Theodore Wilden životopis

česká, 1936

Životopis

Jeho otec byl Čech, působící v Řecku jako velvyslanec. Jeho matka byla Řekyně aristokratického původu. Vladimír Visek měl uredne provedenou změnu jména na Theodore Wilden a podařilo se mu změnit národnost a státni občanství po své matce. V Praze žil na povolení k trvalému pobytu, a proto jako cizinec mohl cestovat do zahraničí. V roce 1971 byl vyhoštěn jako „persona non grata“ , protože si někdo uvědomil, že jeho knihy nejsou v souladu s politickým smýšlením. Pokud se jeví jako mystifikátor, tak určitě ne proto, že by měl ve skutečnosti něco společného se špionáží. Podobnost je čistě náhodná s tématikou, o které psal.

Sám o sobě rozšířil svého času všeobecně přejímanou fámu, že je česky píšící Řek, který se narodil v Praze jako syn řeckého diplomata a jako dítě tam prožil i 2. světovou válku. V dospělosti pak prý žil střídavě v Praze („jinde by nemohl psát“) a v Athénách („to město miluje“). Podle více či méně věrohodných svědectví je ale ve skutečnosti Čech, vlastním jménem Vladimír Víšek, mimořádně inteligentní a jazykově výjimečně vybavený člověk.

Jeho první knihy ho zpopularizovaly v kruzích pražské bohémy 60. let. Docházel např. na proslulé divoké večírky do domu Jiřího Muchy. V letech 1962-1971 vydal česky celkem pět vynikajících románů ze světa špionáže a organizovaného zločinu. Podle různých náznaků mohl být napojen na tajné služby, ale není vyloučeno, že je to jenom další z jeho mystifikací. Nicméně opakovaně vyjížděl do zahraničí v době, kdy to u nás zdaleka nebylo běžné.

Vrcholem jeho díla je román Umřít někde jinde (Čs. spisovatel 1971), jenž bůhvíjak unikl bdělému oku strážců ideové čistoty na počátku normalizace. V ich-formě sugestivně líčí nejen strhující špionážní zápletku ze studené války (která souvisí s vraždou prezidenta J.F. Kennedyho), ale i frustrace a deziluze člověka, který nahlédl do skutečných mechanismů světa. Román už podruhé nesměl vyjít a v Praze se půjčoval za 100 Kč (za reálného kurzu koruny oněch let to nebylo zase až tak málo).

Od 70. let Wilden žil ve Velké Británii a v USA, kde pracoval pro slavného Roberta Ludluma, autora špionážních thrillerů, pro něhož vymýšlel zápletky. Proto prý se v Ludlumových knížkách objevují i Češi. Wilden v zahraničí vydal i vlastní příběh ze studené války – v Anglii jako The Exchange, ve 2. vydání v USA pak pod názvem Exchange of Clowns. V roce 1989 se objevil v Praze, kde román pod názvem Výměna šašků nabídl Čs. spisovateli. Tam jej přijali k vydání na rok 1990 (anotace vyšla v Nových knihách), ale pak ji z edičního plánu vyřadili. Wilden pak Československo opustil a už se nevrátil. (zdroj životopisu: detektivky.bestfoto.info)

Ocenění

Autor (zde) zatím nemá žádné hodnocení.

Theodore Wilden knihy

1963  60%Vyslanci smrti
1971  84%Umřít někde jinde
1968  76%Lámání v kole
1964  67%Arrivederci, Roma!
1967  60%New York letí v 9 ráno

Štítky z knih

drogy

Wilden je 1x v oblíbených.