Štvrté krídlo

Štvrté krídlo https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/526117/bmid_stvrte-kridlo-6564431a1fcb1.jpg 5 884 884

Empyreum série

Dvadsaťročná Violet Sorrengailová mala vstúpiť do Pisárskeho kvadrantu a prežiť pokojný život medzi knihami a dejinami. Veliaca generálka a zhodou okolností aj jej tvrdohlavá matka ju však donútila zúčastniť sa na výbere medzi elitných dračích jazdcov. No ak ste útlejší a nižší než stovky ostatných kandidátov, smrť vám doslova dýcha na krk. Draci si totiž málokedy vyberajú "krehkých" ľudí. Tých pália na popol. Keďže drakov, čo by si vybrali Violet, je ako šafranu, väčšina kadetov by ju najradšej zniesla zo sveta, len aby zvýšili vlastné šance. Pre iných, napríklad pre mocného a nemilosrdného veliteľa krídla v Jazdeckom kvadrante Xadena Riorsona, je tŕňom v oku Violetin pôvod. Ak chce Violet prežiť, musí sa spoľahnúť na svoj dôvtip. S každým dňom je však vojna za hranicami akadémie čoraz krvavejšia, obrana kráľovstva zlyháva a počet mŕtvych narastá. Navyše sa zdá, že velitelia skrývajú hrôzostrašné tajomstvo.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Ikar (SK)

Fourth Wing , 2023

Bryel
08.04.2024 5 z 5

„Já si tě nezasloužím.“ Obmotá paže kolem mého pasu a přitáhne si mě blíž. „Ale stejně si tě nechám.“
„Výborně.“

Tvrdit, že jsem z Čtvrtého křídla nadšená, mi v tomto případě připadá hrubě nedostatečné. Takže takhle: Od doby, kdy jsem poprvé četla ACOMAF, jsem nejspíš žádné knize tolik nepropadla. Doslova přes noc jsem se zamilovala. Dvakrát. Poprvé do toho překrásného vizuálu. Podruhé do obsahu.
Kniha má plynulý děj se skvělou rovnováhou mezi romantikou, akcí, napětím, humorem, zvraty. Za mě dokonalý balanc.
Vše okolo draků jsem hltala, jejich ostrovtip, temperament a propojenost s jezdci. Stejně tak bych vyzdvihla hlavní postavy, jejich pozvolný vývoj a jiskřivou chemii. Nebo spíš ohnivou.
Čekala jsem hodně a rozhodně nejsem zklamaná. Právě naopak. Moc se těším, co bude dál..

terezaki
08.04.2024 1 z 5

(SPOILER) Tak jsem to přečetla. A nezlobte se na mě, ale když člověk ví, jak to dopadne už na 40. straně, pak to znamená jediné. Tento příběh už někdy četl.

Od první chvíle mi to přišlo jako pořádná slátanina. Na začátku zařazení do kvadrantů, co mi to jen připomíná, že by frakce? Boj o holý život s ostatními bojovníky, co by to mohlo jen být?

Postavy jsou napsané povrchně, většinou o nich nic nevíme. Neustále se autorka opakuje, aby nám připomněla, co napsala pár stránek zpět. Její neustále výkřiky Bohové nemůžou nechat jedno oko suché. A sexuální scény jsou tak žhavé, že jsem je ke konci knihy přeskakovala. Že to dopadne jak to dopadne musí dojít každému čtenáři, který už nějakou Young adult knihu přečetl. A čemu absolutně nerozumím, tak to je ta reklama, která kolem toho byla.

Naštěstí pro mě jsem za knihu utratila pouhých 20 Kč, když jsem si ji vypůjčila z knihovny. A strávila u ní jen jeden den.

Rozhodně nedoporučuji číst nikomu, kdo má rád vývoj postav, hezky napsané dialogy a svět vykreslený do velkých detailů. Protože nic z toho zde nenajdete.
Ale pokud si chcete přečíst o "zručném pohybu jeho jazyka", pak je to rozhodně kniha pro vás.

jana1874
08.04.2024 5 z 5

4,7
Ke mně se informace o vydání této knihy dostala o něco později, pořádně jsem ji zaregistrovala snad až v letošním roce. Netuším, kde jsem byla vloni, že jsem si ji nějak moc nevšimla. Ale i ta krátká doba stačila na to, abych viděla BUM, které kolem tohoto příběhu je a já sama začala být zvědavá, takže bylo jasné, že si ji přečtu a teď zkusím rozebrat svoje dojmy

Vzhledem k tomu, kolik je v dnešní době knih, tak už člověk asi těžko vymyslí něco, co tu ještě nebylo. Tady bylo několik chvil, kdy jsem si okamžitě vybavila jiné série, protože tam určitá podoba byla.

Na začátku je jak už to bývá u prvního dílu série víc popisu a snaha o seznámení se světem a postavami, tak chviličku trvalo, než se to rozjelo, dlouhé kapitoly tomu taky nepomohly . S tím by měl každý trochu počítat, když se do knihy pustí. Moc jsem se těšila, až se objeví i draci a když se tak pak stalo? Tak mě to chytlo ještě víc. Líbila se mi komunikace draka a jezdce, Violetina povaha, snaha se zlepšit, její rafinovanost se kterou si poradila s některými situacemi. To že ne všichni draci chtějí totéž a třeba se najde nějaký, který se dívá dál, než jen na fyzické schopnosti kadetů (možných budoucích jezdců) a ocení i něco jiného, kvůli čemu si ho třeba i vybere. Xaden se mi líbil od začátku kvůli spoustě věcem. Jedna postava mi tam hned neseděla a po dočtení ji nesnáším.... Líbily se mi vedlejší postavy jako Liam, Rhiannon, Mira,....

Naopak bylo v knize pár věcí, které mi úplně neseděly. Třeba Violet a to jak si poradila v prvních výzvách, to to bylo divné jen jednomu člověku? A nějaké další, ale nechci zmiňovat, abych něco nechtíc neprozradila.

Rozhodně autorka zanechala hodně otázek, na které čtenář snad dostane odpověď v dalším díle.

Nechybí tu akce, napětí, různé zvraty, romantická linka, přátelství, boje, smutek, ztráta,....

Stojí za ten BUM, který měla? To si nejsem jistá, i když se mi opravdu líbila. Stojí kniha za přečtení? Ano. Je to slibný začátek fantasy série? Rozhodně.

Jinak obálka a ořízka je opravdu krásná, jen pozor na papír, je celkem tenký.

mikika
08.04.2024 4 z 5

všechno už tu bylo napsané - spousta klišé romantické literatury, ale stále fungují. skvěle propojované dávky dobrodružství, draků, napětí, a slintání hrdinky nad švarnými chlápky. četlo se to samo, ale tak příšerně úžasné to zas není. tak akorát.

LadyD
07.04.2024 5 z 5

Málokdy dávám knihám plný počet hvězd, ale můj bože, nemůžu uvěřit, co jsem to právě dočetla. Jak se to stalo, že ta kniha tak rychle skončila. Pořád se to snažím vstřebat. Už dlouho jsem nečetla tak srdcervoucí, fascinující a emocemi napěchovaný příběh. A teď mám trochu úzkost, že už je konec.
Od prvních stránek jsem si ho zamilovala, a to nejen proto, že zbožňuju draky. Je to prostě něčím jiné. Líbí se mi, že tam nejsou žádné otřepané opakující se fráze, naopak je tam spousta akce, zvratů, tajemství a to nemluvím o tom sexuálním napětí.
V osmdesáti procentech knihy mi bušilo srdce a emoce se mnou lomcovaly, tak dobře je to napsané. Příběh vás pohltí, nedá vám ani chvilku na to, kdybyste na něj nemysleli. Postavy jsou tak skvěle napsané, že se do nich vžijete a prožíváte jejich dobrodružství s nimi, věřím, že každý si najde tu svou.
Pokud chcete aspoň na chvíli uniknout od reality, najděte si tu chvilku a knihu si přečtěte, nebudete litovat.
Závěrem asi dodám jen to, že Čtvrté křídlo si vysloužilo čestné místo, v mé knihovně, na poličce "slávy" .. hned vedle Odkazu dračích jezdců a Kroniky deštné divočiny pěkně mezi svými. Všichni draci pohromadě.

cherubinka
07.04.2024 5 z 5

Podlehla jsem mánii a výjimečně nelituji. Ikdyž, prvních cca 80 stran mě nějak neuchvátilo, ale vydržela jsem a prostě... Pak už se to četlo samo. Z říše fantasy je to jedna z těch lepších knih a já teď nutně potřebuji draka a pokračování. :-)

ivetdos

Hodnocení: 4,75*

Snažím se už tolik nepodléhat trendům, ale u Čtvrtého křídla jsem hned věděla, že si ho budu chtít přečíst. Tady jsem podlehla a nechala se zmanipulovat a nestydím se za to. Vlastně se mi dost ulevilo, že ten celosvětový hype na tuto knihu nebylo jen davové šílenství, ale jde o opravdu vydařený kousek.

Výborně vystavěný svět, skvělí hlavní hrdinové, pro mě originální zápletky i humor a něco málo z romantiky. Možná tu najdete i několik klišé, ale to mně osobně vůbec nevadilo. Musím se ale přiznat, že na mě některé scény nepůsobily tak „děsivě“ jak ostatní čtenáři popisují, nebyla jsem úplně překvapená zvraty a ani romantika nebo děj mě nepohltili tolik jako třeba v Divoké říši. I tak jsem ale četla v každé volné chvíli a během dne jsem se v myšlenkám k hrdinům často vracela a čtení jsem si opravdu užila. Oceňuji, že knihu autorka neukončila tak jak to obvykle bývá, že okamžitě potřebujete druhý díl, jinak se zblázníte, ale i tak děj nechala otevřený a čtenáře namlsaného :-)

Rozhodně nejde jen o zbytečný hype u knihy, která za to nestojí. Určitě na ni mrkněte, já rozhodně půjdu i do druhého dílu!

Zizala123
07.04.2024 1 z 5

Tak s touto knihou jsem se asi sekla - nejsem žádný velký čtenář romantasy knížek a ke knize mě dostal čistě ten obrovský hype, když kdosi ji snad přirovnal svým významem k novému Harry Potterovi! Přečetla jsem první kapitolu a knihu odkládám s poučením, že ne všemu, co je vychvalované do nebes, chci věnovat svůj drahocenný čas. Žánr nejvýstižněji popisuje asi hodnocení uvedené přímo na knize, které říká, že Čtvrté křídlo je jakýsi kříženec mezi Hunger games a Padesát odstínů. A těch padesát odstínů jsem tam úplně nečekala, když jsem si knihu objednávala. Žhavé scény mi obecně nevadí, ale musí dávat smysl. Tohle je ale za mě tak moc hloupé - těžko si představit, že když prvních 25 stran vypadalo takto, že by zbytek knihy byl najednou mnohem lepší. Pokud autorka byla schopná napsat toto a nepřišlo jí to mimo, tak v ní nemám další důvěru.

---SPOILER z první kapitoly :-)

Knihu mám v angličtině, takže bohužel můžu uvést citaci ze strany 21 mojí knihy pouze anglicky, do překladu se v tomto případě ani pouštět nechci :-)

Hlavní hrdinka zahlédne neznámého vojáka stojícího opodál, zatímco ji čeká za pár vteřin životu nebezpečený úkol. Následuje dlouhý odstavec popisující podrobně neskutečně mužný a dokonalý vzhled neznámého vojáka. Následovaný dalším odstavcem, kdy už by jistě někdo neváhal označit hlavní hrdinku jako nadrženou:
"Even the diagonal scar that bisects his left eyebrow and marks the top corner of his cheek only makes him hotter. Flaming hot. Scorching hot. Gets-you-into-trouble-and-you-like-it level of hot. Suddenly, I can´t remember exactly why Mira told me not to fuck around outside my year group."

To jsem opravdu jediná, které tohle přijde tak neskutečně hloupé? Proboha tohle je strana 21 z 561 celkových! Co se bude dít v knize dál, když jen jeden kraťoučký pohled na neznámeho chlapa v ní vyvolá tohle?!

Pokud by takhle popsala muže poté, co by autorka vybudovala nějakou jiskřivou, vášnivou atmosféru v odpovídající situaci, asi by to bylo ok, ale ona za pár vteřin poté bude plnit super náročný úkol vyžadující velké soustředění, úkol ze kterého je vystresovaná a bojí se ho! Úkol, který podle statistik přežije (doslova přežije) 15 %!!! zájemců o vstup do vojenské školy na pozici jezdce na dracích.

Je mi to líto, nikdy jsem dosud neodložila knihu po prvních pár stranách, ale teď a tady nemůžu jinak. Sice jsem se těšila aspoň na nějaké popisy draků, kteří jsou podle mnohých jediné, co na knize stojí za to, ale věnuji svůj čas raději jiné knize.

lapetitedeny
07.04.2024 4 z 5

(SPOILER) // Obdržela jsem recenzní výtisk od Albatros Media. //

Naprosto chápu, proč a jak se stal ze Čtvrtého křídla celosvětový fenomén. Není to bezchybný příběh, ale to vůbec nevadí. Autorka totiž ví, co dělá a umí dát čtenářům přesně to, co chtějí.

Ačkoliv je Čtvrté křídlo tzv. romantasy a romantická linka je silná (včetně několika explicitiních sexuálních scén), není to to jediné, na čem příběh stojí. I kdybyste všechnu romantiku kompletně vymazali, pořád vám zbyde dostatek zajímavého děje, aby dokázal vydat na celou knihu a za to jsem moc ráda. Sama totiž patřím k tomu táboru, který by se nezlobil za víc draků a míň romantiky. Romantická linka mě vlastně zajímala ze všeho nejvíc. Páni love interesti mi většinu knihy přišli dost o ničem, jako kdyby jejich jediné charaktery byly „starostlivej nejlepší kámoš, co miluje pravidla“ a „tajemnej, nevrlej a svalnatej“ – trvalo prostě strašně dlouho, než jsme hlavně druhého zmiňovaného poznali trochu víc do hloubky.

I přes to jsem si knihu ale neskutečně užila a s nadšením jsem otáčela jednu stranu za druhou. Bavil mě Violetin průchod akademií, bavily mě zvraty, draci i politika. Ta kniha je fakt akční, děj je poměrně rovnoměrně rozložený napříč celou knihou, takže tam není moc hluchých míst, napětí postupně graduje a situace se vyostřuje... V některých směrech je kniha docela předvídatelná, ale na druhou stranu se toho děje tolik, že vás pravděpodobně alespoň občas něco dokáže i překvapit. Jsou tam klišé, nicméně i ty se opakujou z jednoho prostého důvodu – majorita čtenářů je prostě pořád zbožňuje.

Violet je navíc skvělá hlavní hrdinka. Není perfektní, není dobrá ve všem, do čeho se pustí a nopak je v mnoha ohledech o dost slabší než všichni ostatní. V jedné věci ale vyniká: je chytrá a mazaná. Ještě aby ne, když se celý život připravovala do kvadrantu písařů. Líbilo se mi, že na to autorka v průběhu nezapomněla a až do konce se objevovaly momenty, ve kterých Violet uvažovala přesně jako písař. Jen jsem v příběhu postrádala nějaké podrobnější seznamování mezi Violet a jejím drakem. Tahle část mi přišla trochu odbytá, respektive z velké části chyběla a to je škoda.

Čtvrté křídlo pro mě sice nebude nejlepší kniha roku, ale i tak jsem si ho nadmíru užila. Krásně pracuje s aktuálními trendy a je to vidět. Plus mě autorka neskutečně nalákala na celý ten svět a jeho politiku a děsně se těším, až se v dalších dílech dozvím víc! Pokud patříte mezi fanoušky romantických fantasy, tohle si fakt nechcete nechat ujít.

Erinyie
07.04.2024 5 z 5

(SPOILER) Na tuto knihu jsem se hrozně těšila, když byla možnost předobjednávky tak jsem po ní skočila.

No co Vám budu povídat toto byla jízda, od knihy jsem dostala přesně to co jsem očekávala a upřímně mi vůbec nevadí že v knize je sem tam to klišé.

Již na prvních stránkách se seznamujeme s Violet a její rodinnou situací, její matka je generálkou na akademii kde Violet spolu se sourozenci vyrůstala, tady se mi líbil vykreslený vztah matka x dcera, kdy Violet je v očích matky ta poslední a její sourozenci - dračí jezdci jak jinak, jsou její pýcha a život.

Ze začátku jsem měla obavy, aby Violet nebyla klasická ubrečená chudinka kterou každý musí zachraňovat a litovat, no při prvních kapitolách to tak vypadalo ale vývoj hrdinky byl v tomto směru super, a tady narážíme na první klišé, kdy se z outsiderky stává silná hrdinka u které se projeví schopnosti o kterých lidstvo několik generací nezakoplo, jinak by to přeci nebyla taková zábava.

Máme tady i lehký náznak milostného trojúhelníku, na jedné straně dávná láska z dětství a na druhé Xaden, nebezpečný fešák který jde Violet od začátku po krku kvůli rodinné pomstě.

No on Xaden mi dosti připomínal Rhyse, ale co si budeme Rhys jen jeden.
Celkově linka hate to love mi tady nevadila, vztah mezi Violet a Xadem byl pěkně vykreslen hned ze začátku a to postupné okopávání mezi nimi bylo příjemné sledovat a jsem zvědavá jak se vše bude vyvíjet dál.

Máte ve zvyku si k postavám budovat vztah? Tak tady to nedělejte, hned ze začátku jsme my i Violet seznámeni s tím jak to tady chodí a věřte mi, tak jak vám ze začátku budou jména dělat problém, během čtení se to vyřeší.

Draci, pro mě jedno z největších lákadel pro koupi této knihy, a víte co? Je to boží, draci jsou tu perfektně vykreslení, to budování vztahu mezi jezdci a draky je perfektní, nelíbíš se drakovi? no máš nejspíše smůlu a zbyde z tebe doutnající hromádka popela. Jo jsou krutí, sarkastičtí, se zvráceným smyslem pro humor ale proto je tady tak zbožňuji.

Co říct závěrem, kniha je neskutečně čtivá, zápletka která je celou dobu na pozadí příběhu na vás vyskočí a vy budete doufat že vše bude jinak.

A já se přidávám k té stále se zvětšující skupině čtenářů kteří netrpělivě vyhlížejí další díl.

petra1396
07.04.2024 5 z 5

Skvělé, toto je přesně můj styl.
Četla jsem ji již v prosinci ve slovenštině a nyní znovu v češtině.
Je to maličko znát - nicméně obě verze jsou skvělé a překlady se povedly.
Za mě doporučuji všem, kteří mají rádi fantasy s trochou toho děsivého napětí - opravdu se tam hodně umírá ....
Příběh je to poutavý, kniha se čte doslova sama - já ji přečetla i na podruhé jedním dechem za 2 dny. Určitě si nenechám ujít další díly.

slamenka
07.04.2024 5 z 5

(SPOILER) Tahle kniha je velký boom, a po dočtení docela chápu proč. Všude se píše, že je to kombinace Eragona a Divergence. Divergenci jsem nečetla, ale nádech Eragona v komunikaci s draky tam je. Je to první díl, takže poznáváme nový svět, chod "dračí akademie" nebo jak to nazvat. Vlastně až do konce knihy jsem čekala, jaký bude děj celé série... a upřímně nic moc originálního tam nebylo. Celkově tahle série není vlastně ničím nová... je tam klišé hrdinka, která je nejslabší, očividně tam nemá co dělat, ale ejhle... dostane nejděsivějšího draka a schopnost, kterou nikdo neměl už staletí... a všichni jsou v šoku, asi až na čtenáře :-D Romantická/erotická linka začíná až v půlce knihy a taky ničím nová... ale přesto to všechno prostě funguje. Je to úžasně čtivé, konečně hrdinka není žádná blbka a co si cením nejvíc je, že je oprsklá a říká vše narovinu. Konečně žádné konflikty vyvolané tím, že postavy spolu nemluví :-D už ted se těším na další díl, kam autorka bude směřovat děj.

Je těžké si tady oblíbit postavy, protože jedou trochu ve stylu Hunger games, co nejvíc postav během studia zabít, na to vás ale autorka připraví už na začátku, a i když se snažíte... tak prostě Liam? :-(

... jen ještě jedna věc... obešla bych se bez toho, že je Violet v každé kapitole na zvracení :-D

Knihomolka_176
07.04.2024 5 z 5

Nepamatuju si knihu, na kterou bych se takhle strašně těšila. Pamatuju si, jak jsem si v lednu dělala předobjednávku a zoufala si, že musím čekat další tři měsíce.
Ale já se konečně dočkala a držela v rukou asi nejkrásněji graficky zpracovaný román. Ta ořízka?!!
Prvních asi 200 stran se mi trošku táhlo, ale to hlavně proto, že jsem se ztrácela v tom množství jmen a historických faktů, které si upřímně nepamatuju doteď.
Pak se ale příběh neskutečně rozjel a já opravdu přečetla téměř 400 stran na jeden zátah. Violet jako hlavní hrdinku jsem si strašně oblíbila, přes svůj tělesný hendikep se se všemi výzvami popasovala chytře a nikdy se nelitovala. Dál jsem si zamilovala Liama a i další její přátele.
Za co ale trošku bodů strhnu, je Xaden. Nechápu, jak někdo může říct, že je lepší než Rhysand.. víte vůbec, kdo Rhys je? Rhys pro mě nastavil laťku až příliš vysoko a ne že by byl Xaden špatný, to vůbec ne, moc jsem jim to přála a líbili se mi spolu, ale Rhysand to opravdu není.
A bez čeho by kniha nebyla ani zdaleka tak dobrá? DRACI.
Pane bože, já je miluju!!! Autorka skvěle vystihla jejich propojení nejen s jezdci, ale taky s dalšími draky. Jejich síla a humor mě neskutečně bavili, nejradši mám samozřejmě Tairna a Andarnu.
Zápletku jsem nečekala, konec mě překvapil a strašně se těším na další díl. Doufám, že vyjde co nejdřív, protože tohle se opravdu povedlo.

Ashi
07.04.2024 4 z 5

(SPOILER) Hmmm...
Kniha mě vlastně překvapila, neboť jsem dle recenzí čekala něco maličko jiného. Bála jsem se, že bude romantická linka od začátku do konce plná sexu a... ne. První polibek na straně 200, jeden jediný sex v celé knize až téměř na konci. Hrdinka ovšem popsána typickým romantickým způsobem, že jakmile vidí kluka hned by se na něj vrhala. Tak si říkám jsou takhle silné emoce a nadrženost vůbec reálné?

Co se týče samotného příběhu. Zabíjení neúspěšných kandidátů na jezdce během celé knihy působí pro prvky příběhu napínavě a děsivě, skvěle to buduje nebezpečnou atmosféru, ale... je to neekonomické.
Pro království by bylo mnohem lepší neúspěšné kandidáty posílat živé na pěchotu. Ve výsledku by to mohlo být i děsivé stejně. Jednou selžeš a s draky si skončil, bez milosti do kasáren.

V knize jsem viděla paralely jiných příběhů. Snaha přežít a láska mi připomínala sérii Ranhojička. Postupná redukce jezdců pak Hunger games.

Trochu mě zarazil závěrečný zvrat. Ne proto, že by byl překvapivý pro čtenáře, ale proto, jak na něj postavy reagovaly. Informace které se na konci dozví dávají smysl, v kontextu světa, ani nejsou tak překvapivé a to, že se ze spojenců stávají snadno nepřátele vidíme denně v běžném životě. Mě to možná až nepříjemně připomnělo Ukrajinu, kde se po napadení jednoho království nepřítelem, ostatní otočí zády. V knize je to popsáno jako největší šok ever, a já můžu jen pokrčit rameny, že naše historie je toho plná.

Recenze psali, že je konec uzavřený leč připravený na další díly. Houbeles! Je to otevřený konec jako prase. Protože jednou jedinou scénou se najednou mění celé další směřování postav. Najednou není jasné jak bude pokračovat studium? Co budou dělat s novými informacemi. Jak se zachovají v dané situaci, atd.

Příběh je vlastně takový pomalejší, kniha mě číst bavila, ale neměla jsem takové to šílené nutkání pokračovat. Dva dny jsem nečetla, u jiných knih jsem při každé minutě nečtení byla nervózní, tady ne (I když jako čtenář musím říct, že jsem občas ráda, že kapitoly končí klidně a já si mohu dát pauzu). U erotických scén jsem se skoro červenala a měla je chuť přeskočit.
Draci jsou tu po dlouhé době popsání docela rozumně.
Další díl přečtu a zajímá mě, ale nestojí mi to za boj s angličtinou.

Jestli pak se v dalších dílech ukáže že je to jinak i s těmi krvodějci?

akinomV
07.04.2024 5 z 5

Trochu jsem se bála, zda nemám od knihy větší očekávání než mi může nabídnou, ale bylo to zbytečné. Příběh se mi moc líbil, byl to příjemný únik z reality a postavy jsem si oblíbila. Ano, asi v té záplavě knih, kde se bojuje o život je tato jen další z mnoha, ale mě to bavilo. Možná je to prostředím, draky - nevím, ale já jsem spokojená a nad příběhem budu ještě určitě přemýšlet. Navíc jsem zvědavá, kam se děj posune dál a co bude následovat.

Terkaodkafe
07.04.2024 3 z 5

Kniha je extrémně čtivá, čtenář se ani nenaděje a je v půlce příběhu. Přesto má celou dobu pocit, že už to někde četl. Zdá se, že Rebecca Yarros prostě cestou posbírala všechny své oblíbené zápletky a propriety, aby z nich upletla vlastní příběh, který, a to včetně konce, postrádá originalitu.

Celá recenze v recenzích.

Heaven001
06.04.2024 5 z 5

Příběh Violet jsem si moc užila. V podstatě je to taková hra o trůny, akorát se soutěží o draky :) Přestože k ději i ke stylu psaní mám své výhrady, nemůžu dát jinak než 5 hvězd a to z jediného důvodu - nemohla jsem se odtrhnout od čtení. Hrozně mě to bavilo. Nejvíce jsem se těšila na draky a nebyla jsem zklamaná. Xaden je skvělej a i pár ostatních postav mi přirostlo k srdci. Vývoj hlavní hrdinky se mi také velmi líbil.
Kdybych měla říct v čem vidím problém, tak kromě toho že celá zápletka nebyla až tak dobře propracovaná, vcelku jednoduchá a předvídatelná, některé popisy pro mě byly těžko představitelné, takže jsem musela číst opakovaně, abych se utvrdila že tomu rozumím. Dále také nechápu proč všechny postavy tak opěvovaly chytrost hlavní hrdinky, když tomu tak vůbec nebylo. Teda Violet není hloupá, ale žádnou mimořádnou inteligenci - dle mého - tedy zatím neprojevila.
Taky úplně nerozumím jaký přesně mají jezdci s drakem vztah. Myslela jsem si, že když jeden z nich zemře, je to především emocionální stránka jejich pouta, kterou drak či jezdec po smrti toho druhého nezvládne. Ale po poslední kapitole si začínám říkat, že asi ne všichni jezdci mají emocionální napojení na svého draka a naopak... no uvidím v dalších dílech. Snad to autorka ještě nějak vysvětlí.
Každopádně už se moc těším na další díl. Byla to fakt jízda a já si ji užívala od začátku až do konce. Kdybych náhodou potkala nějakého draka, který by sháněl jezdce, vůbec bych neváhala...

BellaIrisBenson
06.04.2024 5 z 5

Dvacetiletá Violet Sorrengailová měla nastoupit do kvadrantu písařů a strávit život mezi knihami. Její matka, nesmlouvavá velící generálka, ji však nařídí aby se připojila ke stovkám kandidátů toužících dostat se mezi navarrskou elitu: dračí jezdce. Violett chybí trénink, navíc je menší než ostatní a draci se s křehkými lidmi nepropojují. Spalují je! Proto bude potřebovat všechen svůj důvtip, aby obstála. Brzy ale zjistí, že z Basgiathské válečné akademie vedou jen dvě cesty: absolvovat, nebo zemřít.

Tahle kniha je naprosto úžasná!! Pro mě je to snad nejlepší kniha tohoto roku a strašně se těším na 2. díl. Taky jsem strašně ráda, že se v knize objevují draci, protože už když jsem byla malá, tak jsem milovala film Jak vycvičit draka. A tohle je jedna z mála knih, kde nejsou draci jen zabijáci, ale jsou v kontaktu s lidmi. Je to taky nový a strašně krásně propracovaný svět a já fakt nemůžu nic víc, než jen tu knížku doporučit, protože naprosto úžasná.

Za knihu děkuju @albatrosmedia

Fortuna7
06.04.2024 5 z 5

Už dlouho jsem nečetla něco tak neskutečně čtivého, akčního a skvěle promyšleného. Knihu dělá skvostnou hlavně silná hlavní hrdinka Violet, se kterou jsem se ztotožnila a velmi se mi líbil její vývoj. Není dokonalá, ale jde si za svým a nenechá se zlomit. Jediné, co mi trochu vadilo, byla lehce uspěchaná romantická linka, ale Xaden to bohatě vyrovnal. Jakmile se v knize objevili draci, tak jsem už byla dočista ztracená a užívala jsem si ty dialogy. Konec je sice trochu očekávatelný, ale mně to nevadí a nutně potřebuji další díl.
Po grafické stránce je kniha vymazlená a já jsem neskonale vděčná nakladatelství, že si s ní tak vyhrálo, a může tak být ozdobou v mojí knihovně.
,,Rozhodni se, Violet. Chceš zemřít jako písařka? Nebo žít jako jezdkyně?"

Gabiika9
06.04.2024 5 z 5

Je to skvělý.. Exponenciálně to rostě a po každé jsem chtěla víc. :D Druhý dil bude kdy? :D