Heinovské noci

Heinovské noci https://www.databazeknih.cz/img/books/69_/69589/heinovske-noci-69589.jpg 5 67 14

Lyricko-epická básnická skladba. Autor zde vzpomíná na vypálení Lidic, které zažil jako dítě žijící ve vedlejší vesnici.

*Pájuše*
07.01.2024 5 z 5

Na tak málo stránkách je popsaná tragédie s tou největší přesností a citem. Kniha oplývá verši, které jsou tak plné krásy českého jazyka a lze je snadno pochopit. Určitě to není poslední poezie z pera pana Šiktance, kterou si přečtu.

KikinaBikina
23.11.2022 5 z 5

Silná skladba. Je v ní cítit bezmocnost, smutek i vzdor. Svědectví pojaté v lyricko-epické skladbě, kterou by si měl čas od času přečíst každý. Lidstvo totiž hrozně rychle na některé věci zapomíná.

marketa3815
23.06.2022 5 z 5

Zcela jednoznačně nejde o nejlepší Šiktancovu poezii, ale nejspíš nejemotivnější, která se při správném přednesu mění ve strhující drama.

Adla173
17.01.2022 5 z 5

Povedená sbírka. Ačkoliv jsou verše psány úsporně, jsou srozumitelné a mohou být vyloženy mnoha způsoby. Při výčtu jmen obětí z Lidic mi běhal mráz po zádech. Celá tragédie byla najednou mnohem osobnější.

Šebestová3
12.01.2022 5 z 5

Dokonalost!

Lenka4
08.10.2021 5 z 5

Připomínka lidické tragédie v nápadité kompozici.

Sklep plný mužů
sotva dýchá
A drolí bláto z nohavic
A ve škole se s rancem hrůzy
nevejdou ženy do lavic

A děti
klečí na stupínku
A neví proč
A neví zač
A prvně vidí hořet knihy
A prvně slyší kachní pláč

pakoshka
01.03.2021 4 z 5

Moc pěkné, silné, smutné. Skladba krátká rozsahem, ale bohatá na sdělení.

jejda.majda
17.10.2020 5 z 5

Čas od času si přečtu i nějakou poezii - třeba právě Karla Šiktance, který patří k mým nejoblíbenějším českým basníkům. Miluji jeho hraní si se slovy, miluji ty spousty významů, které se skrývají za každým veršem. Použije tak málo slov a přitom toho řekne tolik... ????
Z Heinovských nocí, básni o vyvraždění Lidic mě úplně mrazilo. Bylo to pár stránek a i tak mi z toho bylo až fyzicky špatně. ???? Na konci je navíc uvedeno, že obrázky v mojí knize malovaly lidické děti. To je hodně silné.

Vandina
11.08.2019 5 z 5

Krajíček
slunce
Lustry višní
A žebřík se v nich kymácí
A u Horáků na zahradě
stavěli stěnu z matrací..

Litocha
28.07.2019 5 z 5

Mé první setkání s Heinovskými nocemi se uskutečnilo právě v době, kdy jsme si připomínali lidickou tragédii - a o to bylo to setkání působivější. I po těch více než patnácti letech si přesně vybavím, kde jsem ji četla, připomene se mi mrazení v zádech i svírající se hrdlo.
Čas od času se k téhle knížce vracím, protože bychom zkrátka neměli zapomínat. Autentičnost výpovědi, skoro reportážní popis hrůzné události podaný básnickými prostředky a umocněný melodičností působí i při opakovaném čtení. Obraz střídá obraz a konkrétní osudy, konkrétní jména, zkáza lidí, zvířat, všeho ve vesnici, bezvýchodnost, bezmocnost, ale i tvrdohlavý vzdor dávají dohromady nezapomenutelnou básnickou skladbu silně působící na city.

1.Agness
21.05.2019 5 z 5

Knihu teď hodnotím s velkým časovým odstupem, ale přesto ve mně zůstal ten pocit, který dokázal autor neuvěřitelně obrazně předat. Kdo si chce přiblížit Lidickou tragédii více než z holých fakt tady dostane pohled zhmotněných, krutě reálných lidských osudů.

warca
18.03.2019 4 z 5

V této básnické skladbě se skrýval velice silný příběh.

triatlet
13.02.2018 5 z 5

Karel Šiktanc, rodák z Hřebče, zachytil osud sousední vesnice.
"Byl červen Hvězdy
Deset hodin
A mlčel kraj A mlčel Bůh
(...)
A rybízová šťáva v plínkách
Čisťounká jako lidská krev"
Šiktancovy verše lítají jako třísky při štípání dřeva. A vytvoří hranici, která se rozhoří a svým plamenem připomíná memento mori.
Při výčtu jmen je čtenáři úzko...
Atmosféru dotvářejí i jednoduché obrázky, které nakreslily děti z Lidic a Buštěhradu.
"Na oblohu modromodrou,
kde tak krásně hvězdy svítí,
chtěl bych rty své přitisknouti,
divě přitisknout a plakat." (Heinrich Heine)

Joges
28.06.2014 5 z 5

Velmi výstižné, poutavé, procítěné, až mrazivé verše líčící skutečné události v nelehké době. Karel Šiktanc se tímto svým krátkým dílkem právem vyhoupl mezi velikány české poezie.