Životopis
Stine Fürst je lékařkou z oblasti speciálního lékařství, konkrétně z oboru gynekologie a porodnictví, kde pracuje již 20 let – a posledních 10 let se zabývá především ženskými nemocemi. Pro ni je důležité hlavně to, aby se žena cítila dobře. V průběhu let si mnohokrát ověřila, že toho nelze dosáhnout pouze nějakým rychlým sáhnutím po předepsaném receptu. K péči o celkovou vyváženost organizmu patří totiž mnohem více než jenom v případě potřeby brát vhodné léky, a přitom je vyváženost nezbytnou podmínkou pocitu tělesné i duševní harmonie! Každá žena má přitom své individuální potřeby, měnící se v závislosti na tom, v jaké etapě života se právě nachází a za jakých okolností po jaké knize sáhne.
Ani ona ke svému poznání nedospěla jednoduše. Mají nyní sice se svým mužem tři pěkné děti, ale vůbec to nebylo samozřejmé a vůbec se to neobešlo bez překonání značných překážek. Když jí bylo 27 let a byla čerstvou absolventkou lékařské fakulty, přála si ze všeho nejvíc co nejrychleji otěhotnět a myslela si naivně, že toho bez problémů dosáhnu. Ale ono nic! A pak zase nic a znovu nic! Po několika letech planých pokusů rezignovala a rozhodla se pro cílenou kúru vedoucí k otěhotnění. Bylo z toho nakonec celých 10 krušných let, než se dočkali vytoužených dětí. A často v tomto mezidobí musela podstupovat intenzivní léčbu.
Když si to tak zpětně promítá před očima, je jí už zcela jasné, proč se jí tenkrát nedařilo otěhotnět. Pracovala dlouhá léta 80-100 hodin měsíčně, často držela službu nepřetržitě i 24 hodin, jedla všechno, co jí přišlo pod ruku, a trpěla přitom chronickým nedostatkem spánku. V jejím životním rytmu bylo vzhůru nohama úplně všechno. A „zčistajasna“ jí byla zjištěna hormonální nerovnováha! Bylo to hrozné. Ale ani pak ještě nevěděla, co dělat. Neměla tehdy dostatečné páky ani tak silnou vůli, aby všechno změnila. Tolik věcí by teď dělala úplně jinak! Byla to dlouhá cesta, ale nakonec to přece jen dokázala! A přesně tuhle silnou vůli teď přeje všem ženám, které se potýkají s nějakou hormonální nerovnováhou – bez ohledu na to, o jakou nevyváženost se jedná! Na své klinice denně potkává ženy, kterým se nedaří otěhotnět či je trápí nepravidelná nebo velice silná menstruace, jindy za ní přicházejí pacientky, jež se nedokážou vyrovnat s náhlými změnami nálad, s nezdravě rostoucí váhou či silným premenstruačním syndromem. Některé z nich už dokonce ztratily schopnost užít si jakékoliv potěšení ze sexu, ba co víc, v horším případě ztratily už i víru v jakékoliv zlepšení a celkovou chuť do života. A proč to všechno? Velice často ve shonu každodenního života totiž jen marně hledaly rychlé řešení svých problémů. Ale taková rychlá řešení vážně nejsou k nalezení – i když je možné některé symptomy léky potlačit či zmírnit!
Žijeme v moderní uspěchané době. Máme léky k úpravě pravidelné menstruace, redukujeme silné krvácení uměle vyrobeným gestagenem, někdy se lékařům podaří zlepšit problémy s akné či s vypadáváním vlasů způsobené přemírou mužských pohlavních hormonů ženám v klimakteriu přidávají hormony, kterých začíná být v přechodovém období v ženském těle nedostatek. Ale přitom není pochyb, že problémy s hormony nevznikají jen důsledkem přibývajícího věku. Ve vysoké míře způsobuje tyto symptomy i nepřiměřená strava, nevhodný životní styl a často podceňovaný stres. Není odpůrkyní postkoitální antikoncepce (tzv. pilulky „po styku“) ani umělého přísunu hormonů předepisovaných po přechodu. Ale je strašně důležité tělo i správně posilovat a vyživovat. Získáme tím sebedůvěru ve vlasní schopnosti a energii a novou radost ze života. Přesně tuto radost si teď denně užívá v nádherných prostorách zámku Vallø Slot, kde má to štěstí pracovat a kde také potkala Carolinu Fibæk.
(zdroj životopisu: kniha Hormony v harmonii)