Václav Kočka životopis
česká, 1875 - 1951
Životopis
Narozen 6.8.1875 v Čisté u Rakovníka, zemřel 29.4.1951 v Praze. Vlastivědný pracovník a historik Rakovnicka. Povoláním byl vrchním poštovním tajemníkem. Byl také členem topografické komise při České akademii věd a umění, který sbíral, nasazuje všechny volné chvíle i celé noci, mimo jiné desítky tisíc záznamů z dějin Rakovnicka, z nichž však jen část vložil do „Dějin Rakovnicka“, které od konce roku 1936 Kočkovi tiskl rakovnický tiskař K. Novotný nákladem Muzejního spolku královského města Rakovníka
V Rakovníku navštěvoval v letech 1890 až 1893 reálku, dnes gymnázium. Celý život pracoval na poště. Od funkce poštovního úředníka přes vrchního poštovního kontrolora až po ředitele pošty.
Kočka při psaní používal pouze původní archivní prameny. Čtyřicet let se mořil a dělal výpisky z desek zemských a dvorských, studoval registra komorního soudu a nejvyššího purkrabství, navštěvoval Národní muzeum, ministerstvo vnitra, listoval v knihách Českého archivu, čerpal z archivu zemědělského, ale i z místních kronik. První jeho prací připravenou k tisku byly v roce 1913 „Dějiny Čisté“.
I když tiskem nevyšly, vypisoval si podklady dál. Studoval historii soudního okresu kralovického a manětínského se žlutickým, dále okresů Rakovník a Křivoklát. K soubornému vydání dějin okresních celků ale chyběly peníze. Rukopisy se proto začaly tisknout a vycházet v sešitech. Vydávaly je muzejní spolky při okresních muzeích.
V Rakovníku se o vydání zasloužili jednatel muzejního spolku, školní ředitel Jan Renner a vytištění finančně podpořil továrník František Otta senior, který rakovnickému muzejnímu spolku předsedal.
V úvodu „Dějin Rakovnicka“ si Kočka postěžoval, že dohodnutý omezený rozsah Dějin způsobil, že přemíra pracně získaných pramenů z archivů nemohla být publikována. Proto otiskoval navíc tématické historické statě. Ty bývaly podrobnější a čtivější, ne tak „suché“.
Mezi ně můžeme řadit práce: Dějiny Krakovce, Lidice, Unhošťské rody erbovní, Kralovicko za války třicetileté, Hrady Džbán a Držmberk (1912), Castellum vetus a Castellum novum (1918), Rokytensko a Rakovník do roku 1252 (1919), Po stopách Hedčanů(1921), kde popisuje přivedení polských zajatců r. 1039 do povodí naší Javornice knížetem Břetislavem I., dále Listář k dějinám hornictví na Rakovnicku (1922), Chlum, Všetaty, Loučko a Protivná (1923), Zaniklé osady na Rakovnicku (1925) a další.
Václav Kočka je čestným občanem obce Čistá. Dožil se 76 let – zemřel 29. dubna 1951 v Praze. Jím shromážděná fakta budeme používat stále.
Zdroj: http://rakovnicky.denik.cz/zpravy_region/kdo-byl-vaclav-kocka20100817.html
(zdroj životopisu: Zdroj: http://rakovnicky.denik.cz/zpravy_region/kdo-byl-vacl)
Ocenění
Autor (zde) zatím nemá žádné hodnocení.
Václav Kočka - knihy
1922 | Kralovicko za války třicetileté |
1936 | Dějiny Rakovnicka |
2010 | Dějiny politického okresu kralovického |
1947 | Lidice |
1948 | Unhoštské rody erbovní |
Žánry autora
Válečné Literatura naučná Cestopisy a místopisy Historie
Štítky z knih
místopisy třicetiletá válka (1618-1648) rodokmeny rodopis, genealogie česká města české obce Rakovník Manětín Kralovice Žihle (Plzeň-sever)
Kočka je 1x v oblíbených.