Životopis
Odojewski je jedním z nejvýznamnějších autorů generace „Współczesności“, debutoval v polovině 50. Do dějin polské literatury se zapsal nejvýrazněji románem „Zasypie wszystko, zawieje...“, příběh byl inspirován romány Williama Faulknera. Odojewskému byly cizí nacionalistické a postoje.
"Snažím se dívat na konfliktů dvacátého století - polsko-německé, polské, ukrajinské, polské, ruské - ne z dálky, protože vyvolávají velké emoce, ale vždy bez nádechu propagandy."
Włodzimierz Odojewski se narodil 14. června 1930 v Poznani. Během okupace žil u své rodiny v Trembowle, ale po válce se vrátil Velkopolska - do Kłecky, která se později objevila v jeho tvorbě. Studoval sociologii a ekonomiku v Poznani, a to až do roku 1953.
Už v roce 1951 debutoval s románem Ostrov spásy, jehož dramatizace byla vysílána polským rozhlasem. V letech 1956-1957 publikoval práce v týdeníku "Ziemia i Morze". V roce 1959 se přestěhoval do Varšavy, o dva roky později se stal vedoucím Studia Współczesnego Teatru Polskiego Radia. Po březnových událostech roku 1968 ztratil práci v rozhlase. Na pozvání PEN klubu odešel nejprve do Francie a později do Německa na stipendium udělené Berlínskou akademií umění. Když mu Jan Nowak-Jeziorański nabídl vedení kulturního a literárního oddělení Radio Free Europe, přestěhoval se z Berlína do Mnichova. Vybral si tak osud spisovatele v exilu.
Odojewského próza odkazuje na tradici existenciální literatury. Jeho hlavním tématem je čas, paměť, změny lidského osudu, nevyhnutelnost katastrofy. Někdy je někdy označován jako autor jednoho příběhu: ten je obsažen v knihách "W kwarantannie" (1960) a "Zmierzch świata" (1962), v románu "Wyspa ocalenia" (1966). Jeho hlavním dílem je velký epický román „Zasypie wszystko, zawieje... ", jež byl dokončen v roce 1967, ale publikoval pouze v exilu v roce 1974.
Odehrává se během války na polských východních územích, které dnes leží na Ukrajině. Jedná se o vícevrstevnatý román, rodinnou ságu pojednávající o komplikovaných osudech dvou nevlastních bratrů: první bojuje s polskými partyzány, druhý v ukrajinské jednotce SS-Galizien. Tato velká historická freska pojednává o kruté historii bratrovražedného boje mezi Poláky a Ukrajinci.
Mezi Odojewsého nejvýznamnější díla náleží: „Miejsca nawiedzone“ (1959), "Kwarantanna" (1964): "Zmierzch świata", (1964). "Wyspa ocalenia" (1966); "Zasypie wszystko, zawieje...", (Paříž 1973); "Zabezpieczanie śladów" (Paříž 1984), "Zapomniane, nieuśmierzone..." (Berlín 1987); "Jedźmy, wracajmy... (1993); "Oksana" (1999); "Milczący, niepokonani. Opowieść katyńska" (2003); "...i poniosły konie" (2006). V českém překladu vyšla pouze přepracovaná verze Ostrova záchrany z roku 1964.
(zdroj životopisu: https://www.rmf24.pl/kultura/news-wlodzimierz-odojewski-nie-zyje-pisarz-mial-86-lat,nId,2240260)
Włodzimierz Odojewski knihy
1966 | Ostrov záchrany |
Žánry autora
Štítky z knih
Odojewski je 1x v oblíbených.