, která vyšla v roce 1946. První román s tímto hrdinou – Pohyblivý terč (The Moving Target) – vyšel v roce 1949 a zaznamenal velký úspěch a později (1966) byl i zfilmován s Paulem Newmanem v hlavní roli pod názvem Harper. S Lew Archerem vyšlo celkem 18 románů, k nejúspěšnějším patřily například Pohled zpátky nebo Šípová Růženka.

Macdonald pokračuje v tradici tzv. „drsné školy“ a rozvíjí dál odkaz Dashiella Hammetta a Raymonda Chandlera. Vedle toho však přiznává vliv F. Scotta Fitzgeralda a umí velmi dobře propracovat psychologii postav. Má velmi výrazný smysl pro popis a v jeho knihách nechybí ani silné sociální cítění (mnohdy se Lew Archer pohybuje v prostředí horních deseti tisíc a na jejich nemorálním chování ukazuje velmi úzkou hranici mezi svědomím a schopností umlčet svědky penězi). Ve svých románech odhaluje lidskou slabost, a to zejména v často nefunkčních rodinných vztazích, vedle toho často kombinuje psychologický thriller a čistou detektivku. (zdroj životopisu: http://cs.wikipedia.org/wiki/Ross_Macdonald)

Ocenění (3)

1982 - Shamus Awards (THE EYE – Lifetime Achievement Award)
1982 - Los Angeles Times Book Prize (The Robert Kirsch Award)
1974 - Edgar Allan Poe Awards (The Grand Master)