Stan Lee životopis

americká, 1922 - 2018

Životopis

Stanley Lieber se narodil 28. prosince 1922. Jeho osud byl předurčen již tím, že jednou z jeho sestřenek byla manželka Martina Goodmana, majitele vydavatelství Timely Comics, (v šedesátých letech přejmenováno na Marvel Comics). A tak netrvalo dlouho a v roce 1939 napsal první dvě strany textu, a to do Captain America #3. Podepsal ho Stan Lee. Důvod je dnes již spíše zábavný. Jako každý spisovatel věřil, že jednou napíše velké dílo a tak nechtěl, aby jeho rodné jméno bylo spojováno s podřadnými comicsy. Ale vše dopadlo úplně jinak. Lee začal pracovat s editorem Joem Simonem a hlavně kreslířem Jackem Kirbym na sérii Captain America. Ale po třech letech spolupráce Simon a Kirby utíkají do vydavatelství DC Comics, díky čemuž se v té době dvacetiletý Stan stává editorem a hlavním scénáristou u Timely Comics. Bohužel je tu Druhá světová válka a Stanley rukuje k Signal Force. Celé tři roky dělá armádního scénáristu pro výcvikové filmy, píše manuály a podobně.



V šedesátých letech nově přejmenovaná společnost Marvel Comics začala mít problémy a ztrácet krok s konkurencí. Je víc než jasné, že Marvel musí bezpodmínečně přijít s něcím novým, co lidi přitáhne. Do vydavatelství se vrací Jack Kirby a spolu se Stanem se pouštějí do vytváření nových, do té doby velmi netradičních postav. V roce 1961 se objevil první sešit Fantastic Four. Tato jedna z nejstarších týmovek (starší už je jen Justice League of America) se ihned chytla a znamenala jednoznačný signál, že cesta, po které se Lee a Kirby vydali, je správná. Najednou bylo jasné, co čtenáři chtějí, a prodeje se zvedly do výšin, o kterých se do té doby nikomu ani nesnilo. Následoval Hulk a ihned po něm skutečně revoluční X-Meni. V té době už Stan Lee píše přibližně 5 sešitů týdně. V roce 1963 se v Amazing Fantasy #15 mihnul další absolutně nový tip postavy. Spider-Man. Obyčejný kluk, který naprosto náhodou přijde ke schopnostem, se kterými vlastně ani neví, co má dělat. Další obrovská sonda do života superhrdinů. Přichází rok 1964, kdy Lee oživil po letech hrdinu Druhé světové války Captaina Americu. V tom samém roce se poprvé objevuje zástupce bílé magie Doctor Strange, kterého hipíci vzali za svého, jako úžasný psychadelický úlet. V roce 1965 už patřil mezi kultovní postavy na vysokých školách, dokonce jeden z psychedelic rock festivalů v San Franciscu byl nazván „A Tribute to Dr. Strange“. Následovalo několik černých hrdinů, mezi nimi například Black Panther, který v roce 1972 dostal vlastní řadu. Ale zpět ještě ke konci let šedesátých, protože nám zbývá se zmínit o také poměrně kultovním Silver Surferovi, kterého si oblíbili zejména vysokoškolští studenti a inteligence vůbec. Začátkem sedmdesátých let díky oblíbenosti nových postav se stává Marvel na trhu dominantním. V roce 1972 se začíná Stan Lee více věnovat vydavatelské činnosti než samotnému psaní. Od roku 1981 se spíše než o comics jako takový stará o filmovou tvorbu (ať už animovanou či hranou). Některým filmům dělal produkci (Blade, X-Men a nově Spider-Man), v několika si i zahrál episodní roli (třeba párkaře v X-Menech).



Dnes je Stan Lee už v důchodu. Věří internetu, podporuje mladá a nadějná odvětví a v poslední době začal i psát (paradoxně pro DC Comics). Jeho jméno je spojováno, a nutno přiznat že právem, s rozkvětem comicsu v USA v letech šedesátých. Jeho postavy dodneška okupují ty nejvyšší posty na žebříčcích prodejnosti. Jednoduše řečeno, Stan Lee je jeden z největších comicsových scénáristů vůbec. (zdroj životopisu: comicsdb)

Ocenění (1)

1994 - Eisner Award (The Will Eisner Award Hall of Fame)