Stanislav Stuchlík životopis

česká, 1945

Životopis

Prof. PhDr. Stanislav Stuchlík, CSc. et DSc. (* 27.1.1945 Zlín) je český archeolog a vysokoškolský pedagog, profesor Ústavu archeologie Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě. Specializuje se na závěr doby kamenné a počátky doby bronzové, problematiku pohřebního ritu a používání zlata v pravěku.

V letech 1964-1969 studoval prehistorii na Filozofické fakultě Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Brně (nyní Masarykova univerzita), studium ukončil obhajobou diplomové práce "Sídliště únětické kultury na Moravě", 338 s., 116 tab.). Mezi lety 1969 a 1972 pracoval jako archeolog v Oblastním muzeu jihovýchodní Moravy v Gottwaldově (dnes Zlín). V roce 1972 absolvoval disertaci s prací "Moravská únětická sídliště" (197 s., 121 tab.) a mezi lety 1972 a 2013 pracoval v Archeologickém ústavu Československé akademie věd (nyní Akademie věd České republiky) v Brně. Kandidátskou práci obhájil v roce 1981, její téma bylo "K poznání vzniku a staršího vývoje lidu středodunajské mohylové kultury na jižní Moravě" (421 s. 111 tab.). Od roku 1991 je místopředsedou obnoveného Moravskoslezského archeologického klubu v Brně. Docenturu v oblasti pravěké archeologie obhájil v roce 1996 na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně (téma práce "Zlato v pravěku Moravy", 321 s, 65 tab.), profesuru obhájil na téže fakultě v roce 2001. V roce 2010 obdržel vědecký titul Doktor historických věd (DSc.) za monografii o Boroticích. Od roku 1997 působí v Ústavu archeologie na Filozoficko-přírodovědecké fakultě Slezské univerzity v Opavě.

Stanislav Stuchlík se zabývá pravěkem střední Evropy a specializuje se na závěr doby kamenné, starší a střední dobu bronzovou. Prováděl celou řadu záchranných i systematických výzkumů (únětické pohřebiště v Mušově, sídliště a pohřebiště ze starší doby bronzové ve Velkých Pavlovicích, sídliště a pohřebiště ze závěru eneolitu a počátku doby bronzové v Moravské Nové Vsi – Hruškách, mohylník ze starší a střední doby bronzové v Boroticích, věteřovský rondel v Šumicích a další). Je iniciátorem a organizátorem pracovních sympozií o starší době bronzové v českých zemích a na Slovensku a konferencí o pohřebním ritu. Je řešitelem řady projektů (GAČR, GA AV ČR, GA Ministerstva kultury aj.), člen několika vědeckých rad a jiných grémií, je také členem několika redakčních rad. Školitel a oponent řad doktorských, habilitačních a jiných prací. (zdroj životopisu: cs.wikipedia.org)

Ocenění

Autor (zde) zatím nemá žádné hodnocení.