Jiné místo

Jiné místo
https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/508521/bmid_jine-misto-IKn-508521.png 4 505 505

Mělo jít o pohodovou vyjížďku. Pak se ale objevila mlha... Monika s Oliverem chtějí uniknout ruchu velkoměsta, a tak zamíří na dovolenou do penzionu v Luhačovicích. Kde jinde prohloubit rodící se vztah než na tichém místě v obklopení lesů? Po příjezdu se rozhodnou prozkoumat nejbližší okolí, a i když se schyluje k dešti a na krajinu padá hustá mlha, vydají se na kolech cyklostezkou vedoucí do Vizovic. Plánovaný výlet je krátký, pouze pár kilometrů naprosto bezpečnou trasou… Co by se tak mohlo stát?!... celý text

Ondra_P
26.03.2023 3 z 5

Předchozí kniha se mi líbila a tak jsem se hodně těšil i na tuhle, protože Luhačovice mám téměř za rohem. Bohužel nadšený jako z Odbočky v lesích jsem z ní nebyl. Každopádně až autorka napíše další knihu, určitě si ji opět přečtu.

LenkaMacak
26.03.2023 3 z 5

Na začátku jsem byla poměrně skeptická, jelikož poslední kniha spisovatelky pro mě byla velké zklamání. Nicméně nakonec se mi příběh líbil, měl spád, tísnivá atmosféra z knihy je přímo hmatatelná a plusové body i za to, že se odehrává u nás. Každopádně v mlze a na kole se z Luhačovic do Vizovic vydávat nebudu. 3.5/5*

Christie2020
25.03.2023 2 z 5

Po předchozí autorčině knize určitě zklamání. Knihou jsem se úplně nemohla prokousat. Konec sice stál za zamyšleníkterá možnost je správná. Ale to nestačí na lepší hodnocení.

kačenka80
24.03.2023 2 z 5

Knihu dát do žánru thriller je velice vtipné. Žádné napětí, nebezpečí a hlavně žádné rozuzlení. Přišlo mi, že kniha je napsaná jako reklamní zakázka pro Luhačovice. Autorka asi bude chtít napsat pokračování ale to bude škoda papíru. Jediná kladná věc na knize jsou krátké kapitoly ale to je vše. Děsná nuda. České autory čtu minimálně. Po knize jsem sáhla protože mám Luhačovice ráda. Velké zklamání.

Lucie.B
23.03.2023 2 z 5

Ach ty otevřené konce....

strana394
23.03.2023 4 z 5

Moc děkuji nakladatelství @Albatros za poskytnutí knihy #spoluprace IG: @strana394

Autorka umí skvěle napínat a krátké kapitoly tomu dobře dodávají. Atmosféra z knihy přímo sálá. Lesy, stmívání, mrholení a mlha hustá tak, že by se dala krájet. Neexistují snad lepší kulisy, když chce autor připravit svým hlavním hrdinům zážitek, z kterého mrazí. Příběh má jasnou mysteriózní linku, ale mimo ni je tu také ukázka, jak komplikovaná může být lidská mysl a jak těžké je posoudit, co je realita a co bludy. Navíc je pribeh doplněn i o novinové clanky a záznamy zpráv, které cely děj skvěle doplní.

Co mě ale docela rozčilovalo bylo chování policie, která mohla případ rozlousknout hned tím, že se podívají na kamerové záznamy jedné nejmenované prodejny.. Snad možná bych řekla, že si kniha zasloužila pár kapitol navíc. Na konci totiž sami nevíte, na čem jste a jestli to byla skutečnost nebo jen výmysl jedné mladé nemocné dívky. V tomto mi to připomnělo knihu Pravda nebo Lež, takže pokud hledáte něco podobného, kniha Jiné místo je přesně pro vás. V knize najdete i QR kód, s nímž zažijete tento děsivý příběh na vlastní kůži.

Kristi_čte
22.03.2023 3 z 5

Jiné místo je má druhá kniha, kterou jsem od autorky četla a musím se přiznat, že jsem si nebyla jistá, zda bych do toho měla chodit, ale nakonec jsem neodolala, protože děj se odehrává v místech, kde jsem doma, takže mě to jednoduše zajímalo a moje zvědavost převládla.

Po přečtení Odbočky v lesích jsem byla trochu rozpačitá, protože něco mi v knize přišlo průměrné, něco mě štvalo a vadilo mi, ale něco mi zase přišlo úplně skvělé a nadchlo mě to. I proto jsem si říkala, že přečíst si od autorky její druhou knihu, Jiné místo, bude dobrý nápad, abych si utřídila názor na její tvorbu.

Hlavní část děje Jiného místa se odehrává v lesích mezi Luhačovicemi a Vizovicemi, kam si naše hlavní hrdinka se svým přítelem vyrazila na cyklo-výlet, při kterém se ztratili v husté mlze.

K ději si myslím není třeba více dodávat, protože knížka je útlounká a nechci prozrazovat zbytečně moc. Samotný námět se mi hodně líbil. Myslím, že si autorka vybrala skvělé prostředí, kam zasadit svůj mlhou obestřený, tajemný příběh a celkové vykreslení studené a záhadné atmosféry lesů se jí opět skvěle povedlo. Tohle jí prostě neskutečně jde.

S čím jsem ale měla opět problém, tak byla hlavní hrdinka, která byla za mě úplná blbka a štvala mě od začátku do konce. Její chování, její rozhodnutí, její povaha Prostě mi absolutně nesedla a hrozně mi dělalo problém s ní jakkoli soucítit a chápat ji. To je ostatně i něco, s čím jsem měla problém i u Odbočky v lesích.

Podtrženo sečteno, atmosféra byla skvělá, hlavní hrdinka byla hrozná .

katynka78
22.03.2023 4 z 5

Než si přečtu ostatní hodnocení, kterými se nechci nechat ovlivnit, tak sem hodím své čerstvé pocity po přečtení.
Nutno přiznat, že jsem dost ovlivněna osobními zkušenostmi, takže možná se mě ta kniha dotkla jinak než většiny čtenářů.
Nechci ale spoilerovat, takže možná budu psát trošku v náznacích, abych ostatním nezkazila dobrý pocit ze čtení.
Paní Karolová se stala mojí velmi oblíbenou českou spisovatelkou a nezměnila to ani tato kniha.
Jde totiž o to, že umí každou svou knihou dodat naprosto jiné emoce a rozhodně vás nenechá v klidu a pocitu, že je vám to jedno.
Zatímco jedna kniha mi přišla více filosofická a nesla se v duchu úvah a to jsem byla blahem bez sebe, tak druhá mě donutila se bát, skoro nedýchat a toužit po tom vědět, co za tím může být a to ono mi vyrazilo dech a já byla ráda za ono vysvětlení.
O novince Jiné místo však může každý uvažovat jinak. Tím, že mám určité zkušenosti s tím, co autorka v této knize odhaluje, nese mi to spíše pocity smutku, zmaru, občas beznaděje a můžu říct i pocity zoufalství. A tyto pocity můžete mít v jakékoliv situaci v životě, takže vám vlastně neprozrazuju, co se v knize děje, co je ten wau efekt.
Hlavní hrdince Monice se děje totiž naprosto obyčejný život, ničím nevyčuhuje, je spíše šedá myš a tak nějak si "spokojeně" pluje každým dnem svého bytí.
Až do okamžiku, než se objeví Oliver, kluk, který jí přinese nové podněty a zároveň tolik potřebnou jistotu, že i ona je pro někoho zajímavá a chtěná.
Poprvé s ním jede na dovolenou. Má určitá očekávání, která se však začínají na vybraném místě v Luhačovicích rozpadat a Monika je zklamaná. Ale snaží se to nekazit, nebrblat a být vděčná za to, že vlastně vůbec někam jela. A tak poslouchá, co Oliver řekne. A i když po dlouhé cestě z Prahy nechce ještě ten den na cyklovýlet, tak prostě jede. A to neměla dělat. Ani náhodou to neměla dělat, protože to, co ji čeká, to si nepřeje nikdo. Fuj zážitek, mrazivý, hororový, nečekaný, prostě tam fakt nechcete být.
Jenomže nic není tak, jak se zdá a autorka nás svým vyprávěním z pohledu hlavní hrdinky provádí zažitými společenskými dogmaty, postoji a slepými zarytými předsudky.
A to mě právě na konci knihy totálně rozsekalo a rozbrečelo. Jak dovedeme odsuzovat, tupě věřit jen tomu, co je prokázáno a co je obecně přijímáno.
Takže i když tentokrát mé srdce neplesá, tak nutno říct, že mě paní Karolová zase totálně dostala. Jemným, plynulým povídáním, které není potřeba roztahovat do 450 stran, ale parádně stačí ten rozsah, co použila, mě dostala do roviny úvah a rozhodně na tu knihu nezapomenu. To nejde, pokud jste lidští, tak na ni taky nezapomenete, protože je to smutné a zasáhne to vaše srdce.
Tak to paní Karolová umí a já tleskám.

blanka5960
20.03.2023 3 z 5

Rozhodla jsem se pro jednou vystoupit ze své komfortní čtenářské zóny, svou anotací mě zaujala kniha od Kateřiny Karolové - Jiné místo. Nalákalo mě místo do kterého je příběh zasazen, Luhačovice a okolí znám osobně, tudíž jsem si reálně dokázala propojit místa s příběhem, což nakonec kladně ovlivnilo i mé hodnocení. A teď už k příběhu Moniky a Olivera, kteří se rozhodli strávit společnou dovolenou v Luhačovicích, aby upevnili svůj vznikající vztah.
Poté co se ubytovali v penzionu, rozhodli se ještě pro malou vyjížďku na kolech do blízkých Vizovic. Rozmary počasí na sebe dlouho nenechají čekat, déšť, chlad a houstnoucí mlha. Cyklostezka vedoucí hustým lesem, viditelnost sotva půl metru, měla to být bezpečná cesta, ale vše se náhle mění. Nikde není živé duše, koho by se zeptali na cestu a tak pokračují dál až najednou se z mlhy vynoří dům. Záchrana je na dosah a nebo ne...

Atmosféra knihy je po celou dobu tajuplná, napínavá a strašidelná. Krátké kapitoly, které končí nějakou akcí udržují tempo, kniha je velmi čtivá. Místa jsou dobře popsána, navíc v knize najdeme QR kód s cyklotrasou po které Monika s Oliverem jeli, což je skvělý nápad. V druhé polovině knihy jsem začala tušit, kam příběh směřuje a měla jsem pravdu, což ubralo malinko na mém hodnocení. Očekávala jsem nějaký nečekaný zvrat, něco co bych nečekala.
Doporučuji všem, kteří mají rádi tajemnou atmosféru a napětí.

Hodnocení 3,25

nonaim
17.03.2023 5 z 5

Autorka dokáže skvěle navodit atmosféru, dokáže balancovat mezi humorem a tajemnem a otevřený konec mi připadal velmi zajímavý. Nutí k přemýšlení a nakonec si každý může domyslet ten svůj:) Takže za mě plný počet hvězd:)

petunkav
15.03.2023 4 z 5

Před samotným čtením jsem o knize vůbec nic nevěděla.
Ani žánr, nic o autorce....
Takže v průběhu samotného čtení jsem v různých fázích měla různé očekávání. Od zamilovaného románu, detektivku, až po možná lehký horor?
No netrefila jsem se.
Ale jsem moc ráda, že jsem knihu přečetla takto nepolíbená. Neměla jsem žádné očekávání a jen jsem hltala, co se tedy stane.
Za mě v tomto pojetí moc dobré......

sabi.tanzer
15.03.2023 4 z 5

Autorka píše skvěle, to je hlavní důvod proč dávám 4*. Bohužel mně v zápletce NĚCO chybělo. Možná to byl právě konec, který sice kniha má, ale po knize zanechává takový zvláštní pocit, který mi zabraňuje říct ,,Wow!".

Gabetka
14.03.2023 5 z 5

Svižné, úderné čtení. Autorka umně buduje atmosféru, nechává až příliš volnosti čtenářově fantazii, a pak nastolí jednoduché vysvětlení. Ale počkat: Monika, z jejíhož pohledu vyprávění vnímáme, nesouhlasí a čtenář s ní. Něco tu nehraje! Závěr, ať si každý přebere po svém, je ponechán prostor pro obě cesty. A právě zde mi zůstalo pár nejasností, se kterými se peru, abych si příběh v klidu uzavřela. Dávám 5 hvězd, i když bych autorku nejraději přetrhla nebo ji pozvala na kafe, aby mi to objasnila.

KodalSa
14.03.2023 4 z 5

Mám ráda napínavé příběhy a dá se říct, že tenhle mě nezklamal. Jenom bych šla možná trochu víc do hloubky, pokud jde o pocity Moniky. A trochu mě mrzel ten otevřený konec. Ale jinak se mi líbila celková atmosféra.

kanitsuj
13.03.2023 4 z 5

Podle mého je to jednoznačně lepší čtení než Odbočka v lesích. Dokázala jsem se lépe vžít do postavy a nemyslím si, že by to bylo tím, že znám prostředí, ve kterém se příběh odehrává a navíc jsem i vášnivou cyklistkou. Ocenila jsem humor hlavní hrdinky, několikrát jsem se i nahlas zasmála a ačkoli mne samotná pointa nešokovala způsobem, který jsem si představovala, nebyla jsem rozhodně zklamaná. A přiznávám, že jsem se docela bála...

Jane2016
13.03.2023 5 z 5

Jako by to bylo včera, co jsem přečetla autorky knihu Odbočka v lesích. Do dneška si pamatuji, jak jsem byla z celé knihy, a hlavně jejího závěru nadšená a těšila jsem se na autorčino další dílo.

A je to tady!! Kateřina Karolová přišla s thrillerem, který je stejně (a možná i o trošku více) skvělý jako její předchozí kniha.

Celý příběh Vám zamotá hlavu, často si budete spolu s hlavní hrdinkou říkat, jestli nejste blázni a celkově se necháte celým příběhem zmást. Věřte mi ale, že Jiné místo je skutečně skvělá a nezapomenutelná záležitost, kterou si chcete přečíst. A chcete ji mít ve své knihovničce. Já sama se na čtení chystám určitě znovu, ideálně někdy na podzim, když bude pršet, bude zataženo a mlha.

gordon13
12.03.2023 5 z 5

Na pět hvězd kniha úplně není, ale dávám je. K.Karolová píše prostě skvěle!
Její styl se mi hrozně líbí, už v prvním románu jsem cítila budoucí velký potenciál.
JINÉ MÍSTO je strašně krátké :-)...je to spíš příběh na jedno smlsnutí.
Ale líbil se mi moc! Začátek s jemnými náznaky děje příštího, vybudovaná atmosféra
i konec, který si každý může přebrat podle svého...jen ta střední část příběhu mi
pocitově přišla velmi rychlá a na vrcholu napětí prudce oddělená, při čemž jsem
cítila mírné zklamání, ale to je jen můj subjektivní pocit.
Knihu jsem si do knihovny koupila a ráda si ji někdy znovu přečtu :-)

Prske
11.03.2023 3 z 5

U Odbočky v lesích jsem se opravdu dost bála, Jiné Místo bylo v tomto jiné... nebála jsem se ani chvilku a to jsem fakt docela strašpytel. Podle mě příběh jel velmi po povrchu na to, aby se dalo pocítit napětí postav. Hodně věcí bych ale nazvala znepokojivými... právě u části s domem bych fakt ocenila jít víc do hloubky. Ale dobrý no, stejně na bonus v závěru knihy asi odvahu nenajdu :D

katchamccall
11.03.2023 4 z 5

V první části je takové mrazeníčko, mlha, divný dům, divní staříci. Pro mě horor začal v druhé části, v reálném světě. Pravda, hlavní hrdinka není zrovna sympaťanda, ale bylo mi jí pak hodně líto. A konec? Je jen na vás, čemu uvěříte...

BellaIrisBenson
11.03.2023 3 z 5

Thiller není zrovna můj žánr a celkově thillery moc nevyhledávám. A tak jsem ani nevěděla, co od téhle knížky čekat. Nakonec se mi knížka líbila víc než jsem čekala, že se bude líbit a proto jsem ji ohodnotila 3,5/5. Na knížce miluju krátké kapitoly, styl jakým je to psané a příběh byl taky úžasný. Jen mi vadí ten neskutečně otevřený konec. Opravdu bych totiž ráda věděla jestli Monika nakonec najde Olivera, kdo je vůbec Helena a Josef, co bylo v té kůlně?, mohl v té kůlně opravdu být Oliver, ale už by to nebyl ten, kterého Monika znala?, proč se ten dům objevuje jen při mlze?, Nicméně knížku můžu doporučit těm, kteří úplně nemají rádi morbidní thillery a nebo si prostě od takových chtějí dát pauzu a chtějí si přečíst příběh, který je napínavý a krásnem psaný.

české detektivky Luhačovice

Kateřina Karolová