Životopis
Thorkild Hansen (9. ledna 1927 v Kodani – 4. února 1989 v Karibiku) byl dánský spisovatel. V roce 1971 obdržel Cenu Severské rady za literaturu za trilogii dokumentárních románů o dánském obchodu s otroky. Senzaci způsobil třídílným dílem Processen mod Hamsun, vydaným v roce 1978, o poválečných procesech proti norskému spisovateli Knutu Hamsunovi.
Se svým přítelem, spisovatelem Peterem Seebergem, cestoval Hansen v roce 1964 do Hudsonova zálivu, aby našel místo, kde v zimě roku 1620 zakotvil dánsko-norský průzkumník Jens Munk. V roce 1965 vydal Hansen dokumentární román Jens Munk o Munkově výpravě a společně se Seebergem v témže roce i krátký cestopis. Román poprvé vyšel v roce 1974 v německém překladu VEB Hinstorff Verlag Rostock.
Poté se Hansen zabýval dánským obchodem s otroky. Dánské lodě vyměnily rum a zbraně na africkém Zlatém pobřeží za lidi, které pak prodávaly jako otroky na dánské plantáže cukrové třtiny na karibských ostrovech. Hansen navštívil Ghanu v roce 1965 a bývalé dánské ostrovy Saint Thomas, Saint Croix a Saint John v roce 1967. Svůj materiál zpracoval v třídílném románu Slavernes kyst (1967), Slavernes skibe (1968) a Slavernes øer (1970). Části se zabývaly nákupem a křížením otroků a také životem v otroctví. Za svou práci získal v roce 1971 Cenu Severské rady za literaturu.
V roce 1972 Hansen cestoval do Vietnamu, Bangladéše, Západní Sahary a Rhodesie pro Dánský červený kříž. V roce 1973 byl ve východním Grónsku. Hansenův třídílný dokumentární román Processen mod Hamsun, který se v roce 1978 objevil současně ve Švédsku, Norsku a Dánsku, vyvolal senzaci. Zabýval se v ní chováním norského spisovatele Knuta Hamsuna za nacionálního socialismu, procesy s Hamsunem po druhé světové válce kvůli jeho spolupráci s německou okupační mocí a Hamsunovou poslední knihou O zarostlých stezkách. Hansenův pokus získat pochopení pro Hamsuna vedl ke kontroverzní debatě. Obsah byl natočen v roce 1996 podle scénáře Per Olova Enquista pod názvem Hamsun s Maxem von Sydowem v titulní roli, přičemž dílo bylo čtenáři a literárními kritiky v Dánsku, ale i v jiných zemích hodnoceno odlišně a některé byly také kritizoval.
Jako autor byl Hansen do značné míry ignorován literární kritikou a literárními studiemi, navzdory jeho veřejnému úspěchu. Byl ovlivněn francouzským existencialismem, zejména dílem Alberta Camuse Mýtus o Sisyfovi. Prezentaci faktů bez výkladu a vysvětlování viděl jako ideál. Jeho pojetí objektivity bylo různými literárními kritiky kritizováno jako naivní.
Hansen zemřel v roce 1989 na dlouhé cestě v Karibiku.
(zdroj životopisu: wikipedia)