Životopis
Sergej Nikolajevič Kurdakov, rusky: Сергей Николаевич Курдаков (1.3.1951 – 1.1.1973), v Česku vydávaný pod jménem Sergej K. Dakov, byl autor či spoluautor románu ve formě autobiografie Odpusť, Natašo! (anglicky The Persecutor nebo Forgive Me, Natasha).
Narodil se v Novosibirsku v době Stalina. Režim ho připravil o rodiče, a proto od šesti let vyrůstal v sovětských dětských domovech. Tamní šikana a propaganda z něho údajně učinily tvrdého muže, slepě oddaného režimu. V letech 1966–1970 studoval na námořní akademii v Leningradu a poté v Petropavlovsku na Kamčatce. Byl údajně přesvědčený komunista a agent KGB. Už během studií velel policejnímu oddílu, který pod vedením KGB brutálně rozháněl tajná shromáždění věřících, což ho nakonec přivedlo k poznání skutečné tváře komunistického režimu, ale i k osobnímu obrácení.
V lednu 1971 nastoupil jako radiotechnik u sovětské námořní flotily. V roce 1971 kotvili za bouřlivého počasí u kanadských břehů - v zálivu Tasu Sound u ostrova Moresby v souostroví Ostrovy královny Charlotty nedaleko Vancouveru, což mu dalo příležitost k útěku. Po útěku získal v Kanadě azyl, žil v Torontu a stal se křesťanským misionářem. Posléze se na základě spojení s křesťanskou evangelizační organizací Underground Evangelism, která pomáhá věřícím v komunistických zemích, přestěhoval do Kalifornie. Začal psát svou autobiografii a svědčil o situaci věřících v Rusku, ale nedokončil ji.
Zemřel na Nový rok 1973 v motelu v horách v kalifornském okrese San Bernardino, dva měsíce před svými 22. narozeninami. Smrt si způsobil výstřelem z revolveru, který si vypůjčil od otce své sedmnáctileté přítelkyně, která jej na výletě doprovázela. Původní domněnka, že se jednalo o sebevraždu, byla nakonec odmítnuta a smrt byla označena za nešťastnou náhodu. Někteří jeho křesťanství podporovatelé a spolupracovníci však nadále šířili tezi, že byl zavražděn KGB.
Děj Kurdakovova románu Odpusť, Natašo! vypráví o autorově dětství v sirotčinci, angažovanosti v komsomolském hnutí a účasti na pronásledování křesťanů a pozdějším obrácení na křesťanskou víru a dobrodružném útěku do Kanady. Kniha měla v křesťanských kruzích velký úspěch a byla přeložena do řady jazyků včetně češtiny. Kurdakov knihu napsal zřejmě ve spolupráci s vedením evangelikální misijní organizace Underground Evangelism, která ji pak šířila.
Kniha Odpusť, Natašo! byla dlouho považována za věrný popis autorova života v Sovětském svazu. Když se však koncem 90. let 20. století křesťanská novinářka Caroline Walkerová vydala do Ruska, aby natočila reportáž o životě tehdy již dlouho mrtvého Kurdakova, podle svědectví Kurdakovových blízkých zjistila, že řada událostí se zřejmě odehrála jinak. Podle jejích zjištění pak polský režisér Damian Wojciechowski natočil dokument Forgive Me, Sergei (Odpusť, Sergeji, 2004), jenž získal několik ocenění. Odchylky Kurdakovových líčení od reality jeho života zřejmě lze kromě uměleckého záměru vysvětlit i jeho snahou získat v Kanadě azyl a snahou jeho spoluautorů z řad organizace Underground Evangelism vytvořit emotivní, prodejný příběh.
(zdroj životopisu: https://cs.wikipedia.org/wiki/Sergej_K._Dakov)
Sergej Nikolajevič Kurdakov knihy
1991 | Odpusť, Natašo! / Samaritánka / Souostroví Gulag (úryvek) |
2015 | Odpusť, Natašo! |
Štítky z knih
Sovětský svaz dětské domovy rozhlasové zpracování komunistický režim poslední kniha autora
Kurdakov je 0x v oblíbených.