Štvrté krídlo

Štvrté krídlo https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/526117/bmid_stvrte-kridlo-6564431a1fcb1.jpg 5 885 885

Empyreum série

Dvadsaťročná Violet Sorrengailová mala vstúpiť do Pisárskeho kvadrantu a prežiť pokojný život medzi knihami a dejinami. Veliaca generálka a zhodou okolností aj jej tvrdohlavá matka ju však donútila zúčastniť sa na výbere medzi elitných dračích jazdcov. No ak ste útlejší a nižší než stovky ostatných kandidátov, smrť vám doslova dýcha na krk. Draci si totiž málokedy vyberajú "krehkých" ľudí. Tých pália na popol. Keďže drakov, čo by si vybrali Violet, je ako šafranu, väčšina kadetov by ju najradšej zniesla zo sveta, len aby zvýšili vlastné šance. Pre iných, napríklad pre mocného a nemilosrdného veliteľa krídla v Jazdeckom kvadrante Xadena Riorsona, je tŕňom v oku Violetin pôvod. Ak chce Violet prežiť, musí sa spoľahnúť na svoj dôvtip. S každým dňom je však vojna za hranicami akadémie čoraz krvavejšia, obrana kráľovstva zlyháva a počet mŕtvych narastá. Navyše sa zdá, že velitelia skrývajú hrôzostrašné tajomstvo.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Ikar (SK)

Fourth Wing , 2023

EjkaM
06.04.2024 5 z 5

Kdepak najdu okamžitě 2. díl?! :D Skvělé čtení z propracovaného kousku fantasy světa - uvidíme v dalších dílech, zda svet nezůstane příliš plochým. Výborně profilované postavy, děj vygradovaný v super tempu, romantická linka vkusně luxusní - ano, trošku té erotiky je dnes už asi povinnost, vždyť se bez ní neobejde pomalu žádný film a hlavně běžný život ;) Že to na od začátku zavání pár klišé?! No i AI vychází z něčeho známého a uchopitelného. Zde je to ovšem nakonec vedeno novým svěžím směrem s překvapivými momenty. Že je toho kolem příliš reklamního povyku?! Tak si to přečtěte, ať víte proč ;) Já jdu díky tomu trochu vylepšit cizojazyčné dovednosti, protože do 1.7. to nedám. Takže další bod pro knihu

Dominik2112
06.04.2024 5 z 5

(SPOILER) 5 hvězd dávám, nic jinýho si to nezaslouží. No byla naprostá paráda. Je to velmi čtivý, obsahuje to snad všechny emoce co může člověk od knihy chtít. Svět je zatím poměrně propracovanej, respektive ještě nevíme všechno ale zatím co tam bylo tak působilo velmi dobře a propracovaně, hlavně co se týče vztahů mezi jezdci a draky (potřebuju někde splašit draka a nutně) a doufám že v dalších dílech se ještě dozvíme spoustu věcí. V příběhu je hned několik zamilovatelných postav (Xaden, Violet, Liam) a taky postavy který člověk dokáže pěkně nenávidět, koukám na tebe Daine Aetosi. Díky tomu že Violet často popisuje svoje pocity a myšlenky je jednak sympatická a zároveň její vztah se Xadenem působí uvěřitelně a mají prostě mezi sebou tu správnou chemii. Violet v pozdější fázi spíš už Violence je ještě sympatická z toho důvodu že si jednoduše nenechá srát na hlavu a nehodlá umřít jen tak. Atmosféra s jakou se postavy potýkají je dost pochmurná často se umírá, ale kniha dokáže nastínit parádně atmosféru tak, že vlastně atmosféra je pochmurná jen v těch momentech kdy je to potřeba. Myslím to tak, že kniha dokáže být i vtipná, emotivní, napínává, strhující, tajemná a i právě pochmurná i přesto, že se pohybuje v prostředí kde furt někdo umírá, končí v rukou léčitelů anebo trénují v poměrně náročných výzvách. Příběh jako takový není úplně nejoriginálnější ale díky postávám, světů, drakům, stylem jakým je knížka napsána, tak sem si příběh neskutečně užil. Jednoduše draci, smrt, násilí, sex, zvraty, emoce. Vidím, že to čte třeba tak 99% žen tuto knihu ale tak nějak nevidím proč, jsou tam dvě spicy scény, který náhodou byli docela dobře napsaný a člověk se u nich i zasmál, je tam romantickej vztah což je snad v 90% všech fantasy a i třeba v detektivkách, takže doporučuju i chlapům aby to víc četli. Jinak konec mi odjebal dekel a ukápla slza možná víc slz.

Mona-Lisa
05.04.2024 4 z 5

Dávám tomu 4 hvězdy. Ale pozastavíme se nad masivní propagací Albatrosu tj. “zástupce hybridního žánru romantasy (romantika + fantasy) ale získává i čtenáře (hlavně tedy čtenářky) za hranicemi těchto žánrů. Zkrátka nadstandardně kvalitní titul s mainstreamovým potenciálem."
Takže, ehm, prosím vás, takové tvrzení bych chtěla vyvrátit. Jestli si lebedíš u světové zádumčivé literatury nebo válečné, popř. historické klasiky, nijak tě asi neosloví náctiletá hrdinka v imaginárním světě, která pobíhá mezi dvěma klukama a do toho číhá na draka, jo? To zas prrr.
Ale jestli si srozuměná do čeho jdeš a očekáváš velice ale velice žhavou jízdu v propracovaném světě se správňáckou hlavní hrdinkou, zaměř se na ni.
Tím pachtěním se v klasickém chci toho snědého bad boye, kterého jsem před minutou nenáviděla nebo toho správňáka z dětství- je to TAKOVÉ klišé, že bych brečela.
Ale když pak dojde k určitému naplnění kecala bych, že mě to nechalo chladnou.
Je to svět plný kouzel, draků, krvavé historie. Není nouze o zvraty, pevná přátelství ale bohužel taky o vyčerpávající opakované dialogy.
Dva momenty mně opravdu podlomily kolena. Není to Eragon, není to Jméno větru.
Je to spíš romantika než fantasy, ale čekala jsem to, tak v rámci žánru 4 silné hvězdy dávám se vztyčenou hlavou.

DreamerX9
05.04.2024 4 z 5

Tak a je to tady dlouho očekávaná reklamou přemrštěná i sítěmi zahlcená česká verze čtvrtého křídla. Myslím, že právě to obrovské haló, které bylo kolem této knihy skoro stejně tak jako bylo kolem Harryho Pottera vyvolalo obrovská očekávání. A dopadlo to přesně tak, jak jsem si myslela - šlo o ačkoliv velmi čtivou tak průměrnou fantasy.
Kniha mě velmi bavila, byla čtivá, napínavá takže ani jedna stránka nepřišla nazmar, originální co se týče draků a do toho samozřejmě i zajímavost propojení (Avatar to takhle nepromáknul) i svět byl promyšlený a propracovaný, několik humorných scének i hlášek a Violet nebo-li Violence mi sedla jako hlavní postava coby houževnatá holka, která se nebála zvednout prostředníček. Zároveň i dobré vedlejší postavy a samozřejmě Xaden jako žhavá pilulka proti bolesti hlavy. Líbilo se mi jak fungovala vzájemná chemie mezi postavami a že si vzájemně dodávali odvahu i provokaci. Kniha také přinesla mnoho dějepisu a historie světa což byl zajímavý bonus. Samozřejmě konečný cliffhanger (předvídatelný leč překvapivý) ale musím dodat že i přes to všechno Čtrvté křídlo nebylo nic z čeho bych si sedla na zadek. Každopádně v sérii budu určitě pokračovat nicméně:
"Naděje je vrtkavá, nebezpečná věc. Okrádá tě o soustředěnost a směřuje ji k tomu, co je možné, namísto aby ji udržela tam, kam patří. Na to, co je pravděpodobné"

barush_books
05.04.2024 5 z 5

Naprosto užitá knížka, kdy mě její konec naprosto roztrhal zevnitř. Čekala jsem dost, všechny drobečky byli fakt dobře uschované a dá se hezky určit kam je jimi mířeno. Ale na konec jsem připravená nebyla - ne pokud se jedná o jednu blízkou osobu Xadenovi a později i Violet.
Veliké au, ale naprosto doporučuji. Taky bych zde nazvedla, že to NENÍ romantasy, ale jedná se o politické fantasy s výraznější romantickou linkou.

Hatshepsut
05.04.2024 5 z 5

Moc se mi to líbilo! Sympatické postavy, poutavý děj, vtipné repliky a nakonec draci, prostě super! V ději jsem sice našla nějaké nejasnosti, ale budu se těšit na druhý díl, který mi je snad objasní. Je to přesně "ta" kniha, kdy nejste schopni se odtrhnout. Čeká vás překvapivý konec, který vás na 100% naláká na další díl!

"Já dnes nezemřu."
— Osobní dodatek Violet Sorrengailové do Brennanova deníku

vladka16
05.04.2024 5 z 5

Páni, páni, páni. Asi nejsem věkově cílová skupina. Vrchní šlupička vykazuje 60+, ale ta vnitřní? No asi zamrzlá puberta. Proto že jsou knížky jako tato, dokážou mě vytáhnout ze všedních starostí, večer jdu spát s příběhem a ráno už se těším, že večer budu číst dál. Protože jsem nikdy knihu nenapsala, netroufla bych si jí hodnotit po odborné stránce, můžu jen psát o svých pocitech ,které ve mě daná kniha zanechá. Je úžasné, letět s Violet na drakovi a přímo cítit, jak mě vítr šlehá do tváří, ne jen líbat Xadena, ale zároveň se bát o život, bát se zrady od lidí, od kterých bych to nečekala a to překvapení na konec? Paráda, ale co teď - no budu muset holt vydržet a čekat na druhý díl.

Emilie.Black
05.04.2024 4 z 5

Dočítala som knihu včera v noci, a noo mám z toho zmiešané pocity. Príbeh je celkovo dobrý a zaujímavý, ale čosi mi tam chýbalo a ja neviem vlastne vysvetliť čo. Najprv som sa nevedela stotožniť so slovenským prekladom, niektoré slovné spojenia a slová ma fakt vytáčali ale pravdepodobne je to aj autorkin štýl písania, takže som sa s tým zmierila. Odhliadnuc od tohto som si ešte ťažko vytvárala vzťah k hlavným postavám, hoci kdesi v polovici som sa chytila, čo dosť mrzelo, našťastie som si k nim časom našla cestu a fandila im.
Puto medzi jazdcami a drakmi akože wau! Prostredie, akadémia a život v nej sa mi páčil, bolo to dobré premyslené, len naozaj niečo mi na knihe chýbalo.
Určite si však pokračovanie poprajem, lebo ten koniec....???? Som zvedavá ako sa to vyvinie. :)

magdalena2377
04.04.2024 3 z 5

Ve světě fantasy a romantasy se pohybuji už nějaký pátek a tak jsem se moc těšila na další příběh. Musím říct, že kniha byla dobrá a.to je všechno. Stále jsem čekala na nějakou větší zápletku, ale kniha ubíhala a já stále čekala, až jsem se nakonec (a konečně) dostala zhruba 100 stran před koncem a tam se začalo něco dít. Ano, jsou tam skvělé scény s draky, a na ty jsem se tam těšila nejvíc, ale tím to pro mě končilo. Chápu, že někdo tam tu romantiku nemusí mít, ale já sama se přiznám, že to je hlavně to, co tam vyhledávám. A tady toho pro mě bylo málo. Mnoho čtenářů (a hlavně čtenářek) se už teď nemůže dočkat dalšího dílu, no popravdě, já si na knihu vzpomenu až tehdy, když se dozvím o druhém díle. Ale nenechte se odradit. Kniha má své kouzlo pro každého. Pro někoho víc, pro někoho méně.

Kat9
04.04.2024 4 z 5

(SPOILER) Na knihu jsem se nesmírně těšila a už od doby, co jsem na ni celý internet slyšela pět chválu, jsem se nemohla dočkat, až ji vydají u nás. Hned, jak se mi dostala do ruky, jsem se do ní pustila. Hned jsem se začetla a dlouho jsem se od čtení nemohla odtrhnout, zejména protože jsem se nemohla dočkat, až na scénu konečně přijdou draci. A draci jsou vážně úžasní, hlavně Andarnu jsem si zamilovala a moc se těším co se z ní vyklube. Obecně právě scénu z výběrem draků považuji za asi nejlepší z celé knihy. Další oblíbenou scénou pak byl přechod přes lávku na začátku knihy.
Co se Violet týče, mé pocity jsou trochu rozporuplné. Ze všeho nejvíce se mi na ní líbilo, že odmítala zabít člověka a dlouho se tomu vyhýbala, což mi přijde jako změna oproti knižním hrdinkám, na které jsem zvyklá. Mě se to na ní ale hodně líbilo. A líbilo se mi na ní i ta její "vyvolenost". Ano, vybrali si ji dva nejvíce zvláštní draci a ovládá blesky, což je vzácné. Ovšem, ruku na srdce, čtenář (nebo aspoň já), i když už je to klišé, prostě tak nějak chce, aby v sobě hrdinové skrývaly tu nejzvláštnější sílu. Vždyť kdo by to nechtěl, že? Také se mi líbilo, že Violet využívala svůj mozek a například své protivníky při zápasech "oslabila", aby vylepšila svou slabost.
Mám však i jisté výtky. Zaprvé jsem čekala, že Violetino zdravotní omezení bude nějak více vysvětleno. Na začátku knihy to vypadalo, že má možná vážnější nemoc kromě slabé tělesné konstituce, ale to se nějak vytratilo. Co se Xadena týče, ten se mi napřed hodně líbil. Ale nevím, čím to bylo, ale jakmile se s Violet dali dohromady, nějak pro mě kniha ztratila spád a i hrdinové se mi nějak odcizili. Sice jsem věděla, že to přijde a nevadilo mi to, ale nějak mi ten způsob průběhu toho vztahu docela nesedl. Přestože tohle je součástí tohoto žánru a bylo to podobné i v mnoha jiných knihách, tady na mě ty milostné scény nepůsobili, jak měli. Zvláště když jsem si představila, jak při "tom" svou mocí všechno boří :-D
Po skončení milostného blouznění hlavních hrdinů jsem se ale opět začetla. V ději nastalo několik zvratů, z nichž ten úplně závěrečný jsem i nějakou dobu dopředu odhadla. A u smrti jednoho z hrdinů i slzička ukápla.
Musím říct, že já osobně bych asi chodila raději s Liamem :-D Přála bych si, aby častěji ten hlavní hrdina v romantasy byl napsaný spíše jako on.
Ohledně hodnocení jsem to dlouhou dobu viděla na 5*, ale nakonec jsem musela hodnocení snížit, neboť ke konci mé nadšení poněkud opadlo. Musím říct, že letošní Zmije a křídla noci, které jsem dala plný počet, se mi nakonec líbila o něco více. Celkově však knihu hodnotím pozitivně a jsem moc ráda, že jsem si ji přečetla. Ano, byly zde některé nedostatky a ke konci mi přišla tak trochu nekonzistentní, přesto jsem si ji užila. A jsem zvědavá na další díl, přestože, vzhledem k některým recenzím, co jsem slyšela, od něj nemám nějak vysoká očekávání.
Osobně jsem v knize našla nejvíc podobností s Hunger Games a Divergencí. Wyverni mi pak připomněli Skleněný trůn a Abraxose, kvůli čemuž jsem měla zprvu problém je nenávidět.
Pro milovníky klasických romantasy mohu rozhodně doporučit, ti dráčci za to určitě stojí.

Katebe
03.04.2024 5 z 5

Bývám skeptická k propagovaným top bestsellerům, ne vždy jsou tak úžasné jak se prezentují. Musím ale uznat, že za mne je toto opravdu top kniha letošního jara v žánru young adult romantasy.
Četla jsem ji již dvakrát, jednou ve slovenštině a teď v češtině a nevím čím to je, ale prostě to celé funguje. Není to žádný náročný fantasy příběh, ale svou jednoduchostí a čtivostí člověka pohltí a nepustí dokud nedojde konci.
Violet je úžasná nedokonalá hrdinka, která se s postupem děje vyvíjí a začne si uvědomovat své vlastní místo na světě. Xaden je ten pravý sexy bad boy, o kterém chceme číst a postupně jej poznávat. Chemie mezi nimi prýštila téměř z každé stránky knihy. Už od prvních stránek je děj plný akce a emocí. A když se konečně dostaneme k drakům, tak je člověk nadšený z jejich charakterů a z celého průběhu výběru jezdců.
Co se týká často propíraného konce, zda je či není předvídatelný, tak já upřímně byla překvapená. A nutně potřebuji další díl!
Nevadí mi číst série po částech a nemám problém čekat na další díl. Tady ale nejspíš sáhnu po anglické verzi nebo alespoň slovenské verzi druhého dílu, který bude dříve než ten náš. Nevím totiž, zda mě přejde nedočkavost, která mnou teď cloumá.

Steew
03.04.2024 5 z 5

Knížku jsem přečetl ze dvou důvodů
1) draci
2) abych věděl co prodávám

Do knihy jsem šel s tím, že je to romantická pí*ovina, kde se mihne drak. A byl jsem sakra mile překvapen, jak skvělá knížka je a Tairn je drak, kterého chci doma. 2/4 knihy pecka, 3/4 knihy mě vysírala svojí romantickou stránkou, ale poslední část jsem zase zhltnul jak nic.

Kam tuhle knihu zařadit? Young Adult? New Adult? Co to je? Nebo čistě fantasy bez genderového zabarvení? Knížka se rozhodně bude líbit více ženám, ale chlapům bych ji doporučil také. :)

A proč to má takový hype? Protože se čte dobře, příběh má spád, svět a prostředí je velmi uvěřitelné a za mě funguje. Jsou tam zvraty, které někdo očekává a někdo ne. Ale jsou dobré.

Nenechá mě to a musím si vzít anglicky druhý díl!

Iva095
03.04.2024 5 z 5

"Ztratí-li drak svého jezdce, je to tragédie. Příjde-li jezdec o svého draka nepřežije."

Na tuto knihu jsem se těšila fakt hodně, ale trošku jsem se bála, že mě ten příběh zklame. To se naštěstí ani náhodou nestalo. Bylo to boží.

Co se mi na knize líbilo? Všechno
+ odvážná a chytrá hlavní hrdinka
+ skvělá romantická linka
+ draci a jejich sarkasmus
+ skvěle propracovaný svět
+ fajn vedlejší postavy

Na konci celého příběhu mi spadla brada protože to jak to skončilo to jsem vážně nečekala.
Jediné mínus je že ještě není přeložený druhý díl na který se hodně těším.
Po hodně dlouhé době jsem zase nadšená z nějaké knihy.

Doporučuji.

pajushka
03.04.2024 3 z 5

Můj názor asi nebude úplně populární
Hvězdičky davam zejmena za obálku a za sarkastický humor Tairna, u nějž jsem se smála doslova přes celou místnost, a to se mi i knihy už dlouho nestalo - pousmání se? To ano, ale výslovný smích nahlas? To už je jiná.
Samotná romantická linka a celkový děj v knize už trochu pokulhává. Dle masivních ohlasů ze všech stran, jsem očekávala značně propracovanější a zejména šokující příběh.
Nerada to říkám, ale po prvních 50 stranách jsem dokázala odhadnout, jak cca kniha skončí a zejména mě až šokovalo, jak snadno jsem odhadnuta, jaká postava se vynoří na konci knihy...
Takže místo abych knihu dočetla s otevřenou pusou, WOW efektem a následující dny hluboce přemýšlela, co se tak asi bude dít a hystericky hledala, kdy u nás má vyjít druhý díl, tak jsem knihu dočetla, pousmála se a ihned můžu jít na další knihu.
Za mě opravdu přemrštěná reklama a hype všude po internetu na celkem průměrnou knihu.

Damonka18
02.04.2024 5 z 5

(SPOILER) PÁNI! Tak tohle bylo něco!
Teď upřímně: Začátek této knihy byl takový nemastný, neslaný. Za mě by to mohlo být lepší. To jak Violet šla přes lávku, jak se učila bojovat atd.
ALE pak se objevily draci a ta kniha mě dostala. Od té chvíle co jsem poznala Tairna a Andarnu jsem té knize podlehla. Ten jejich humor, to propojení, to VŠECHNO!!! Zamilovala jsem se i přes tvrdý začátek.
Doporučuju knihu přečít na jeden zátah, protože když jdete na internet, tak je tam TOLIK spoilerů. Takže jsem trochu věděla co se stane. I když ten konec konec byla teda jízda. Jestli si nakladatelství nepospíší s vydáním dalšího dílu tak shořím v dračím ohni!!!

Ctenar1202
02.04.2024 4 z 5

Příběh začíná pozvolna, seznamujeme se se světem ve kterém Violet žije a první třetina je taková poklidná, seznamovací se. Potom poznáváme draky a to je tak nádherně napsaný, že mi srdce plesalo. Opravdu autorka dokázala barvitě draky vylíčit tak, že i člověk s maličkou dávkou fantazie nebude mít problém si vše představit. Příběh se začíná zamotávat, komplikovat, jsou popsané další schopnosti jezdců a jejich vztahy mezi sebou, což čtivost příběhu ještě vyšvihlo. Na řadu přijde i sexuální napětí, které je obohaceno určitou schopností, která byla velice zajímavá a úsměvná. Bavila mě, ale klasika, popisy sexu v knihách prostě byly, jsou a budou svým způsobem trapné.

Závěr knihy byl dechberoucí a já ani nedutala, ale pak jsem přečetla poslední dvě strany a přišlo obrovské cože?! Opravdu?! A byla jsem opravdu velice, velice zklamaná. Chápu, že si autorka připravila cestu k dalšímu dílu, ale proč takto. Samozřejmě vám nic neprozradím. Akorát, opravdu nelistujte konec knihy před čtením, pokud to někdo děláte!!!

Přečtu si další díl? Ráda a moc, protože draci mě bavili, ale nesdílím celosvětové nadšení. Jelikož já z fantasy knih nemám téměř nic načteno, tak mě příběh ale bavil. Prostě škoda toho konce.

Luccinda
02.04.2024 5 z 5

Naprosto chápu, proč je celý internet z Fourth Wing tak vedle. Tohle bylo tak skvělé čtení! Příběh mě od první strany naprosto pohltil. Bavila mě hlavní hrdinka Violet, která byla občas trošku neschopná, bavil mě nelítostný svět Basgiathské akademie, bavila mě romantická linka. A draci! Autorka měla celý svět tak dobře promyšlený, ale draci byli úplně nejlepší.

Trošku jsem se bála pustit se do pětiset-stránkové fantasy v angličtině, ale tohle se četlo úplně samo. V každé kapitole se něco dělo, takže mi dělalo problém knížku odložit byť jen na chvíli. A jak jsem se blížila ke konci, to už jsem napětím ani nedýchala. Tohle bylo zkrátka perfektní.

Dolikcek
02.04.2024 5 z 5

Na knížku jsem se neskutečně těšila po tom velkém boomu ve světě, ale za dva dny už nebylo co řešit od knížky se nedalo odtrhnout :)

Přesně co jsem čekala, jsem dostala :)
Super jízda od začátku až do konce.
Začínám se bát co bude ve druhém díle. :D

KajinaH722
02.04.2024 5 z 5

Kniha si mě získala,už od první stránky a naprosto jsem jí podlehla. Příběh se četl jedním dechem a měl všechno, co jsem od něj očekávala ba naopak ještě mnohem víc jsem získala. Nic mi v knize nechybělo ba naopak je tam dost napětí, síla, vzrušení, chemie mezi celým dějem, vztek, zranitelnost, nenávist, bolest a další. Nechybělo vzrušení mezi Xadenem a Violet a kdykoliv bylo zaměření na ně,tak jsem zatajila dech a ponořila se do děje a mohla bych pokračovat dál a dál.
Další bonus je, že jsem ráda za změnu, kde se vyskytují draci, protože jsem si je naprosto oblíbila. A ten konec? Ach bohové...No nebudu lhát, už teď bych potřebovala další díl.

NicaCola
02.04.2024 5 z 5

Tohle byla jízda! Je mi strašně líto, že už mám knihu přečtenou...přes půl roku jsem se na ní těšila a teď...je konec.
Knihu si musíte přečíst, pokud: máte rádi fantasy? Máte rádi romantasy? Milujete příběh na základě HateToLove? A co badboy a křehká hlavní hrdinka, která chce být písařka, ale najednou musí nastoupit do kvandrantu jezdců a bojovat o holý život?
Podaří se jí najít draka, který je jí předurčen? A je správné rozhodnutí věřit Xanderovi?
Já jsem si tenhle svět tak strašně moc zamilovala!
Vzlétni nebo zemři...