Zdeněk Rampas životopis
česká, 1956
Životopis
Zdeněk Rampas, RNDr., C, M, L, SFDr. (*18. března 1956 Jičín) je doživotní president Čs. fandomu science fiction, organizátor, vydavatel, nakladatel a redaktor. Jedná se o jednu z nejvýraznějších postav na poli propagace sci-fi a fantasy v předrevolučním Československu. Je držitelem mnoha ocenění, mezi nimi například Ceny Ludvíka Součka – Ocenění nejaktivnějších členů fandomu (1987), Ceny Karla Čapka – Mlok za zásluhy (1991), ceny ASFFH (Asociace sci-fi, fantasy a hororu) za antologii „Mlok 1997“ (1998) a Ceny ASFFH za dlouholetou práci pro SF (2001).
Asi v deseti letech přečetl jedno pokračování Součkovy povídky Ďáblův prsten, potom vyměnil Lodivoda dunajského za Planetu přeludů. Jeho další akademické směřování bylo hluboce poznamenáno četbou Znamení psa.
Pozdní sedmdesátá a raná osmdesátá léta se nesla ve znamení sdružování československých fanoušků science fiction. V roce 1979 se seznámil s K. Jedličkou, P. Hanušem, P. Jírou, P. Holanem-Pagim a J. Blažkem, se kterými založil SF klub, později známý jako Villoidus (jeho další členové byli např. J. Markus, S. Švachouček či J. Hlavička). V roce 1980 během základní vojenské služby napsal svou vůbec první povídku „Probuzení“. O dva roky později založil sci-fi klub SFK BC při VÚMS, jehož členové byli mj. P. Hanuš, J. Černý – tvůrce Superseznamu, I. Jelínková, V. Pastrňák. V roce 1984 vznikla Koordinační komise SFK a on byl zvolen jejím předsedou.
Roku 1982 se účastnil nultého Parconu – pravidelného srazu (conu) česko-slovenských příznivců sci-fi, fantasy a hororu –, jehož další ročníky nadále pomáhal organizovat a kde se poprvé setkal s O. Neffem, V. Kantorem a K. Blažkem. O rok později se pak účastnil založení SFK Stimm Kroměříž a schůzek SFK Spectra a stal se jedním z porotců prvního kola Ceny Karla Čapka (CKČ). V letech 1983–97 působil jako sekretář poroty CKČ.
Počínaje druhou půlí 80. let vydával samizdatovou literaturu („Lidštější než lidé“ r. 1986, „Lovci černých mloků“ r. 1988) a pracoval jako šéfredaktor časopisu Interkom. V roce 1986 také založil SF muzeum, v roce 1988 spolupracoval s V. Kantorem na sbírce „Lovci zlatých mloků“.
V devadesátých letech se nabyl v československé sci-fi a fantasy komunitě ještě větší důležitosti. V roce 1990 byl na návrh ostravského SF klubu KLF zvolen presidentem Čs. fandomu, v roce 1995 pak spoluzaložil Akademii SF. V tomto roce také zakládá edici Mlok, aby nahradila předchozí edici Kočas. V roce 1998 převedl časopis Interkom do internetové podoby.
V současné době dále působí jako spisovatel a nakladatel, věnuje se mj. vydávání antologií českých a slovenských povídek žánru sci-fi, fantasy a hororu.
(zdroj životopisu: http://interkom.vecnost.cz/whosf/ramzde.htm, https://www.legie.info/autor/2557-zdenek-rampas/oceneni#zalozky)
Ocenění (8)
2018 -
Cena Ludvík
(Nakladatelství Zdeněk Rampas – Nová vlna – za vydání knihy Františka Novotného Hvězdné hry)
2006 -
Aeronautilus
(Velmistr žánru – organizátor)
2000 -
Cena Akademie sci-fi, fantasy a hororu
(Cena za dlouholetou práci pro SF)
1999 -
Cena Akademie sci-fi, fantasy a hororu
(Redaktor)
1998 -
Cena Akademie sci-fi, fantasy a hororu
(Redaktor)
1997 -
Cena Akademie sci-fi, fantasy a hororu
(Antologie)
- kniha Mlok 1997
1991 -
Cena Karla Čapka (cena fandomu - Mlok)
(Mlok za zásluhy)
1987 -
Cena Ludvík
(Za práci pro fandom)
Zdeněk Rampas - knihy
Žánry autora
Dobrodružné Povídky Literatura česká Sci-fi Fantasy
Štítky z knih
česká literatura slovenská literatura česká fantasy čeští spisovatelé české sci-fi slovenské sci-fi česká fantastika
Rampas je 0x v oblíbených.